25 грудня: це цікаво знати

25 грудня в Україні, як і в 145 країнах світу, відзначають Різдво Христове. Різдво в цей день святкує Римо-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також частина православних, включаючи Константинопольську (крім Афону), Антіохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Польську,  Албанську, Грецьку.

Православна частина українців цього дня вшановує Спиридона Сонцеворота. День пам’яті цього Святого часто ототожнюють з днем зимового Сонцевороту. Адже від цього дня ніч починає коротшати. У народі у зв’язку зі збільшенням дня народилася легенда про красивого юнака Спиридона, якого любили всі жінки та навіть відьми. Однак він не любив нікого. І тоді відьми вирішили його знищити. Дізнавшись про це, Спиридон виліз на хрест, бо людину на хресті відьми не бачать. Однак вони здогадалися, що він сидить на хресті й підпалили його. Тоді Спиридон став попросити Бога, аби той вкоротив ночі, щоб хрест не встиг згоріти. Бог його почув. Відтоді й вважається, що від Спиридона ночі стають коротшими. За довголітнім прогнозуванням, цей день вважається найхолоднішим у грудні, бо «сонце переходить на другий бік».

Іменинники 25 грудня:
Олександр, Свирид, Ферапонт.

25 грудня народились:

1848 – Орест Левицький – український історик, етнограф і письменник.
1895 – Григорій Верьовка – український композитор і хоровий диригент, педагог. Організатор Українського державного народного хору, його художній керівник і головний диригент (1943–1964). 1965 р. хору присвоєно ім’я Григорія Верьовки.
1899 – Костянтин Антипович – український історик.
1904 – Мечислава Маєвська – український режисер.
1905 – Олександр Пищиков – український кінооператор.
1907 – Майк Мазуркі – американський кіноактор і спортсмен, уродженець теперішньої Тернопільської області.
1907 – Євген Кравченко – український прозаїк, драматург.
1927 – Олесь Бердник – український письменник-фантаст, дисидент, громадський діяч (офіційна дата народження; справжня — 27 листопада 1926).
1973 – Вікторія Спесивцева – українська актриса театру та кіно; грала головні ролі у виставах Андрія Жолдака, відома за фільмами «Мамай» (2003), «Люби мене»  (2012). Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004).

25 грудня відзначають:

  • Католицьке Різдво Христове.
  • Лютеранське Різдво Христове.

Події 25 грудня:

336 – у Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.
350 – римський імператор Ветраніон відрікається від престолу на користь  Констанція під час зустрічі у Ниші. Констанцій дозволяє Ветраніону жити в імперії як простолюдину на державну пенсію.
498 – король франків Хлодвиг приймає католицизм у Реймсі.
597 – Августин Кентерберійський та його послідовники охрещують 10 000 англосаксів.
800 – у Римі папа Лев III коронував франкського короля Карла Великого  імператором. Карл став другим, після візантійського імператора, хто прийняв цей високий титул.
1000 – створення Угорського королівства на чолі зі Стефаном I.
1025 – Мєшко II Ламберт коронований на короля Польщі.
1066 – Вільгельм Завойовник став королем Англії.
1076 – в Гнєзно відбулась коронація Болеслава II Сміливого на короля Польщі.
1100 – коронування Балдуїна I королем Єрусалиму.
1130 – Рожер II проголошується королем Сицилії.
1261 – імператора відновленої Східної Римської імперії. Іоанн IV Ласкаріс  осліплюють за наказом Михайла VIII.
1492 – каравела «Санта-Марія», на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налетіла на рифи біля берегів Гаїті через недбалість вахтового матроса. Індіанці допомогли зняти з судна цінний вантаж, гармати й продовольство, але корабель врятувати не вдалось.
1559 – після смерті Павла IV новим Папою під іменем Пій IV обраний Джованні Анджело Медичі. В період його понтифікату закінчився Тридентський собор.
1582 – іспанський король Філіп II заснував першу в Європі математичну академію.
1741 – Андерс Цельсій, шведський астроном і математик винайшов шкалу вимірювання температури.
1758 – Йоган Георг Палич уперше спостеріг комету, повернення якої раніше пророчив англійський астроном Едмунд Галлей, ім’я якого вона носить нині.
1855 – у Кінгстоні (Канада) відбулася перша відома нині гра в хокей.
1923 – вперше на новорічній ялинці в Білому домі (Вашингтон) засвітили електричну гірлянду.
1926 – відбувся установчий з’їзд Союзу українок Канади.
1934 – вихід на екрани СРСР кінокомедії Александрова «Веселі хлоп’ята».
1941 – друга світова війна: розпочалась Керченсько-Феодосійська десантна операція радянських військ.
1946 – у лабораторії № 2 АН СРСР запустили перший у Європі атомний реактор – дослідний Ф-1.
1950 – 4 шотландських студентів з університету Глазго вкрали з  Вестмінстерського абатства історичний Скунський камінь, що втілює міць  Шотландії та свого часу був забраний англійцями.
1951 – у Києві введено в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину.
1958 – у радянському кримінальному праві скасовано поняття «ворог народу»; максимальний термін ув’язнення зменшено з 25 до 15 років.
1968 – «Led Zeppelin» відвідали США, в рамках свого першого американського турне.
1969 – американець Артур Блессіт вирушив у найдовшу у світі навколосвітню подорож пішки — він подолав за 29 років 55011 км, несучи на собі великий дерев’яний хрест.
1975 – в Києві відкрили пам’ятник І. Котляревському.
1977 – зустріч прем’єр-міністра Ізраїлю Менахема Бегіна з президентом  Єгипту Мухаммедом Анваром ас-Садатом у Каїрі.
1979 – СРСР ввів свої війська в Афганістан.
1987 – тижневик «Тайм» назвав Михайла Горбачова «людиною року».
1989 – розстріляно румунського диктатора Чаушеску Ніколае і його дружину Єлену Чаушеску.
1991 – відставка Михайла Горбачова з поста Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу.
1991 – президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України та готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали  Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс.
1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство «Меморіал»  ім. Василя Стуса.
2002 – у Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами  УНА-УНСО, учасниками масових заворушень 9 березня 2001. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі (чотирьох — умовно).

Чи знаєте ви, що:

Встановлення дати святкування 25 грудня було пов’язане з римським святом Непереможного Сонця (Dies Natalis Solis Invicti), що було введено імператором Авреліаном у 274 році та пов’язане з переходом Сонця через точку зимового сонцестояння і, відповідно, зі збільшенням тривалості дня.

На цей символічний зв’язок пізніше вказували отці Церкви, зокрема св. Іван  Золотоуст: «Люди називають святий день Народження Господнього днем нового сонця…» і св. Авґустин: «Ми святкуємо день 25 грудня не задля народження сонця, а задля народження Того, хто те сонце сотворив».

Comments

184 Переглядів