У народі 24 грудня люди молилися, щоб злі сили не перемогли світло, адже «поки сонце зійде на землю золотими сходами, тут господарює нечиста сила».
У цей час наші предки ходили на вечорниці. Звичайно, такі зібрання відвідували лише неодружені. Дівчата на вечорницях пряли та шили, а хлопці їх розважали різними приповідками. До речі, на ці зібрання найближчі родичі, тобто, брати й сестри ходити разом не мали права, гуляли нарізно, бо ж вечорниці організовувалися для того, щоб молоді люди знайомилися, спілкувалися та знаходили одне одного.
За церковним календарем 24 грудня вшановують преподобного Даниїла стовпника; преподобного Никона Сухого, КиєвоПечерського; мученика Миракса; мучеників Акепсія та Аїфала; преподобного Луку стовпника.
Іменинники 24 грудня:
Данило, Никон, Лука.
24 грудня народились:
1876 – Спиридон Черкасенко – український письменник, драматург та педагог.
1905 – Костянтин Данькевич – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Богдан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
1905 – Антон Вальтер – український фізик, академік АН УРСР; 1932 спільно з К. Д. Синельниковим, О. І. Лейпунським і Г. Д. Латишевим уперше в СРСР здійснив розщеплення атомного ядра штучно прискореними частинками.
1920 – Святослав Караванський – український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч.
1937 – В’ячеслав Чорновіл – літературний критик, публіцист, правозахисник, політичний і державний діяч. Засновник та багаторічний лідер Народного Руху України. Герой України.
1940 – Григорій Крісс – український фехтувальник, олімпійський чемпіон в особистих змаганнях у фехтуванні на шпагах, дворазовий срібний призер Олімпіади-68, чемпіон світу в індивідуальній шпазі 1971 року, срібний призер ЧС-1967 року. Занесений до Міжнародної єврейської спортивної зали слави.
24 грудня відзначають:
- Святий Вечір у християн західного обряду та деяких східних християн.
- День працівників архівних установ України.
Події 24 грудня:
1518 — польський король Сигізмунд I дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому магдебурзького права.
1624 — гетьман Михайло Дорошенко укладав міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.
1637 — Богдан Хмельницький — як військовий писар — підписав капітуляцію повстанців Павлюка під Боровицею.
1760 — російська імператриця Єлизавета підписала указ про право поміщиків засилати своїх селян до Сибіру.
1814 — у Генті (нині Бельгія) Велика Британія та США підписали договір, що завершив англо-американську війну.
1851 — під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.
1871 — у Каїрі відбулась прем’єра опери Джузеппе Верді «Аїда», написаної для урочистостей з нагоди відкриття Суецького каналу.
1903 — у Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто — табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.
1908 — у Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу.
1914 — німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.
1914 — англійські та німецькі солдати тимчасово перервали Першу світову війну задля святкування Різдва, розпочавши Різдвяне перемир’я.
1917 — у Харкові за вказівкою з Москви проведено Загальноукраїнський (більшовицький) з’їзд Рад. Проголошення маріонеткової, так званої Української Радянської республіки – УНР.
1920 — на сцені «Метрополітен-опера» (Нью-Йорк) видатний італійський співак Енріко Карузо виконав останню у своїй кар’єрі партію — Елеазара (Галеві «Дочка кардинала»).
1943 — почалися Житомирсько-Бердичівська та Дніпровсько-Карпатська операція.
1958 — в СРСР запроваджують обов’язкову 8-річну освіту.
1979 — СРСР почав окупацію Афганістану.
1982 — дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 «Руслан» здійснив перший політ.
1989 — другий з’їзд народних депутатів СРСР засудив радянсько-німецькі протоколи поділу сфер впливу в Європі 1939 року та введення військ до Афганістану.
1991 — організація Об’єднаних Націй визнала Росію правонаступницею СРСР, Російська Федерація зайняла місце СРСР в ООН і Раді Безпеки.
1991 — Республіка Білорусь визнала державну незалежність і встановила дипломатичні відносини з Україною. Незалежність України визнали Афганістан, Лівія, Монголія, Норвегія.
1997 — відбувся перший концерт гурту «Мандри», цей день вважається датою заснування гурту.
2004 — запущено на орбіту український супутник «Січ-1М» (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників «Січ»).
Чи знаєте ви, що:
Про Святвечір у римо-католиків
За кордоном існує традиція, що напередодні Різдва у будинку ставлять ялинку, згодом у будівлю з’їжджаються всі члени родини й під зелену красуню складають свої подарунки один одному. У багатьох народів світу Різдво – аналог нашого свята Миколая.
Тепер щодо Різдвяної вечері.
На стіл ставлять різноманітні страви, це залежить від країни.
Англійці ставлять на стіл, як головне блюдо, запечену індичку під соусом з аґрусу. Також ще може бути різдвяний пудинг, облитий ромом, який згодом підпалюють.
Французькі господині готують індичку, запечену в білому вині.
Американці – індичку в журавлиному соусі.
Китайці готують фірмове блюдо під назвою «Імператорське». Це – запечена качка по-пекінськи.
А от в Австрії птицю не готують, а віддають перевагу супу-локшині, а на друге їдять коропа.
Голландці святкують Різдво з м’ясом кролика, оленя або дичини.
Італійці відзначають Різдво з рибою і морепродуктами. А вибагливі іспанці їдять підсмажене молочне порося, яке запивають хересом.