23 вересня: це цікаво знати

За народним календарем 23 вересня – день Петра і Павла Горобинників. Саме цього дня селяни зривали горобину, одну з найкрасивіших та найкорисніших ягід. З її врожаєм у народі пов’язували колись багато різних прикмет і повір’їв. Зокрема, врожай горобини обіцяв дощову осінь і морозну зиму. А якщо її цього дня зірвати та підвісити над дверима та вікнами кетягами донизу, то вона захистить вас і худобу не лише від всілякої нечисті, але й від застуди, що може трапитися у вологі й холодні дні. Горобину використовували для приготування лікувальних настоїв, також готували з неї квас.

Вважалося, що ні в якому разі не можна зривати всю горобину з дерева, потрібно обов’язково залишити для птахів.

За церковним календарем 23 вересня вшановують мучениць Минодору, Митродору й Німфодору; преподобного Павла Послушного, Києво-Печерського; преподобного князя Андрія, в чернецтві Іоасафа, Спасокубенського; апостолів від 70-ох: Апелія, Лукія і Климента; мученика Варипсава; благовірну царицю Грецьку Пульхерію; святих Петра і Павла, єпископів Нікейських.

Преподобний Павло, чернець Києво-Печерського монастиря, жив у XIII сторіччі та вирізнявся рідкісною слухняністю.

Іменинники 23 вересня:
Андрій, Минодора, Лукій, Павло, Петро та Пульхерія.

23 вересня народились:

1872 – Соломія Крушельницька – відома українська оперна співачка, педагог. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, «Вагнерівська примадонна» XX століття.

«Найпрекрасніша і найчарівніша Баттерфляй». (Джакомо Пуччіні)

1890 – Аркадій Казка – український поет, педагог. Підготував до друку збірку «Lamentabile» («Сумливе»), яка так і не побачила світу. 1989 р. вийшла книжка «Васильки».

1900 – Володимир Кубійович – український історик, етнограф, географ, енциклопедист, видавець. Громадсько-політичний діяч, організатор видання та головний редактор «Енциклопедії українознавства» (1955–1984) та «Географія українських та сумежних земель».

Події 23 вересня:

1122 — імператор Священної Римської імперії Генріх V відновив право Папи Римського призначати єпископів і гарантував церкві повернення раніше захоплених церковних земель.

1595 — іспанський уряд прийняв рішення не винищувати індіанське населення Вест-Індії, а хрестити його, розділивши колонії на території місій.

1846 — Йоганн Готфрід Ґалле та Генріх Луї д’Аррест відкрили Нептун, восьму планету Сонячної системи.

1848 — американець Джон Куртіс зробив першу жувальну гумку.

1913 — француз Ролан Гаррос першим перелетів через Середземне море.

1918 — Рада Міністрів Української Держави ухвалила виділення морського міністерства в окреме відомство (поєднання обов’язків військового і морського міністрів в одній особі було тимчасовим заходом).

1919 — на спільному засіданні Директорії та уряду УНР і ЗУНР ухвалено рішення негайно розпочати воєнні дії проти армії Денікіна.

1919 — почався єврейський погром у Фастові, влаштований білогвардійцями.

1920 — відкрито Вінницьку філію Всенародної бібліотеки України ВУАН (у 1930 р. об’єднано з округовою бібліотекою ім. К. А. Тімірязєве).

1921 — у Празі вийшов перший номер газети «Громадський вісник» — орган  Українського громадського комітету.

1922 — Сталін представив проєкт «автономізації» радянських республік, що означало поглинання їх РРФСР.

1932 — Султанат Неджд та Королівство Хіджаз об’єднані в одну державу —  Королівство Неджду і Хіджазу.

1938 — під час Всесвітнього ярмарку в Нью-Йорку закладено капсулу часу, яку повинні розкрити у 6939 році.

1939 — Дрогобич передано німецькою армією червоноармійським військам.

1939 — у Донецьку заснований Музей образотворчого мистецтва, нині Донецький обласний художній музей.

1943 — радянські війська звільнили від німецьких військ Полтаву.

1944 — згідно з Люблінською угодою почалося переселення етнічних українців з Польської республіки в Українську РСР, а поляків — у зворотному напрямку.

1945 — британо-французькі війська зайняли Сайгон — найбільше місто  Південного В’єтнаму.

1991 — Вірменія проголосила незалежність.

1992 — на американському ядерному полігоні в штаті Невада здійснено останній ядерний вибух.

1993 — Кабінет Міністрів України схвалив постанову «Про утворення Національної ради з географічних назв».

1998 — Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію 1199 — яка зобов’язала уряд  Союзної Республіки Югославія припинити бойові операції в Косово.

2002 — у Бельгії набрав чинності закон про евтаназію.

2008 — презентація першої версії операційної системи «Android»

Чи знаєте ви, що:

17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» Джакомо Пуччіні представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй».

Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху…, але глядачі оперу обурено освистали. Славетний маестро почувався розчавленим. Друзі вмовили Пуччіні переробити свій твір, а на головну партію запросити Соломію Крушельницьку.

29 травня – на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем’єра оновленої «Мадам Баттерфляй», цього разу – тріумфальна. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену. Після вистави, зворушений і вдячний, Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Comments

151 Переглядів