24 травня: це цікаво знати

24 травня весь слов’янський світ відзначає День слов’янської писемності і культури. Це свято має щонайменше дванадцять століть, адже саме у шістдесятих роках IX сторіччя рівноапостольні Кирило та Мефодій, проповідуючи християнство у моравського князя Ростислава, винайшли слов’янську азбуку та переклали Святе письмо і богослужбові книги.

В Україні Кирила та Мефодія й дотепер пам’ятають та шанують і не лише духовні, але й світські особи. На їхню честь вже у XII сторіччі на північній околиці Києва в урочищі Дорогожичі було побудовано Кирилівську церкву, яка пізніше стала усипальницею чернігівських князів Ольжичів. Вона збереглася й дотепер.

А у народі 24 травня називається на честь Мокія. Його вважали царем граду, і тому намагалися задобрити його молитвами. Звичайно, спостерігали цього дня і за погодою. Казали, якщо Мокіїв день мокрий, то все літо буде мокрим, а схід сонця багряний, то літо буде грозовим.

Народні прикмети на 24 травня

  • якщо цього дня туман, який утворився з вечора, стелеться по землі та не закінчується зі сходом сонця, то незабаром буде буря;
  • дощова погода 24 травня – прикмета того, що влітку теж буде багато опадів;
  • багряний схід – чекайте грозового літа;
  • червоний схід 24 травня – буде багато гроз і пожеж влітку.

За церковним календарем 24 травня вшановують пам’ять священномученика Мокія. У народі його прозвали Мокрим — по-перше, за співзвучністю з ім’ям, по-друге, тому що в його свято часто бувають дощі. Намагалися в цей день не працювати, тому що вірили, що тоді град поб’є посіви. Щоб град припинився, у вікно викидали помело. А коли пішов дощ, то намагалися вимокнути під ним, щоб волосся було красивим.

Іменинники 24 травня:
Кирило, Мефодій, Костянтин, Ростислав.

24 травня народились:

827 – Кирило – православний святий, батько слов’янської писемності.

1881 – Олександр Богомолець – український патофізіолог, основоположник київської школи патофізіологів.

1882 – Кирило Стеценко – український композитор, хоровий диригент, культурний і громадський діяч, священик. Створив кобзарську школу; організатор мандрівних хорових капел, засновник музичної бібліотеки. Автор кантат, опер та ін.

1905 – Михайло Шолохов – російський письменник українського походження, лауреат Нобелівської премії з літератури.

1910 – Іван Нехода – український поет, письменник, журналіст. Збірки: «Початок пісні», «Тобі, кохана» та ін.

1912 – Михайло Стельмах – український письменник, драматург, фольклорист. Автор поетичних книжок для дітей, романів «Кров людська – не водиця», «Велика рідня», «Хліб і сіль» та ін.

1964 – Олег Скрипка – український музикант.

1973 – Руслана Лижичко – українська співачка, громадський діяч, переможниця пісенного конкурсу «Євробачення-2004» у Стамбулі.

24 травня відзначають:

  • День слов’янської писемності та культури.
  • Європейський день парків.

Події 24 травня:

1093 – на річці Стугні половці розбили військо київського князя Святополка Ізяславича, чим змусили його одружитися з дочкою хана Тугоркана.

1571 – війська кримського хана Девлет-Ґерая спалили Москву.

1798 – Товариство об’єднаних ірландців розпочало повстання з метою повалення британського правління і створення незалежної Ірландської республіки.

1822 – Еквадор здобув незалежність від Іспанії.

1844 – з Вашингтона в Балтимор відправлена перша телеграма азбукою Морзе.

1936 – створений ФК «Шахтар».

1940 – на I Конгресі Американських Українців. у Вашингтоні створили  Український конгресовий комітет Америки.

1956 – у Лугано пройшов перший конкурс пісні Євробачення, в якому брали участь 14 представників із семи країн Європи.

1964 – на стадіоні в Лімі через безлад і тисняву під час футбольного матчу Перу-Аргентина загинуло 300 людей.

1980 – команда Національної хокейної ліги «Нью-Йорк Айлендерс» перемогла  «Філадельфію Флайєрс» і здобула свій перший з чотирьох Кубків Стенлі.

1993 – Еритрея здобула незалежність від Ефіопії

1999 – унаслідок вибуху на шахті імені Засядька в Донецьку загинули 39 людей.

2003 – Україна дебютувала на 48-му конкурсі «Євробачення», що відбувся в Ризі. Олександр Пономарьов із піснею «Аста ла віста» посів 14-те місце.

2018 – відкрито Новий Бескидський тунель.

Чи знаєте ви, що:

Перець чилі й просто перець дарують відчуття щастя. Основна складова чилі – капсацин, в перці – піперін. Це вони створюють у нас в роті «пожежу». Але те, що ми сприймаємо як занадто гостре, насправді має властивість пригнічувати больові відчуття. Завдяки псевдоболю, який викликають чилі та перець, мозок виробляє опіат. І це трохи пізніше дарує незабутнє відчуття щастя.

Петрушка – трава мужності. Навіть у Стародавньому Римі гладіаторам перед боєм давали петрушку. Вона подвоювала сили та мужність. Петрушка містить багато вітаміну С, а крім того, мультивітамінну речовину апіол, яка активно впливає на стан людини.

Банани – природні борці з депресією. Ці жовті фрукти містять у собі алкалоїд харман, основу якого складає «наркотик щастя» – мескалін. Поївши бананів, людина починає відчувати себе набагато краще, а якщо вона до того знаходилася в стані депресії, її як рукою зніме.

Пиво робить чоловіків більш жіночними. Хміль містить в собі жіночі сексуальні гормони. В дріжджах також міститься естроген, який виробляється тільки в яєчниках у жінок. Дія цих речовин сприяє зростанню «пивного живота». Хміль містить в собі також і заспокійливі речовини, через те, що одна із його складових – метилбутінол, на основі якого роблять снодійне.

Масло зміцнює нерви. Якщо ви коли-небудь дотримувалися дієти, ваш настрій, напевно, був не найкращим. І це відбувалося тому, що ви не вживали в їжу масло, адже олія – бальзам для нервів.

Помідори позбавляють нас… сором’язливості. Помідори містять у досить великій кількості 5-гідро-кситриптамін, дія якого нагадує дію серотоніну. Ми розслабляємося, втрачаємо «гальма». Недарма помідори називають іноді  «яблуками кохання».

А сир – веселить. Настрій підіймають амінокислоти тирамін, тринтамін і фенілетиламін, що містяться в сирі.

Comments

312 Переглядів