25 жовтня: це цікаво знати

У народі 25 жовтня вшановували Прова та Андроника. Колись цього дня визначали погоду на наступні дні. Якщо зірки яскраві – до морозу, якщо у тумані – до відлиги.

Існувало повір’я: народжені цього дня дивилися на свою зорю: чи не впала вона, чи не змахнув її Андрон-вартівник, котрий «небосхил замітає, ключем височінь відмикає».

За церковним календарем 25 жовтня вшановують мучеників Прова, Тараха й Андроника; преподобних Косму, творця канонів, єпископа Маюмського, та Амфілохія, ігумена Глушицького; мученицю Домніку; святого Мартина  Милостивого, єпископа Турського.

Іменинники 25 жовтня:
Кузьма, Мартин.

25 жовтня народились:

1885 – Карпо Трохименко – український художник. Автор циклу картин «Моя рідна Батьківщина», розписів церков.

1920 – Султан Амет-Хан – видатний військовий льотчик кримськотатарського походження. Двічі Герой Радянського Союзу (1943, 1945), підполковник (1946), заслужений льотчик-випробувач СРСР (1961). Здійснив понад 600 бойових вильотів, особисто збив 30 і в складі групи – 19 літаків ворога. Виступав проти депортації, за права кримськотатарського народу.

1939 – Василь Скуратівський – український письменник, журналіст. етнограф. Автор книг «Берегиня», «Вінець», «Український рік», «Мамина молитва» та ін.

25 жовтня відзначають:

  • Європейський день юстиції.
  • Міжнародний день боротьби жінок за мир.

Події 25 жовтня:

1586 — шотландська королева Марія Стюарт засуджена до смерті.

1762 — Катерина II повеліла заселити малообжиті райони Російської імперії та Гетьманщини іноземцями.

1839 — у Манчестері виданий перший у світі залізничний розклад.

1921 — розпочався Другий зимовий похід армії УНР під командуванням Юрія Тютюнника.

1929 — Курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90 %, що викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як «чорна п’ятниця» і став початком економічної кризи, що охопила розвинуті західні держави.

1938 — засновано Національну спілку художників України.

1948 — в Чехословацькій республіці засновані виправно-трудові табори.

1955 — після виведення окупаційних радянських військ парламент  Австрії  прийняв закон про її постійний нейтралітет.

1962 — Карибська криза: посол США в ООН на засіданні Ради безпеки  продемонстрував фотографії радянських ракет на Кубі. Микита Хрущов погодився вивести з Куби радянські ракети, якщо Америка відмовиться від її захоплення.

1978 — американський президент Рональд Рейган підписав законопроєкт про виділення коштів на виробництво нейтронної бомби.

1990 — прийнята декларація про державний суверенітет Казахської РСР, у якому казахська національність оголошена панівною.

1992 — на референдумі ухвалена Конституція Литви.

2015 — місцеві вибори в Україні та Вибори до Парламенту Польщі.  Україна  зупинила пряме авіасполучення з Росією.

2018 — випуск культового коміксу про Бетмена, «Бетмен: Довгий Гелловін», українською.

Чи знаєте ви, що:

Про чай

  • Всі сорти зеленого та чорного чаю робляться з рослини Camellia Sinensis.
  • Ви можете видалити з напою 80% кофеїну, якщо заллєте чай окропом, почекаєте 30 секунд і зіллєте рідину. Після цього можна залити чай свіжою порцією окропу і заварювати 5 хвилин.
  • Перша згадка про використання чаю відноситься до 4 століття нашої ери. Вчені при цьому вважають, що чай почали пити багато століть тому у Східній Азії. Там він використовувався у медичних цілях, у вигляді сушеного листя, з додаванням цибулі, м’яти, апельсина й імбиру. Заварювати чай окропом стали під час правління династії Мінг (14–17 століття). Таким чином, вживання чаю у сучасному сенсі почалося менше ніж 700 років тому.
  • До 18 століття в Європі вважали, що зелений і чорний чай робляться з різних рослин – китайські виробники приховували секрет їх виготовлення. Чайні рослини почали поставлятися з Китаю тільки на початку 19 століття, разом з рецептами з виробництва чаю. Трохи пізніше англійці виявили дикорослий чай в Індії, який отримав назву Camellia Sinensis. З цієї рослини отримують як чорний, так і зелений чай.
  • Виготовлення чорного чаю відрізняється від зеленого тим, що зелений чай перед окисленням обробляється паром, щоб знищити ензими. Ці ж ензими при окисленні чорного чаю змінюють його колір до чорного і надають відповідний «чайний» смак. Близько 75% чайного листя у світі перетворюються на чорний чай, решта 25% – в зелений.
  • Чай вирощується в основному в п’яти країнах – Китаї (майже 80% зеленого чаю), Індії (в основному чорний), Шрі-Ланці (часто званої Цейлоном, батьківщина чаю Ліптон), Японії (різні екзотичні чаї) і Тайвані (різні сорти зеленого чаю).

Comments

158 Переглядів