24 січня: це цікаво знати

Posted by

У народі 24 січня називався «Феодосієве тепло». Зазвичай у цей день справді була тепла погода, але люди побоювались такого тепла і говорили: «Бійся весни у січні», адже «січень без снігу – літо без хліба», хоча тепла погода у цей день передвіщала ранню і теплу весну. Якщо на Феодосія була відлига, то готувались до затяжної весни.

За церковним календарем 24 січня вшановують преподобного Феодосія Великого.

Преподобний Феодосій народився в місті Маґаріяс (Каппадокія) в сім’ї благочестивих Проєресія та Євлогії. З дитинства відрізнявся дуже гарним голосом, а тому його посвятили в церковні читці. 451 року Феодосій відправляється в Єрусалим. По дорозі він зустрічає Симеона Стовпника. В Єрусалимі відвідує чимало місць, де сталися євангельські події. Потім стає учнем преподобного Лонгіна.

За дорученням свого вчителя Феодосій переселяється до церкви Пречистої Владичиці Богородиці. Але через деякий час, через бажання усамітнитися, йде в пустелю та оселяється в одній із печер. За переказами саме в ній зупинилися волхви по дорозі до новонародженого Ісуса Христа.

Незабаром навколо Феодосія збирається ціла чернеча громада. Тому він вирішує побудувати монастир. Невдовзі на його місці виростає ціла обитель, яка називається Лавра Феодосія Великого. Вона стала першим чернечим монастирем в Палестині. До кінця життя Феодосія тут проживало близько 400 ченців.

Іменинники 24 січня:
Віталій, Володимир, Михайло, Степан, Терентій, Федір, Феодосій, Віра.

24 січня народились:

1854 – Іван Бутенко – український оперний співак (бас). Виконавець партій Тараса («Тарас Бульба»), Руслана («Руслан і Людмила»), Пимена («Борис Годунов»), Мефістофеля («Мефістофель») та ін.
1868 – Григорій Коваленко – автор першого (1906) в Наддніпрянській Україні підручника «Оповідання з Української історії», в якому вітчизняна історія розглядалася в контексті всесвітньої.
1879 – Станіслав Людкевич – український композитор, музикознавець, фольклорист, педагог. Автор кантат і хорових композицій на твори Т. Шевченка, І. Франка та ін.
1941 – Юрій Покальчук – український письменник, перекладач, літературознавець. Автор оповідань, повістей, романів, літературно-критичних праць.
1943 – Валентин Хрущ – український художник-нонконформіст, представник одеського андеграунду другої половини XX ст. У 1979 р. – учасник неофіційної виставки «Сучасне мистецтво з України» (Мюнхен – Лондон – Париж – Нью-Йорк).

Події 24 січня:

1848 – у Північній Каліфорнії Джеймс Маршал знайшов великий золотий злиток, що дало поштовх до виникнення явища, котре через рік стало називатись  «золотою лихоманкою».
1861 – У Петербурзі вийшов друком перший номер українського щомісячника  «Основа».
1895 – встановлено неофіційний рекорд швидкості на мотоциклі – Гленн Кертіс на власноруч збудованому мотоциклі розвинув швидкість 136,29 милі/год (близько 220 км/год).
1907 – В Англії організовано перший скаутський загін.
1918 – у ніч з 24 на 25 січня (за іншими даними 11-12 січня) було проголошено незалежність України.
1923 – у Харкові створено Спілку пролетарських українських письменників «Гарт».
1935 – в американському місті Ричмонд надійшла у продаж перша партія баночного пива під назвою «Пінисте пиво Крюгера» («Krueger Cream Ale»).
1976 – сталася одна з найбільших у XX ст. катастроф танкерів-гігантів: біля берегів Франції сів на мілину танкер Olympic Bravery, який через три тижні розколовся навпіл.
1984 – у США в продажу за ціною 2495 доларів за штуку з’явились перші комп’ютери «Макінтош».
1986 – американський космічний апарат «Вояджер-2» став першим штучним об’єктом, який досягнув Урана, пройшовши від нього на відстані близько 100 тис. км.
1992 – Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка  Кабо-Верде визнали незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Австрією і Францією.
2010 – фантастичний бойовик «Аватар» Джеймса Кемерона, знятий у форматі 3D, став найкасовішим фільмом в історії.
2011 – вибух в аеропорту Домодєдово.
2015 – терористи так званої ДНР обстріляли з «Градів» Східний мікрорайон  Маріуполя, внаслідок чого загинуло 30 мирних жителів

Чи знаєте ви, що:

  • На англо-бурській війні (1899—1902 рр.) командиром одного із загонів бурів був українець Юрій Будяк. Він врятував Вінстона Черчілля, який попав у полон, від розстрілу. Майбутній славнозвісний прем’єр-міністр Великобританії допоміг Ю.Будяку вступити до Оксфордського університету. У 1917 році Ю.Будяк працює в апараті Центральної Ради, а потім – радянські табори. Смерть застала його в 1943 році.
  • Найбільша кількість псевдонімів була в О. Кониського – 141, в І. Франка – 99, О. Маковей користувався 56 псевдонімами.
  • М. Сльозка вважається найпершим фаховим продавцем української книжкової продукції, XVII-XVIII ст. Вперше продавав видання Львівського братства, роз’їжджаючи по ярмарках.