25 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі вважають, що з 25 квітня стає значно тепліше, земля прогрівається, сохне, тому що «Василь землю парить». Наші пращури спостерігали за вербою: якщо вона до цього дня розпушилась – сильного холоду уже не буде.

З цього дня масово вилітають джмелі, літають бджоли. Виходять з барлогів ведмеді. Сонячний день і холодний ранок 25 квітня – літо буде посушливим і неврожайним.

Наші пращури говорили, що 25 квітня треба обов’язково заговорити воду, щоб потім пити її та зміцнювати здоров’я. Вважали, що цією водою потрібно вмиватися щосереди.

За церковним календарем 25 квітня вшановують преподобного Василія, сповідника, єпископа Парійського; священомученика Зинона, єпископа Веронійського; преподобного Ісаака Сиріна, у Сполеті Італійському; преподобних мучеників Міну, Давида та Іоана; преподобну Анфусу, діву; преподобну Афанасію, ігуменью та Муромську і Белиніцьку ікони Божої Матері.

Іменинники 25 квітня:
Давид, Іван, Анфіса, Афанасія, Зенон.

25 квітня народились:

1900 – Вероніка Черняхівська – українська письменниця, поетеса-лірик, перекладачка (медичні праці, «Місячна долина» Дж. Лондона, «Прорість» Е. Золя, «Олівер Твіст» Ч. Діккенса). Онука письменника М. Старицького.

1907 – Микола Трублаїні (Трублаєвський) – український письменник, автор творів для дітей та юнацтва – «Мандрівки», «Шхуна «Колумб», науково-фантастичного роману «Глибинний шлях».

25 квітня відзначають:

  • Всесвітній день боротьби проти малярії.
  • Міжнародний День ДНК.

Події 25 квітня:

4241 до н.е. – в Стародавньому Єгипті почали використовувати календар з роком У 365 днів.

1154 – мусульманські війська Нур ад-Діна взяли Дамаск.

1185 – війська опозиції розгромили імператорську армію в битві при Данноура (Японія). 7-річний імператор Антоку намагався втекти з поля бою, але втопився в морі через важкий меч, символ імператорської влади.

1498 – в Ризі засновано «Братство чорноголових», яке відігравало помітну роль в житті міста. Його членами могли бути виключно неодружені німецькі купці. Раніше своїм покровителем вони вважали святого Георгія, але потім змінили на святого Маврикія, котрий був чорношкірим. Звідси і назва членів Братства.

1507 – німецький картограф і географ Мартін Вальдземюллер назвав новий, недавно відкритий континент Америкою на честь Амеріго Веспуччі, дослідника Нового Світу.

1547 – найбільшою пожежею спалена Москва.

1607 – під час вісімдесятирічної війни голландський флот знищив іспанську ескадру, що стояла на якорі в битві при Гібралтарі. В ході бою загинув голландський адмірал Якоб ван Хеемскерк.

1626 – в ході Тридцятилітньої війни відбулась битва під Дессау. Генерал  Альбрехт Валленштейн, командувач армією імператора Фердинанда II, розбив данське військо під керівництвом графа Ернста фон Мансфельда.

1644 – селянська повстанська армія під керівництвом Лі Цзичена практично без бою увійшла в Пекін, столицю імперії Мін. Незадовго перед цим імператор Чжу Юцзянь покінчив життя самогубством — він став останнім з династії Мін.

1660 – установчі збори вирішили повернути англійський престол Стюартам.

1707 – в ході війни за іспанський спадок, біля містечка Алманса французько-іспанська армія під проводом герцога Бервіка розгромила португальсько-англійсько-голландські війська графа Голуея. Як результат, більша частина східної Іспанії перейшла до рук Бурбонів.

1719 – вихід в Лондоні першого видання роману Данієля Дефо «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо».

1741 – коронація російської імператриці Єлизавети I, яка, на відміну від попередників, сама надягла на себе порфиру і корону

1781 – в ході війни за незалежність США британські війська захопили  Пітерсбург (Вірджинія, США).

1783 – в Анноне (Франція) брати Монгольф’є запустили першу повітряну кулю з вантажем, який дорівнював вазі дорослої людини, куля об’ємом у 800 м³ піднялась на 400 метрів.

1792 – у Франції на Гревській площі в Парижі вперше спорудили та використали для публічної страти гільйотину (тоді вона називалася Лузеттою). Першою жертвою був «розбійник з великої дороги» Ніколя Жак Пелетьє.

1792 – ввечері того дня військовий інженер і композитор Клод Жозеф Руже де Ліль написав музику і текст знаменитого маршу Марсельєза. Згодом Конвент затвердив цю пісню, як гімн революційної Франції.

1816 – Джордж Байрон, що переслідувався на батьківщині брудними плітками, назавжди залишив Велику Британію.

1823 – у Вільно (Литва) за наказом генерал-губернатора Римського-Корсакова знищувалось масонське майно: в присутності поліції спалено підсвічники, зірки, черепи та інші ритуальні предмети та декорації.

1826 – у Великій Британії запатентований перший автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння.

1831 – зустрічний бій авангардів польської та російської армій біля містечка  Куфлев в ході Листопадового повстання в Польщі.

1839 – вступ британської армії в Кандагар.

1859 – в Порт-Саїді розпочалось будівництво Суецького каналу під керівництвом французького інженера і дипломата Фердинанда де Лессепса.

1861 – Громадянська війна в США: союзна армія (північні) прибула до  Вашингтона, округ Колумбія.

1862 – війська союзної армії захопили одне з важливих міст півдня США  – Новий Орлеан.

1867 – місто Токіо вперше відкрите для іноземної торгівлі.

1901 – в штаті Нью-Йорк вперше у світі введені автомобільні номери.

1915 – розпочалась десантна операція британських і союзних військ на  Галліполійський півострів. Турецькі війська були заскочені зненацька.

1918 – війська Кримської групи Окремої Запорозької дивізії Армії УНР  П.Болбочана звільнили від червоних Бахчисарай у Криму.

1920 – з наступу об’єднаних польсько-українських військ на Київ почалась  польсько-радянська війна.

1926 – у Мілані відбулася прем’єра останньої опери Дж. Пучіні «Турандот».

1926 – відбувся дебют першої машини Алф’єро Мазераті — «Тіро 26», за кермом якої сидів сам конструктор. Він виграв змагання в Тарга-Флоріо (Італія).

1935 – Шерман Гіффорд та Томас Міллер, президент і віце-президент «American Telephone Company», сидячи в Нью-Йорку на відстані 15 метрів один від одного, здійснили першу навколоземну телефонну розмову – сигнал пройшов відстань у 23 тисячі миль через Сан-Франциско, острів Яву, Амстердам і Лондон.

1940 – жінки провінції Квебек отримали право голосу на виборах.

1941 – Гітлер наказав почати операцію «Меркурій» (захоплення Криту).

1942 – американські війська висадились у Новій Каледонії.

1942 – спадкоємиця британського престолу (теперішня королева) Єлизавета провела день на призовній ділянці, реєструючи добровольців на фронт.

1943 – радянська авіація потопила три транспортних німецьких судна в  Баренцевому морі.

1943 – командувач 5-ї армії Китаю Сунь Тень-інь перебіг на бік японців

1944 – американський генерал Джордж Паттон заявив, що доля Великої Британії та США – «правити світом».

1945 – почалась Сан-Франциська міжнародна конференція 50 країн по напрацюванню статуту ООН.

1945 – біля Торгау на ріці Ельба відбулася зустріч радянських і американських військ.

1945 – війська союзників звільнили в’язнів концтаборів Маутхаузен  та  Равенсбрюк.

1950 – канадські провінції підписали угоду про будівництво Трансканадського шосе.

1953 – публікація в журналі «Nature» статті британських вчених Френсіса Кріка та Джеймса Ватсона про створення моделі просторової структури ДНК.

1953 – утворено Київське вище інженерне радіотехнічне училище ППО (КВІРТУ ППО).

1954 – американський науково-дослідний центр компанії «Bell telephone»  оголосив про створення сонячних батарей.

1956 – у СРСР скасовано закон, який карав в’язницею за прогули, введений в 1940 році.

1956 – відбувся перший політ прототипу гвинтокрилого літального апарату — машини Bensen I-8i «Girobot».

1964 – в білоруському колгоспі корова народила сім телят (світовий рекорд).

1970 – в СРСР здійснено запуск восьми штучних супутників Землі серії «Космос» з використанням однієї ракети-носія.

1973 – сингл «Little Willy» групи The Sweet став «золотим». Це був один з чотирьох хітів групи, що в цей час слухали на всіх континентах — «Ballroom Blitz», «Fox on the Run», «Action» і «Love is Like Oxygen».

1974 – перемога «Революції гвоздик» в Португалії.

1976 – відбулися перші єдині вибори у В’єтнамі.

1980 – Boeing 727 британської авіакомпанії «Dan Air Services» зі 146-ма пасажирами на борту розбився під час заходу на посадку в поганих метеоумовах біля аеропорту Тенерифе (Канарські острови). Всі пасажири та члени екіпажу загинули.

1981 – гітарист Денні Лейн вийшов зі складу групи Пола Маккартні «The Wings».

1981 – понад 100 працівників отримали значні дози радіаційного опромінення під час аварії ядерного реактора на атомній електростанції Цуруґа в Японії.

1993 – за результатами всенародного референдуму в Росії більшість населення підтримала політику Єльцина (за — 58,7 %), але відкинула його пропозицію про розпуск Верховної Ради РФ.

1994 – указом Президента України було створено Національну раду з питань телебачення і радіомовлення.

Чи знаєте ви, що:

Після виникнення друкарської машинки, секретарями почали наймати жінок. За хвилину вони повинні були набирати близько чотирьох сторінок. Стенографію робили зі швидкістю 40 слів на хвилину. Також вимогами були володіння іноземними мовами і навички спілкування з людьми. У наш час секретарі можуть виконувати різні функції. Наприклад, відповідати на телефонні дзвінки, працювати з оргтехнікою, приймати листи або бути адміністратором.

Цікаво, що перші курси, на яких почали проводити підготовку секретарів як професіоналів, стартували в Україні в місті Харків. Сталося це в 1868 році. Пізніше подібні курси з’явилися в Америці, Англії та Франції.

Нині ця професія входить до п’ятірки найбільш затребуваних.