25 лютого: це цікаво знати

Календарна весна завітає до нас вже за чотири дні, і 25 лютого у   дохристиянські часи починалися пташині свята, які продовжувалися аж до свята весняної Землі-Матері, що відзначалося 9 березня. У цей час давні українці молилися про швидкий приліт птахів з вирію, які приносять на своїх крилах тепло південних країн.

У народі 25 лютого і до кінця лютого виставляли на вранішній мороз зерно, що призначалося для посіву. Бо вірили, що підморожене, воно дає кращий врожай. На мороз виносили також льон і пряжу, щоб мати чисті та рівні нитки. Вірили, що речі, зшиті з такої пряжі, прослужать своїм власникам набагато довше.

25 лютого називали «рибним днем», на вечерю було заведено готувати рибну страву. Крім цього, численні прикмети в цей день підказували рибалкам, коли очікувати хорошого клювання та удачу. Наприклад, якщо потекли струмки, риба буде добре ловитися.

Знахарі намагалися саме 25 лютого лікувати переляк. Вважалося, якщо людина дуже сильно злякалася, то зцілювати необхідно особливим чином, інакше вона згодом захворіє. Для лікування переляку застосовували ритуали та змови.

Нові справи в цей день не починали, поїздки не планувати, вважаючи, що все це, за прикметами, приведе до невдач.

Іменинники 25 лютого:
Олексій, Марія, Євген, Антон, Мелетій.

25 лютого народились:

1850 – Володимир Барвінський – український письменник, публіцист, видавець, громадсько-культурний діяч, юрист.
1871 – Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
1887 – Лесь Курбас – український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
1905 – Павло Вірський – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955–1975), який з 1977 року має його ім’я.

Події 25 лютого:

1573 – Іван Федорович (Федоров) заснував друкарню у Львові.
1831 – битва під Гроховом, найбільша під час визвольного Листопадового повстання (1830—1831) проти Російської імперії.
1836 – американець Семюел Кольт отримав перший патент на шестизарядний  револьвер 45 калібру.
1873 – у Києві російською імперською окупаційною владою створено Південно-Західне відділення Російського географічного товариства.
1918 – Мала Рада ухвалила закони про введення в УНР нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу.
1928 – лабораторія Чарльза Дженкінса у Вашингтоні отримала першу телевізійну ліцензію.
1940 – відбулася перша телетрансляція хокейного матчу між клубами НХЛ «Нью-Йорк Рейнджерс» і «Монреаль Канадієнз».
1956 – на XX з’їзді КПРС М. С. Хрущов виступив із закритою доповіддю «Про культ особи та його наслідки», присвяченою засудженню культу особи Й. В. Сталіна.
1956 – курка знесла найбільше у світі яйце — 454 г (США).
1957 – засновано Державне видавництво дитячої літератури УРСР (нині – «Веселка»).
1969 – «Бітлз» почали запис свого останнього альбому «Abbey Road».
1999 – в Аргентині Віргінія Ріверо народила дівчинку в момент ДТП. Її дочка стала наймолодшою з людей, які потрапили в аварію.

Чи знаєте ви, що:

25 лютого 1956 на XX з’їзді КПРС М.С.Хрущов виступив із закритою доповіддю «Про культ особи та його наслідки», присвяченою засудженню культу особи Й.В.Сталіна. В доповіді було вперше подано інформацію про численні репресії й порушення «соціалістичної законності» за часів перебування Йосифа Сталіна при владі. По суті, доповідь Хрущова розвінчала попередній образ Сталіна – «вірного спадкоємця і продовжувача справи Леніна» – і створила новий – тирана, диктатора, некомпетентного політика і бездарного воєначальника. По закінченні з’їзду доповідь була розіслана в усі партійні та комсомольські організації СРСР; 30 червня в пресі було надруковано постанову ЦК КПРС з викладенням основних положень доповіді Хрущова.

Comments

375 Переглядів