24 листопада: це цікаво знати

У дохристиянські часи 24 листопада наші предки відзначали свято Долі. Дівчата цього дня ворожили та приносили жертви богам, прохаючи швидкого шлюбу та доброго чоловіка, а старші люди намагалися дізнатися, наскільки врожайним буде новий рік.

У народі 24 листопада казали, що Федір починає землю студити, тому цей день називали Студитом.

Вважали, що не варто 24 листопада грати весілля або влаштовувати сватання в цей день, – шлюбний союз буде нещасливим.

В цей день слід було обов’язково викинути посуд з тріщинами, щоб згідно з прикметами не впасти в бідність.

За церковним календарем 24 листопада вшановують преподобного Теодора Студита – цей візантійський чернець та аскет жив у VIII-IX століттях і прославився просвітницькою діяльністю та літературними працями, зокрема був автором двох Катехизмів та статутів, що регулювали життя ченців. В народі свято отримало назви Федір Студит, Поминальник та Санниця і було приурочене до зустрічі зими і супроводжувався спеціальними обрядами, мало свої заборони.

Ким був святий Феодор Студит? Проживав Феодор в I столітті, свої роки присвятив Христовій вірі та служінню у Студійському монастирі. Йому належить безліч чудес, створених при житті і після смерті.

Біля образу святого моляться про зцілення органів дихання, про позбавлення від сильного шлункового болю, просять захисту від пожеж і від нападу диких тварин. Також Феодора молять, щоб допоміг позбавитися від омани, сумнівів і диявольської пристрасті.

Іменинники 24 листопада:
Віктор, Максим, Стефанія, Федір і Степанида.

24 листопада народились:

1806 – Олекса Стороженко – український письменник, етнограф, художник. Автор двотомного видання «Українські оповідання», в основі значної частини яких – народні перекази, анекдоти, прислів’я.

24 листопада відзначають:

  • День завоювання друзів.

Події 24 листопада:

1638 – Козацька рада в урочищі Маслів Став затвердила «Ординацію Війська Запорозького Реєстрового» – статут запорізьких козаків.
1859 – Чарльз Дарвін опублікував свою працю «Походження видів», що є одним з найзнаменитіших творів в історії науки й основоположним у сфері еволюційного вчення.
1910 – у Севастополі розпочала роботу офіцерська школа авіації.
1918 – ескадра Антанти взяла Севастополь.
1969 – договір про непоширення ядерної зброї ратифікований у США та СРСР  (президент США Річард Ніксон підписав відповідний законопроект, договір був ратифікований Президією Верховної Ради СРСР).
1994 – в Україні розпочала свою діяльність місія ОБСЄ.
2004 – Центральна виборча комісія України оприлюднила офіційні результати виборів Президента України. Переможцем було визнано Віктора Януковича. Протокол підписали 11 членів комісії, один із яких, Олександр Чупахін, підписав його з позначкою, що цей документ «не відповідає волевиявленню українського народу». Не підписали протокол троє членів ЦВК – Андрій Магера, Руслан Князевич і Ярослав Давидович.
2015 – солдати Вільної сирійської армії підбили у вівторок російський вертоліт у Сирії поблизу Латакії, змусивши його здійснити аварійну посадку.
2015 – початок загострення конфлікту між Росією і НАТО на дипломатичній арені унаслідок небувалого протягом понад 50-річну історію збиття (зранку 25 листопада) турецькими силами російського винищувача «СУ-24», що перетнув кордон між Сирією і Туреччиною Як наслідок розгортання реакції, оголошено про проведення позачергового засідання НАТО.

Чи знаєте ви, що:

Про долю
Найчастіше доля в українців змальовувалася в образі жінки, панича або ж незнайомця. Щаслива доля була приємна на вигляд, чепурна, а лиха – заспана, запухла й неохайна.

Також, за народною уявою, кожна людина мала свою долю, що визначала її вік, добробут тощо. Інколи доля сприймалася не як божество, а як двійник людини. У народних оповідях говорилося, що у багатих і щасливих людей доля з’являється на її ниві та дбає про ведення всіх господарських справ. Доля ж убогої людини найчастіше байдикує, гойдається на верболозі або спить.

Отже, за всієї своєї вродженості та невідворотності, доля все ж залежала від характеру та здібностей людини. А ще люди вірили, що щасливу долю слід приймати з вдячністю, а не з погордою, бо інакше можна втратити її. Довідатися про долю можна було підслухавши розмови «віщих птахів». Разом із тим багато хто, зокрема молодь, охоче вдавалися до послуг різноманітних ворожбитів та ворожок, планетників, мольфарів тощо, власне, як і сьогодні.

Comments

231 Переглядів