24 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 24 жовтня вшановували Пилипа і підмічали, якщо вранці випав сніг – до суворої зими.

Народні прикмети на 24 жовтня:

  • сніг випав на мокру землю і не тане – чекай ранньої та теплої весни;
  • якщо людина народилася 24 жовтня, то буде наділена кмітливістю. В якості талісмана слід носити кришталь;
  • якщо річка до цього часу замерзла, потрібно обов’язково трохи походити по льоду – це обіцяє матеріальне благополуччя;
  • триває 24 жовтня листопад – готуйся до важкого року, оскільки погода буде мінливою;
  • місяць оточений легким серпанком і виглядає тьмяною – найближчими днями буде негода, і, швидше за все, піде сніг;
  • висохле листя шелестять на деревах – чекай снігопаду;
  • кури рано на сідало сіли – буде мороз. При цьому, чим вище сідають птахи, тим сильнішим буде холод;
  • домашня птиця голову під крило ховає – чекай похолодання;
  • туман опустився – чекай відлиги;
  • пізній падолист – за прикметами чекай довгу зиму з морозами.

За церковним календарем 24 жовтня вшановують святого Пилипа (Філіпа), одного з апостолів, який походив із Кесарії Палестинської. Саме він був вибраний в число дияконів після святого Стефана, який загинув мученицькою смертю. Сам же Пилип вирішив покинути Єрусалим, де йому загрожувала небезпека, почав виступати з проповідями. Стефан не просто говорив з людьми про Ісуса, а також здійснював різні чудеса, зціляючи немічних і хворих. Бачачи це, навіть багато язичники повірили в існування Ісуса Христа. Згідно з історичними даними, у Філіпа підростали чотири дочки, які також були відданими християнками і володіли даром пророцтва. Також одна з дочок – Ерміонія – вміла лікувати людей. Переказ говорить, що сам Філіп помер у місті Траллія, де до останнього моменту служив єпископом.

Іменинники 24 жовтня:
Пилип та Зінаїда.

24 жовтня народились:

1867 – Микола Біляшівський – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902–1923 роках – організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).

24 жовтня День пам’яті:

Згадують Лук’яна Кобилицю (1812–1851) – українського громадсько-політичного діяча, керівника селянських повстань 40-х років 19 ст. на Буковині. Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами та пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині та приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.

24 жовтня святкують:

  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.

Події 24 жовтня:

1648 – Вестфальський мир, закінчилася Тридцятирічна війна (1618–1648) в Європі.
1857 – у Шеффілді (Велика Британія) заснований перший у світі футбольний клуб.
1861 – президент США Авраам Лінкольн одержав телеграфне повідомлення з Каліфорнії — це було перше трансконтинентальне телеграфне повідомлення в історії.
1874 – у Львові заснований Крайова школа лісового господарства.
1901 – 43-літня вдова Анна Тейлор стала першою людиною, яка успішно спустилася вниз по Ніагарському водоспаду в бочці.
1929 – Чорний четвер і початок Великої депресії.
1935 – на Спаській вежі Московського Кремля встановлена рубінова зірка, виготовлена на Донбасі.
1939 – вперше в продаж надійшли нейлонові панчохи – в Уілмінгтоні, штат Делавер.
1941 – вермахт захопив Харків.
1943 – в районі міста Мелітополь червоноармійські війська, продовжуючи розширювати прорив оборони супротивника, захопили сильно укріплені опорні пункти Семенівка, Гутерталь й залізничну станцію Тащенак.
1944 – червоноармійські війська заволодіти містами Воловець, Свалява, Хуст.
1945 – урочисто відкрито Організацію Об’єднаних Націй.
1949 – перверзійне вбивство письменника Ярослава Галана.
1960 – на стартовому майданчику космодрому Байконур за пів години до першого пуску вибухнула ракета Р-16 конструктора Михайла Янгеля. За різними даними, в результаті аварії загинули від 74 до 126 осіб, це найбільша катастрофа в історії ракетної техніки.
1963 – на космодромі Байконур вибухнула ракета МБР Р-9А конструктора  Корольова. Загинуло 8 людей. Вибух ракети в цей день став другим за три роки, після чого 24 жовтня вважають чорним днем космонавтики.
1964 – на території колишньої Північної Родезії проголошена незалежність. Країна стала іменуватися Замбією.
1969 – американський актор Річард Бартон подарував своїй дружині Елізабет Тейлор діамант вагою майже 69,5 каратів і вартістю понад 1 мільйон доларів.
1975 – у Великій Британії та США вийшла платівка Джона Леннона «Shaved Fish».
1984 – тенісистка Штеффі Граф зіграла перший матч у своїй професійній кар’єрі.
1986 – у Лондоні відкритий найбільший у світі магазин грамплатівок.
1990 – законом УРСР «Про зміни і доповнення до Конституції (Основного Закону)» скасована ст. 6 про керівну роль Комуністичної партії.
1991 – Верховна Рада проголосила без’ядерний статус України.
1993 – у соборі Святої Софії в Києві здійснено інтронізацію Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України.
1999 – в Рогатині відкрито пам’ятник землячці Роксолані, коханій дружині османського султана Сулеймана I Пишного.
2005 – у Києві Фонд держмайна провів повторний аукціон з продажу «Криворіжсталі»: новим власником заводу стала компанія «Міттал Стіл».

Чи знаєте ви, що:

Ідея створення органу, який би підтримував мир та безпеку у світі, а передусім – в Європі, зародилася ще декілька століть тому. Людство за цей час зробило багато спроб створити міжнародну організацію. Але кожна з них мала недоліки, що призводили до розпуску цих органів.

Останньою з таких спроб була Ліга Націй. На початку сорокових років її фіаско стало очевидним. І тоді виникла ідея створення нової організації на ширших засадах. Йшлося про «Об’єднані нації» – назва, запропонована Ф. Д. Рузвельтом, вперше прозвучала під час Другої світової війни.

У 1945 р. Україна стала однією з держав-співзасновниць ООН, що було визнанням внеску українського народу в перемогу над фашизмом. Делегація України взяла активну участь у конференції у Сан-Франциско, зробивши вагомий внесок у розробку Статуту ООН.

Глава делегації України на конференції, Міністр закордонних справ УРСР Д.Мануїльський головував у Першому комітеті, де були розроблені Преамбула та Глава 1 «Цілі та принципи» Статуту. Україна серед перших підписала Статут і ввійшла в групу з 51 держави-засновниці ООН.

До 1991 року, бувши у складі Радянського Союзу, Україна де-юре мала в ООН власне представництво на рівні незалежної країни. Разом з тим, діяльність Української РСР в ООН була значною мірою обмежена рамками проведення єдиної радянської зовнішньої політики. Попри це, протягом понад чотирьох десятиліть трибуна ООН залишалася чи не єдиним впливовим міжнародним засобом, завдяки якому світова громадськість дізнавалася про Україну.

Фактор багаторічного членства України в ООН позитивно вплинув на процес міжнародного визнання її незалежності в 1991 році.