25 березня: це цікаво знати

Posted by

У народі примітили, якщо 25 березня, на Феофана, тумани – врожай на льон, овес і коноплі. У цей день по двору кидали кілька конопляних і лляних насінин для частування птахів.

Особливу турботу в цей день виявляли до коней, щоб не захворіли: «Якщо на Феофана кінь захворіє, то все літо буде хворіти, для літньої роботи він не годиться».

За церковним календарем відзначають день преподобного Феофана Сповідника – візантійського літописця, ченця, богослова. У народі говорили: “Феофан, проломи наст”. Продовжували зустрічати весну в цей день і спостерігали за природними явищами, щоб зрозуміти, якою буде погода найближчим часом. З особливою шаною ставилися до коней. А все тому, що при оранці і посіві кінь вважався незамінним помічником для селянина. Проводили 25 березня численні обряди, які захищають від хвороб та пристріту.

Іменинники 25 березня:
Григорій, Семен, Феофан, Симон.

25 березня народились:

1747 – Олександр Безбородько – козацький полковник, канцлер уряду Катерини II. Добився відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II. Склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев’яти українських полків, які становили військо гетьмана. Засновник Ніжинського ліцею.

1880 – Гаврило Базильський – військовий діяч, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки.

1909 – Георгій Блохін (Юрій Бойко)- – український літературознавець, театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН.

1911 – Олександр Бандера – український політик, діяч ОУН від 1933. Брат Степана Бандери (загинув у концтаборі Освенцім).

1925 – Сергій Івченко – український ботанік, член Спілки письменників. Автор низки відомих науково-популярних книг про дерева та рослини, серед яких «Цікава дендрологія», «Загадки цинхони», «Дерева-пам’ятники», «Занимательно о ботанике» та ін.

25 березня відзначають:

  • День Служби безпеки України.
  • Міжнародний день пам’яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі.
  • Міжнародний день солідарності з працівниками, які утримуються під вартою чи зникли безвісти.

Події 25 березня:

1668 – відбулися перші в Америці кінські перегони

1807 – британський парламент 283 голосами проти 16 прийняв Акт про заборону работоргівлі (англ. Abolition of the Slave Trade Act). З цього дня торгівля людьми у вигляді купівлі-продажу, переводу або бартеру, вважалась незаконною

1821 – проголошено незалежність Греції від Оттоманської імперії

1848 – Весна народів: у Відні опубліковано проект Конституції, розроблений комітетом під керівництвом міністра внутрішніх справ Піллерсдорфа

1857 – уперше сфотографоване сонячне затемнення.

1857 – у Брисбені (Австралія) вдруге поспіль (після 5 квітня 1856) спостерігали сонячне затемнення.

1857 – Леон Скотт запатентував фонавтограф, перший прилад для запису звукових коливань.

1872 – випущена перша в Росії поштова картка.

1876 – провела свій перший матч футбольна збірна Вельсу, одна з найстарших у світі.

1916 – жінкам у США дозволено бути присутнім на двобоях боксерів.

1917 – вийшла постанова Тимчасового уряду про скасування смертної кари.

1940 – югославський принц Павло Карагеоргієвич підписав угоду про взаємопоміч з Італією та Німеччиною.

1977 – Елвіс Костелло випустив дебютний сингл «Less Than Zero».

1983 – на телепрограмі («Motown 25: Yesterday, Today, Forever»), Майкл Джексон продемонстрував елемент танцю під назвою «Місячна Хода».

1988 – австралієць Невілл Паттен спорудив найменший у світі велосипед — його колеса були діаметром менше 2-х см.

1992 – Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Службу безпеки України», яким було визначено основні завдання для української спецслужби.

1993 – створене центральне бюро Інтерполу України.

2011 – Папа Римський підтвердив вибір нового предстоятеля УГКЦ. Ним став Верховний Архієпископ Києво-Галицький Шевчук Святослав

2013 – в центрі Парижа поліцейські застосували сльозогінний газ проти учасників мітингу протесту за скасування закону про легалізацію одностатевих шлюбів у Франції. Затримано 96 маніфестантів, з яких 6 заарештовано. За даними поліції на демонстрацію вийшли близько 300 000 осіб

Чи знаєте ви:

Чому козаки селилися саме у Великому Лузі?

Великий Луг знаходився нижче від острова Хортиця, між Дніпром і річкою Конкою, та був вкритий непрохідними болотами та густими чагарниками. Тому свою твердиню, Запорізьку Січ, козаки побудували у цій місцині. Це була їхня фортеця і домівка. Великий Луг був символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали «Великий Луг-батько». Тут серед тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі, кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці.

Сьогодні ж залишилася тільки слава Великого Лугу. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.