24 грудня: це цікаво знати

У народі 24 грудня люди молилися, щоб злі сили не перемогли світло, адже «поки сонце зійде на землю золотими сходами, тут господарює нечиста сила».

У цей час наші предки ходили на вечорниці. Звичайно, такі зібрання відвідували лише неодружені. Дівчата на вечорницях пряли та шили, а хлопці їх розважали різними приповідками. До речі, на ці зібрання найближчі родичі, тобто, брати й сестри ходити разом не мали права, гуляли нарізно, бо ж вечорниці організовувалися для того, щоб молоді люди знайомилися, спілкувалися та знаходили одне одного.

За церковним календарем Святий вечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Дата святкування різними церквами залежить від дати святкування Різдва. Зокрема, більшість християн, які використовують григоріанський чи новоюліанський календар, відзначають свято 24 грудня, а деяка частина християн, яка використовує юліанський календар – 6 січня.

Так званий Другий Святий вечір відзначають напередодні свята Богоявлення, 5 січня. У християн, які користуються юліанським календарем, ця дата відповідає 18 січня.

Різдво у вірян західного обряду, передусім, сімейне свято. Згідно з традицією, родини збираються на урочисту вечерю.

Іменинники 24 грудня:
Данило, Никон, Лука.

24 грудня народились:

1876 – Спиридон Черкасенко – український письменник, драматург та педагог.
1905 – Костянтин Данькевич – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Богдан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
1905 – Антон Вальтер – український фізик, академік АН УРСР; 1932 спільно з К. Д. Синельниковим, О. І. Лейпунським і Г. Д. Латишевим уперше в СРСР  здійснив розщеплення атомного ядра штучно прискореними частинками.
1920 – Святослав Караванський – український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч.
1937 – В’ячеслав Чорновіл – літературний критик, публіцист, правозахисник, політичний і державний діяч. Засновник та багаторічний лідер Народного Руху України. Герой України.
1940 – Григорій Крісс – український фехтувальник, олімпійський чемпіон в особистих змаганнях у фехтуванні на шпагах, дворазовий срібний призер Олімпіади-68, чемпіон світу в індивідуальній шпазі 1971 року, срібний призер ЧС-1967 року. Занесений до Міжнародної єврейської спортивної зали слави.

24 грудня відзначають:

  • Святий Вечір у християн західного обряду та деяких східних християн.
  • День працівників архівних установ України.

Події 24 грудня:

1518 – польський король Сигізмунд I дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому магдебурзького права.
1624 – гетьман Михайло Дорошенко укладав міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.
1637 – Богдан Хмельницький – як військовий писар – підписав капітуляцію повстанців Павлюка під Боровицею.
1760 – російська імператриця Єлизавета підписала указ про право поміщиків засилати своїх селян до Сибіру.
1814 – у Генті (нині Бельгія) Велика Британія та США підписали договір, що завершив англо-американську війну.
1851 – під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.
1871 – у Каїрі відбулась прем’єра опери Джузеппе Верді «Аїда», написаної для урочистостей з нагоди відкриття Суецького каналу.
1903 – у Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто — табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.
1908 – у Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу.
1914 – німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.
1914 – англійські та німецькі солдати тимчасово перервали Першу світову війну задля святкування Різдва, розпочавши Різдвяне перемир’я.
1917 – у Харкові за вказівкою з Москви проведено Загальноукраїнський (більшовицький) з’їзд Рад. Проголошення маріонеткової, так званої Української Радянської республіки – УНР.
1920 – на сцені «Метрополітен-опера» (Нью-Йорк) видатний італійський співак Енріко Карузо виконав останню у своїй кар’єрі партію — Елеазара (Галеві «Дочка кардинала»).
1943 – почалися Житомирсько-Бердичівська та Дніпровсько-Карпатська операція.
1958 – в СРСР запроваджують обов’язкову 8-річну освіту.
1979 – СРСР почав окупацію Афганістану.
1982 – дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 «Руслан» здійснив перший політ.
1989 – другий з’їзд народних депутатів СРСР засудив радянсько-німецькі протоколи поділу сфер впливу в Європі 1939 року та введення військ до  Афганістану.
1991 – організація Об’єднаних Націй визнала Росію правонаступницею СРСР, Російська Федерація зайняла місце СРСР в ООН і Раді Безпеки.
1991 – Республіка Білорусь визнала державну незалежність і встановила дипломатичні відносини з Україною. Незалежність України визнали Афганістан,  Лівія, Монголія, Норвегія.
1997 – відбувся перший концерт гурту «Мандри», цей день вважається датою заснування гурту.
2004 – запущено на орбіту український супутник «Січ-1М» (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників «Січ»).

Чи знаєте ви, що:
Про Святвечір у римо-католиків

За кордоном існує традиція, що напередодні Різдва у будинку ставлять ялинку, згодом у будівлю з’їжджаються всі члени родини й під зелену красуню складають свої подарунки один одному. У багатьох народів світу Різдво – аналог нашого свята Миколая.

Тепер щодо Різдвяної вечері.
На стіл ставлять різноманітні страви, це залежить від країни.

Англійці ставлять на стіл, як головне блюдо, запечену індичку під соусом з аґрусу. Також ще може бути різдвяний пудинг, облитий ромом, який згодом підпалюють.

Французькі господині готують індичку, запечену в білому вині.

Американці – індичку в журавлиному соусі.

Китайці готують фірмове блюдо під назвою «Імператорське». Це – запечена качка по-пекінськи.

А от в Австрії птицю не готують, а віддають перевагу супу-локшині, а на друге їдять коропа.

Голландці святкують Різдво з м’ясом кролика, оленя або дичини.

Італійці відзначають Різдво з рибою і морепродуктами. А вибагливі іспанці їдять підсмажене молочне порося, яке запивають хересом.

Comments

205 Переглядів