25 листопада: це цікаво знати

У народі, спостерігаючи 25 листопада за погодою, відзначали: «Якщо на Івана Милостивого дощ чи сніг, то до Введення 4 грудня буде відлига».

В цей день закінчувалися весільні тижні. Потім весілля грали вже в кінці зими. Саме тому, юнаки та дівчата, що залишилися без пари, з заздрістю дивилися на своїх більш щасливих товаришів і подруг. Збільшувалась кількість шишкарів, снігурів, сойок, омелюхів, що свідчило про невблаганне наближення зими зі своїми холодами.

Вважалося, що найважче переносять зимову холоднечу маленькі діти, а тому, було заведено молитися за синів і дочок, щоб Бог до них був милостивим. Зазвичай батьки 25 листопада вимолювали здоров’я дітям, одночасно просячи Бога про щастя для них.

За церковним календарем 25 листопада вшановують патріарха Іоанна Милостивого, який, згідно з історичними даними, жив на території Олександрії в VI-VII ст.

Іван народився в сім’ї губернатора Кіпру і спочатку жив звичайним світським життям. Однак сталося так, що Іван втратив дружину і дітей, після чого вирішив присвятити себе Богу і вести аскетичний спосіб життя. Відомий був своєю добротою і турботою про бідняків. Всупереч тому, що Іван (Іоанн) не був ченцем, народ все-таки вирішив зробити його патріархом. Вступивши у свої права, Іван тут же порахував, скільки жебраків знаходиться в Олександрії, після чого вирішив роздати їм усе своє майно. Надалі зробив чимало добрих справ, в тому числі викуповував полонених, давав притулок знедоленим. Саме за це він і отримав прізвисько Милостивий.

Іменинники 25 листопада:
Іван, Ніл, Йосафат.

25 листопада народилися:

1810 – Микола Пирогов – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився у своєму невеликому маєтку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безплатну лікарню.
1838 – Іван Нечуй-Левицький – український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім`я».
1891 – Клим Поліщук – український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».

25 листопада відзначають:

  • Всесвітній день інформації.

Події 25 листопада:

1905 – у Лубнах вийшло друком перше число газети «Хлібороб», першої легальної україномовної газети в підросійській Україні.
1917 – Українська Центральна Рада прийняла ухвалу про друкування власних грошей.
1981 – Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками.
1992 – Кабінет Міністрів України видав постанову «Про випуск в обіг  приватизаційних майнових сертифікатів».
2003 – Парламент на пропозицію уряду В.Януковича-М.Азарова ухвалив закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 до 205 гривень.
2004 – на засіданні Вченої ради Національного університету «Києво-Могилянська академія» з формулюванням «дискредитація іміджу академії» було ухвалено позбавити Л. М. Кравчука звання почесного доктора.

Чи знаєте ви, що:

Маючи м’яку вдачу, Іван Нечуй-Левицький показував дивовижну твердість та категоричність, коли йшлося про святі для нього речі. Ще в Кишиневі написав працю «Про непотрібність великоруської літератури для України та Слов’янщини».

Йшлося не про те, що ця література «гірша» за нашу, – цінував Лєскова, Толстого, Островського, особливо Щедріна. Але вважав: російська література потрібна для Росії, а нам потрібна своя. Гріх нашої інтелігенції, на думку Левицького, саме в тім, що вона виховувалася на російській літературі, що підмінила власну.

Так само категоричним був щодо правопису: «Писати треба так, як люди говорять!». Тому не терпів літеру «ї», писав не «їх», а «йих» і т. ін. Правописні нововведення вважав «галицькою змовою». Нагадував інквізитора, готового спалити й власні книжки, якщо там буде єресь: «Хай краще згорять, ніж з отаким правописом!».

Живу мову він знав. Помічав русизми, полонізми й будь-які іншомовні впливи й уникав їх. До речі, вираз «старанно уникав» вважав польським: «Я сказав би: падковито одмикував – це чисто народний київський вираз». Казав не «негативне», а «відкидне», не «позитивне», а «покладне».

Comments

216 Переглядів