25 вересня: це цікаво знати

Posted by

За народним календарем 25 вересня – день Артамона-Змійовика. Змії від цього часу починають ховатися під землю на зиму. Тому людям не рекомендувалось ходити до лісу, щоб не зустріти гадів, які повзли до місць зимівки. Цей день вважався важливим для мисливців, які востаннє 25 вересня в цьому році могли вполювати якусь здобич. Адже життя в лісі починало впадати у зимову сплячку.

З цього дня життя тварин в лісі завмирає, у свої права вступає осінь, а змії перебираються в ліси з полів. Вважалося, що гадів скликає до себе святий Артемон, який закриває їхні нори на замок, до нього зверталися з проханням захистити від зміїного укусу. У цей день не можна було ходити в ліс, щоб не стати жертвою змій, які перебиралися в нори на зиму.

Народні прикмети на 25 вересня

  • якщо людина народилася 25 вересня, то його талісманом є камінь александрит;
  • якщо на Артемона хоча б зайця вб’єш, то згодом полювання буде дуже вдалим;
  • на деревах 25 вересня багато жовтого листя – буде рання осінь;
  • дощ іде – буде довга зима;
  • бур’яни ростуть високо – прикмета, що снігу багато випаде;
  • на дубі багато жолудів – прикмета, що буде тепла зима і родюче літо;
  • грім гримить 25 вересня – осінь теплою буде.

За церковним календарем

25 вересня вшановується пам’ять святого мученика Артемона, який жив у IV столітті та відомий як італійський єпископ. Свого часу Артемону вдалося навернути в християнство велику кількість людей, які раніше були язичниками. У результаті, була утворена ціла громада, для якої Артемон спорудив і освятив храм. Однак у той час країною правив імператор Діоклетіан, відомий своєю нетерпимістю по відношенню до християн. Тому Артемон був заарештований, але зумів втекти з в’язниці і продовжував довгий час проповідувати. Одного разу новонаверненими було зруйновано язичницьке капище, а самі язичники в якості помсти напали на храм і вбили Артемона.

Іменинники 25 вересня:
Юліан, Федір, Автоном, Семен.

25 вересня народились:

1932 – Анатолій Солов’яненко – всесвітньо відомий український співак, громадський діяч. Герой України (посмертно). У репертуарі А.Солов’яненка 17 оперних партій, безліч арій, романсів, народних пісень.
1938 – Ігор Ґерета – український археолог, мистецтвознавець, історик, поет, викладач і громадсько-політичний діяч. Організатор і директор Інституту національного відродження України (від 1991; нині має його ім’я).

Події 25 вересня:

256 – Марк Клавдій Тацит став римським імператором за рішенням сенату.
1066 – битва при Стемфорд Брідж.
1396 – Османські війська на чолі з Баязетом I розгромили армію хрестоносців  угорського короля Сигізмунда біля Нікополя.
1493 – Христофор Колумб вдруге відплив до Америки.
1555 – протестантство набуло офіційного статусу релігії за умовами Аугсбурзького миру.
1789 – генерал Хосе де Рібас завоював османську фортецю Хаджи-Бей (майбутню  Одесу).
1789 – Конгрес Сполучених Штатів підтримав 10 поправок до Конституції, які увійшли в історію як Білль про права.
1818 – англійський лікар Джеймс Бландел провів першу у світі операцію з переливання крові від людини до людини.
1914 – бойове хрещення загону Українських Січових Стрільців Семенюка біля  Сяніка.
1932 – іспанській Каталонії була надана автономія з правом мати власний прапор, державну мову і парламент.
1943 – розпочалася Дніпровська повітряно-десантна операція, яка закінчилася розгромом.
1960 – США спустили на воду перший атомний авіаносець Ентерпрайз (USS Enterprise (CVN-65)).
1989 – Верховна Рада Литви оголосила приєднання республіки до СРСР в 1940  році незаконним.
1992 – відкрито канал Рейн-Майн-Дунай, який з’єднав Чорне та Північне моря.

Чи знаєте ви, що:

Першим учителем Анатолія Солов’яненка був соліст Донецького театру опери та балету Олександр Коробейченко. Саме він роздивився у студенті Донецького політеху майбутнього відомого тенора. Після одного зі студентських концертів 18-річний юнак Солов’яненко отримав запрошення вчитися професійно співати.

«З тебе може щось вийти за умови, що будемо важко і багато працювати», – сказав тоді Коробейченко. І Солов’яненко працював – важко і багато протягом десяти  років.

На Сході говорять: «Важко знайти гарного вчителя, однак гарного учня знайти ще важче». Тандем Коробейченко – Солов’яненко був унікальним. Олександр Коробейченко, крім того, що був гарним вчителем і талановитим співаком, сам шив костюми для спектаклів, ремонтував взуття, робив біжутерію для всієї театральної трупи. Практично на всіх сценах світу (крім Метрополітен-опера у Нью- Йорку) Анатолій Солов’яненко виконував свою відому партію Герцога в опері Джузеппе Верді «Ріголетто» у костюмах, власноруч зшитих його вчителем.

Все життя у Солов’яненка зберігався зошит з назвою «Що потрібно знати, щоб гарно співати», куди він вписував найголовніше після кожного уроку з майстром. За десять років від свого педагога Анатолій Солов’яненко отримав рівно 1000 уроків. Це допомогло здійснити його мрію. Він став не лише всесвітньовідомим тенором – він став улюбленим народним співаком.