26 липня: це цікаво знати

У народі 26 липня вже закінчували прибирати жито і спостерігали за погодою. Сухий день віщував гарну осінь, однак якщо цього дня проходили сильні зливи з грозами – осінь очікувалася дощовою.

За церковним календарем 26 липня день пам’яті Архангел Гавриїл як одного з найголовніших ангелів якого кілька разів згадується в Біблії. Саме він передбачив пророку Даниїлу, як складеться доля єврейського народу, повідомив мари про народження Христа. До слова, Гавриїл протягом всього свого життя перебував поруч з Марією та охороняв її.

Іменинники 26 липня:
Мар’ян, Степан, Гаврило, Серапіон, Юліан.

26 липня народились:
1880 – Володимир Винниченко – український письменник, драматург, художник, політичний і державний діяч. Співавтор Універсалів Української Народної Республіки, голова першого українського уряду (Генерального секретаріату). Автор тритомної мемуарно-публіцистичної праці «Відродження нації», першого українського фантастичного роману «Сонячна машина».

Свій перший літературний твір В. Винниченко написав у 14 років. Була то поема про Запорозьку Січ, за яку автор, як він сам згадував, «дістав перше політичне ув’язнення в гімназії (тиждень темного карцеру)».

26 липня відзначають:
♦    
День парашутиста.

Події 26 липня:
657
– перша Фітна (перша ісламська громадянська війна): Сіффінська битва – війська під проводом халіфа Алі ібн Абу Таліба зійшлись у битві з повстанською армією сирійського губернатора Муавійї I.
811 – у битві з болгарами (болгарський хан Крум) загинув візантійський імператор  Нікіфор I Фока (Νικηφόρος Α’ Φωκάς).
1309 – Генріх VII визнаний папою Климентом V королем Священної Римської імперії.
1572 – Молодинська битва. Армія Московського царства під командуванням князя М. Воротинського (бл. 60 тис.) перемагає татарсько-османське військо (120 тис.) кримського хана Девлет-Герая (I Devlet Geray, Taht Alğan Devlet Geray), яке йшло на Москву.
1573 – японський військовик Ода Нобунаґа вигнав з Кіото сьоґуна Асікаґу Йосіакі.  Сьоґунат Муроматі ліквідовано.
1600 – місту Горохів (Волинь) було надано Магдебурзьке право.
1611 – шведське військо під керівництвом Якоба Делаґарді (Jakob Pontusson de La Gardie) входить до Новгороду. Новгородські бояри підписують зі шведами Угоду про підтримку кандидатури сина шведського короля на царський престол в Московському царстві та виходу Новгородських земель з підпорядкування Москві.
1648 – під Старокостянтиновим козацькі полки на чолі з Максимом Кривоносом розбили польське військо Яреми Вишневецького.
1657 – Іван Виговський обраний на Чигиринській раді новим гетьманом до часу повноліття Юрія Хмельницького.
1676 – В Чигирині, в монастирі Св. Трійці, помер Йосип Нелюбович-Тукальський, православний митрополит Київський, Галицький та всієї Руси з 1663 року.
1708 – за наказом гетьмана Івана Мазепи поблизу Білої Церкви страчено полковника Василя Кочубея, за зраду на користь Петра I.
1709 – Петро I після перемоги у Полтавській битві прибуває до Києва, де пробув місяць.
1714 – флот Московського царства розгромив шведський флот у морській битві біля мису Гангут під час Північної війни 1700—1721 рр. Це була перша перемога регулярного військового флоту Московського царства.
1770 – під час російсько-турецької війни корпус генерала М. Репніна бере фортецю Ізмаїл.
1866 – В Нікольсбурзі підписано мирну угоду між Австрійською імперією та Королівством Пруссія. Фактичне закінчення Австро-прусської війни  (остаточно  — 23 серпня).
1887 – у Варшаві опублікований перший підручник міжнародної мови есперанто «Международный языкъ».
1913 – австрійський уряд скасовує конституцію Королівства Богемія.
1914 – Австро-Угорщина оголошує загальну мобілізацію та концентрує війська на кордоні з Російською імперією.
1919 – махновці вбивають отамана українського війська за часів Громадянської Війни Матвія Григор’єва.
1919 – в апараті ЦК РКП (б) створено Відділ по роботі з селом (рос. Отдел по работе с деревней).
1925 – перший політ першого радянського пасажирського літака «К-1» конструктора Констянтина Калініна.
1929 – в СРСР на екрани виходить фільм Олександра Довженка «Арсенал».
1941 – у Канаді засновано Українське товариство допомоги Батьківщині (згодом – Товариство об’єднаних українських канадців).
1945 – на маріупольському заводі «Азовсталь» відбудовується перша домна.
1946 – в УРСР створено Товариство охорони природи.
1948 – Велика Британія та США підписують умови реалізації «плана Маршалла» (плану допомоги країнам Європи).
1951 – в Новгороді знайдено перші Берестяні грамоти.
1957 — СРСР запускає першу міжконтинентальну багатоступеневу балістичну ракету.
1971 – стартує американський космічний корабель Аполлон-15, пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом и Дж. Ірвіном, який 30 липня здійснює посадку на Місяць.
1990 – вступ на посаду міністра внутрішніх справ УРСР Василишина Андрія Володимировича
1995 – представники 15-ти країн Євросоюзу підписали Конвенцію про створення Європолу — організації, покликаної координувати дії поліції країн ЄС у боротьбі зі злочинністю.
1998 – компанії Circuit City I Good Guys анонсували новий стандарт цифрового відео — Digital Video Express (DIVX), як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).

Чи знаєте ви, що:

Берестяні грамоти – це пам’ятки давньої східнослов’янської писемності (XI–XV ст.), написані на бересті (березовій корі). Їх писали люди різних соціальних груп, що свідчить про високий рівень грамотності на Русі.

Оскільки берестяні грамоти – це насамперед ділове і приватне листування (доручення, розпорядження, боргові зобов’язання, чолобитні, духовні та охоронні грамоти, купчі, учнівські вправи тощо) вони є достовірним джерелом для вивчення історії давніх східнослов’янських говірок, а також суспільних відносин, тогочасної економіки тощо.

На території сучасної України пам’ятки берестяної писемності знайдено 1988 року у передмісті давнього міста Звенигорода (нині село Звенигород Львівської області) у культурному шарі, що датують 1110–1137 роками.

Ще одну берестяну грамоту знайшли 2008 року під час розкопок Бузького літописного городища. У Києві ж берестяну грамоту було знайдено у 2010 р. біля колишнього будинку архітектора А Меленського на Подолі (вул. Хорива).

Comments

301 Переглядів