23 вересня: це цікаво знати

За народним календарем 23 вересня – день Петра і Павла Горобинників. Саме цього дня селяни зривали горобину, одну з найкрасивіших та найкорисніших ягід. З її врожаєм у народі пов’язували колись багато різних прикмет і повір’їв. Зокрема, врожай горобини обіцяв дощову осінь і морозну зиму. А якщо її цього дня зірвати та підвісити над дверима та вікнами кетягами донизу, то вона захистить вас і худобу не лише від всілякої нечисті, але й від застуди, що може трапитися у вологі й холодні дні. Горобину використовували для приготування лікувальних настоїв, також готували з неї квас.

Вважалося, що ні в якому разі не можна зривати всю горобину з дерева, потрібно обов’язково залишити для птахів.

За церковним календарем 23 вересня вшановується пам’ять святителів Павла і Петра – єпископів Нікейських. Згідно з переказами, жили вони в IX столітті під час правління царя Льва Ісаверяніна. Святий Петро завжди боровся з язичниками, через що загuнув мучeницькoю cмеpтю. Павло проповідував на території Нікеї, про його життя мало відомостей.

Іменинники 23 вересня:
Андрій, Минодора, Лукій, Павло, Петро та Пульхерія.

23 вересня народились:

1872 – Соломія Крушельницька – відома українська оперна співачка, педагог. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, «Вагнерівська примадонна» XX століття.
1890 – Аркадій Казка – український поет, педагог. Підготував до друку збірку «Lamentabile» («Сумливе»), яка так і не побачила світу. 1989 р. вийшла книжка «Васильки».
1900 – Володимир Кубійович – український історик, етнограф, географ, енциклопедист, видавець. Громадсько-політичний діяч, організатор видання та головний редактор «Енциклопедії українознавства» (1955–1984) та «Географія українських та сумежних земель».

Події 23 вересня:

1122 – імператор Священної Римської імперії Генріх V відновив право Папи Римського призначати єпископів і гарантував церкві повернення раніше захоплених церковних земель.
1595 – іспанський уряд прийняв рішення не винищувати індіанське населення Вест-Індії, а хрестити його, розділивши колонії на території місій.
1846 – Йоганн Готфрід Ґалле та Генріх Луї д’Аррест відкрили Нептун, восьму планету Сонячної системи.
1848 – американець Джон Куртіс зробив першу жувальну гумку.
1913 – француз Ролан Гаррос першим перелетів через Середземне море.
1918 – Рада Міністрів Української Держави ухвалила виділення морського міністерства в окреме відомство (поєднання обов’язків військового і морського міністрів в одній особі було тимчасовим заходом).
1919 – на спільному засіданні Директорії та уряду УНР і ЗУНР ухвалено рішення негайно розпочати воєнні дії проти армії Денікіна.
1919 – почався єврейський погром у Фастові, влаштований білогвардійцями.
1920 – відкрито Вінницьку філію Всенародної бібліотеки України ВУАН (у 1930 р. об’єднано з округовою бібліотекою ім. К. А. Тімірязєве).
1921 – у Празі вийшов перший номер газети «Громадський вісник» — орган  Українського громадського комітету.
1922 – Сталін представив проєкт «автономізації» радянських республік, що означало поглинання їх РРФСР.
1932 – Султанат Неджд та Королівство Хіджаз об’єднані в одну державу —  Королівство Неджду і Хіджазу.
1938 – під час Всесвітнього ярмарку в Нью-Йорку закладено капсулу часу, яку повинні розкрити у 6939 році.
1939 – Дрогобич передано німецькою армією червоноармійським військам.
1939 – у Донецьку заснований Музей образотворчого мистецтва, нині Донецький обласний художній музей.
1943 – радянські війська звільнили від німецьких військ Полтаву.
1944 – згідно з Люблінською угодою почалося переселення етнічних українців з Польської республіки в Українську РСР, а поляків — у зворотному напрямку.
1945 – британо-французькі війська зайняли Сайгон — найбільше місто  Південного В’єтнаму.
1991 – Вірменія проголосила незалежність.
1992 – на американському ядерному полігоні в штаті Невада здійснено останній ядерний вибух.
1993 – Кабінет Міністрів України схвалив постанову «Про утворення Національної ради з географічних назв».
1998 – Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію 1199 — яка зобов’язала уряд  Союзної Республіки Югославія припинити бойові операції в Косово.
2002 – у Бельгії набрав чинності закон про евтаназію.
2008 – презентація першої версії операційної системи «Android»

Чи знаєте ви, що:

17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» Джакомо Пуччіні представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй».

Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху…, але глядачі оперу обурено освистали. Славетний маестро почувався розчавленим. Друзі вмовили Пуччіні переробити свій твір, а на головну партію запросити Соломію Крушельницьку.

29 травня – на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем’єра оновленої «Мадам Баттерфляй», цього разу – тріумфальна. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену. Після вистави, зворушений і вдячний, Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Comments

283 Переглядів