25 грудня: це цікаво знати

25 грудня в Україні, як і в 145 країнах світу, відзначають Різдво Христове. Різдво в цей день святкує Римо-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також частина православних, включаючи Константинопольську (крім Афону), Антіохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Польську,  Албанську, Грецьку.

Православна частина українців цього дня вшановує Спиридона Сонцеворота. День пам’яті цього Святого часто ототожнюють з днем зимового Сонцевороту. Адже від цього дня ніч починає коротшати. У народі у зв’язку зі збільшенням дня народилася легенда про красивого юнака Спиридона, якого любили всі жінки та навіть відьми. Однак він не любив нікого. І тоді відьми вирішили його знищити. Дізнавшись про це, Спиридон виліз на хрест, бо людину на хресті відьми не бачать. Однак вони здогадалися, що він сидить на хресті й підпалили його. Тоді Спиридон став попросити Бога, аби той вкоротив ночі, щоб хрест не встиг згоріти. Бог його почув. Відтоді й вважається, що від Спиридона ночі стають коротшими. За довголітнім прогнозуванням, цей день вважається найхолоднішим у грудні, бо «сонце переходить на другий бік».

За церковним календарем 25 грудня вшановують святого Спиридона, єпископа Тримифунтського, чудотворця; преподобного Ферапонта Монзенського; священномученика Олександра, єпископа Єрусалимського; мученика Розумника.

Іменинники 25 грудня:
Олександр, Свирид, Ферапонт.

25 грудня народились:

1848 – Орест Левицький – український історик, етнограф і письменник.

1895 – Григорій Верьовка – український композитор і хоровий диригент, педагог. Організатор Українського державного народного хору, його художній керівник і головний диригент (1943–1964). 1965 р. хору присвоєно ім’я Григорія Верьовки.

1899 – Костянтин Антипович – український історик.

1904 – Мечислава Маєвська – український режисер.

1905 – Олександр Пищиков – український кінооператор.

1907 – Майк Мазуркі – американський кіноактор і спортсмен, уродженець теперішньої Тернопільської області.

1907 – Євген Кравченко – український прозаїк, драматург.

1927 – Олесь Бердник – український письменник-фантаст, дисидент, громадський діяч (офіційна дата народження; справжня — 27 листопада 1926).

1973 – Вікторія Спесивцева – українська актриса театру та кіно; грала головні ролі у виставах Андрія Жолдака, відома за фільмами «Мамай» (2003), «Люби мене»  (2012). Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004).

25 грудня відзначають:

  • Католицьке Різдво Христове.
  • Лютеранське Різдво Христове.

Події 25 грудня:

336 — у Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

350 — римський імператор Ветраніон відрікається від престолу на користь  Констанція під час зустрічі у Ниші. Констанцій дозволяє Ветраніону жити в імперії як простолюдину на державну пенсію.

498 — король франків Хлодвиг приймає католицизм у Реймсі.

597 — Августин Кентерберійський та його послідовники охрещують 10 000 англосаксів.

800 — у Римі папа Лев III коронував франкського короля Карла Великого  імператором. Карл став другим, після візантійського імператора, хто прийняв цей високий титул.

1000 — створення Угорського королівства на чолі зі Стефаном I.

1025 — Мєшко II Ламберт коронований на короля Польщі.

1066 — Вільгельм Завойовник став королем Англії.

1076 — в Гнєзно відбулась коронація Болеслава II Сміливого на короля Польщі.

1100 — коронування Балдуїна I королем Єрусалиму.

1130 — Рожер II проголошується королем Сицилії.

1261 — імператора відновленої Східної Римської імперії. Іоанн IV Ласкаріс  осліплюють за наказом Михайла VIII.

1492 — каравела «Санта-Марія», на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налетіла на рифи біля берегів Гаїті через недбалість вахтового матроса. Індіанці допомогли зняти з судна цінний вантаж, гармати й продовольство, але корабель врятувати не вдалось.

1559 — після смерті Павла IV новим Папою під іменем Пій IV обраний Джованні Анджело Медичі. В період його понтифікату закінчився Тридентський собор.

1582 — іспанський король Філіп II заснував першу в Європі математичну академію.

1741 — Андерс Цельсій, шведський астроном і математик винайшов шкалу вимірювання температури.

1758 — Йоган Георг Палич уперше спостеріг комету, повернення якої раніше пророчив англійський астроном Едмунд Галлей, ім’я якого вона носить нині.

1855 — у Кінгстоні (Канада) відбулася перша відома нині гра в хокей.

1923 — вперше на новорічній ялинці в Білому домі (Вашингтон) засвітили електричну гірлянду.

1926 — відбувся установчий з’їзд Союзу українок Канади.

1934 — вихід на екрани СРСР кінокомедії Александрова «Веселі хлоп’ята».

1941 — друга світова війна: розпочалась Керченсько-Феодосійська десантна операція радянських військ.

1946 — у лабораторії № 2 АН СРСР запустили перший у Європі атомний реактор — дослідний Ф-1.

1950 — 4 шотландських студентів з університету Глазго вкрали з  Вестмінстерського абатства історичний Скунський камінь, що втілює міць  Шотландії та свого часу був забраний англійцями.

1951 — у Києві введено в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину.

1958 — у радянському кримінальному праві скасовано поняття «ворог народу»; максимальний термін ув’язнення зменшено з 25 до 15 років.

1968 — «Led Zeppelin» відвідали США, в рамках свого першого американського турне.

1969 — американець Артур Блессіт вирушив у найдовшу у світі навколосвітню подорож пішки — він подолав за 29 років 55011 км, несучи на собі великий дерев’яний хрест.

1975 — в Києві відкрили пам’ятник І. Котляревському.

1977 — зустріч прем’єр-міністра Ізраїлю Менахема Бегіна з президентом  Єгипту Мухаммедом Анваром ас-Садатом у Каїрі.

1979 — СРСР ввів свої війська в Афганістан.

1987 — тижневик «Тайм» назвав Михайла Горбачова «людиною року».

1989 — розстріляно румунського диктатора Чаушеску Ніколае і його дружину Єлену Чаушеску.

1991 — відставка Михайла Горбачова з поста Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу.

1991 — президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України та готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали  Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс.

1992 — Міністерство юстиції України зареєструвало Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство «Меморіал»  ім. Василя Стуса.

2002 — у Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами  УНА-УНСО, учасниками масових заворушень 9 березня 2001. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі (чотирьох — умовно).

Чи знаєте ви, що:

Встановлення дати святкування 25 грудня було пов’язане з римським святом Непереможного Сонця (Dies Natalis Solis Invicti), що було введено імператором Авреліаном у 274 році та пов’язане з переходом Сонця через точку зимового сонцестояння і, відповідно, зі збільшенням тривалості дня.

На цей символічний зв’язок пізніше вказували отці Церкви, зокрема св. Іван  Золотоуст: «Люди називають святий день Народження Господнього днем нового сонця…» і св. Авґустин: «Ми святкуємо день 25 грудня не задля народження сонця, а задля народження Того, хто те сонце сотворив».

Comments

118 Переглядів