26 квітня: це цікаво знати

Posted by

26 квітня у дохристиянські часи вшановували Богиню Живу. Вона опікувалася народженням нового життя, а тому у цей день їй молилися про здоров’я, довголіття і слухали скільки років накує зозуля. До речі, зозулю можна почути лише після того, як заспіває соловей.

Зазвичай, на 26 квітня припадав період цвітіння медуниці. Вважалося, що саме сьогодні медуниця має цілющі властивості, і можна готувати на її основі різноманітні відвари та зілля. Тому вирушали в ліс на її заготівлю. Її також використовували в приготуванні їжі, додаючи в салати.

Крім цього, селяни збирали й перше листя щавлю, який також додавали в салати, а також варили з нього борщі.

За церковним календарем, 26 квітня вшановують апостолів від 70-ти: Родіона, Агава, Асинкрита, Руфа, Флегонта, Єрма

Іменинники 26 квітня:
Дмитро, Артем

26 квітня народились:

1803 – Іван Кулжинський – український педагог, письменник, історик, етнограф. Учитель Миколи Гоголя, Євгена Гребінки, Нестора Кукольника.

1829 – Григорій Данилевський – український російськомовний письменник і публіцист, чиновник, мандрівник, етнограф, історик, автор численних романів і наукових розвідок з минулого України.

1836 – Марія Кречунєк «Чукутиха» – видатна гуцульська співачка, також відома зі світлини Миколи Сеньковського «Стара гуцулка», що була відзначена премією «Гран-прі» на Міжнародній європейській фотовиставці в Парижі 1931 року.

1884 – Вадим Меллер – український художник-авангардист (кубофутурист, конструктивіст), сценічний художник, дизайнер театральних костюмів, ілюстратор та архітектор.

1890 – Микола Зеров – український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми та блискучий перекладач античної поезії.

1935 – Станіслав Тельнюк – український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.

1939 – Леонід Плющ – математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.

26 квітня відзначають:

  • Міжнародний день інтелектуальної власності.
  • Міжнародний день пам’яті Чорнобиля.
  • Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Події 26 квітня в Україні:

1164 – у Владимирі князь Андрій Боголюбський побудував «Золоті Ворота» на взірець київських.

1478 – під час меси в кафедральному соборі вбили правителя Флоренції  Джуліано Медічі, однак його брат Лоренцо відбив напад і, очоливши війська, придушив спробу перевороту.

1514 – польський астроном Микола Копернік провів своє перше спостереження за Сатурном. На підставі цього і наступних спостережень він зробив висновок про геліоцентричний принцип побудови Сонячної системи.

1607 – на мисі Генрі (Вірджинія) здійснили висадку перші в Америці англійські колоністи.

1783 – тринадцятилітній Людвіг ван Бетховен призначений музикантом клавішних інструментів придворного оркестру в Бонні.

1795 – Росія анексувала Курляндію.

1828 – Росія оголосила війну Османській імперії.

1840 – з друку вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.

1863 – в петербурзькому Маріїнському театрі відбулась прем’єра опери українського композитора Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм». Лібрето написав сам Семен Степанович, він же і виступив в головній партії хвацького козака-підкаблучника Карася.

1912 – створено перший в російській і світовій мультиплікації об’ємний мультфільм «Прекрасна Люканіда» (автор фільму В. А. Старевич).

1918 – в Україні розформовані підрозділи «синьожупанників», утворені в Німеччині з полонених українців.

1926 – Сталін в листі до Кагановича розкритикував націоналістичну політику Хвильового і Шумського в Україні.

1933 – в Німеччині створено Гестапо (таємну державну поліцію), сформовану на основі політичного і розвідувальних відділів прусської поліції.

1937 – без будь-якого попередження німецькі літаки з «Легіону Кондор», надісланого Адольфом Гітлером на допомогу націоналістичним силам генерала Франсіско Франко, провели тригодинне бомбардування  баскського міста Ґерніка (Північна Іспанія).

1942 – Адольфа Гітлера проголосили «верховним суддею Райху», тож він отримав право видавати закони самостійно.

1945 – на франко-швейцарському кордоні заарештовано голову вішистського уряду Франції, маршала А.Петена.

1945 – Україна увійшла до складу ООН як член-засновник.

1954 – у Женеві за участю США, СРСР, КНР, Франції та Великої Британії розпочала свою роботу конференція, покликана знайти мирне рішення конфлікту Франції та В’єтнаму в Індокитаї, який тривав з 1946 року.

1956 – в СРСР розпочато масовий випуск автомобіля «Москвич-402».

1962 – запущений у космос англо-американський супутник «Ariel», перший в історії міжнародний об’єкт у космосі.

1962 – космічний зонд NASA «Ranger 4» розбився об поверхню Місяця.

1965 – указом Президії ВР СРСР 9 травня (День Перемоги) оголошений неробочим днем.

1965 – у Києві вперше вийшла в етер радіостанція «Промінь».

1986 – о 1 год. 23 хв. за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства — вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС і сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.

1989 – під час мітингу пам’яті жертв Чорнобиля у Львові вперше замайоріли синьо-жовті прапори.

1989 – у місті Шатурія (Бангладеш), смерч забрав 1300 життів — рекордна кількість жертв унаслідок такого стихійного лиха.

1994 – американські вчені з Національної лабораторії ім. Фермі надали свідчення того, що ними був відкритий останній, шостий кварк («Top» або t-кварк), полювання на котрого тривало 20 років.

1998 – в Г’юстоні (США) барбадосець Рон Кінг провів наймасовіший в історії сеанс одночасної гри в шашки, зігравши з 385 супротивниками та вигравши в усіх.

1999 – Комп’ютерний вірус «Чорнобиль» ушкодив, за різними оцінками, до півмільйона комп’ютерів по всьому світі.

2000 – президент України Леонід Кучма заявив, що Чорнобильська АЕС буде закрита до кінця 2000 року.

2000 – футбольна збірна Андорри отримала першу у своїй історії перемогу (над Білоруссю – 2:0).

2001 – ВОІВ встановила Всесвітній день інтелектуальної власності.

Чи знаєте ви, що:

Останні десятиріччя 26 квітня у нас пов’язується лише з однією сумною подією – вибухом четвертого реактора на Чорнобильській атомній станції. Той час для покоління тодішніх дітей запам’ятався розгубленістю дорослих перед невідомою і невидимою небезпекою та постійними спостереження за напрямком вітру – чи не дме з боку Чорнобиля. Навколо точилися нескінченні розмови про кінець світу.

Слава Богу, ця катастрофа не стала для нас кінцем, хоча, зважаючи на її наслідки, ще невідомо, чи справді це так. А тому, можливо, є сенс прислухатися до порад наших предків, які, будучи ревними прибічниками природи, кожен свій день узгоджували з її життям, а не навпаки.