26 листопада: це цікаво знати

У народі 26 листопада вшановують Іоанна Златоуста, адже з давніх часів відомо, що «на Златоуста все поле пусте». У цей час «всяка зяб зупиняється в рості», тобто земля поринає у сон до весни. У давнину казали: «Ззиває зима на Івана Златоуста свою свиту: хурделицям і заметілям дає наказ – відлиги вгамувати». Іній на деревах у цей день вказував на те, що можна чекати хорошого врожаю. До Іоанна Златоуста зверталися з молитвою про покарання хабарників та брехунів. Казали, що не можна лаятися на Івана, інакше Бог ніколи молитов не почує.

За церковним календарем 26 листопада вшановувалась пам’ять святого Іоанна Златоуста, архієпископа Константинопольського, який жив приблизно у IV-V столітті. Сьогодні він шанується як один з трьох Вселенських святителів і вчителів, перебуваючи на одному рівні з Григорієм Богословом і Василем Великим. Народився Іоанн на території Антіохії в сім’ї чиновника та одержав гарну освіту.

Досить рано він став вивчати Святе Письмо, після чого усвідомив, що йому хочеться прийняти християнство. Згодом, коли Іван став ченцем, його вважали гідним кандидатом на посаду єпископа, але той вважав за краще відмовитися від сану і відправився в пустелю, де проводив час у постійній молитві та роздумах. Кілька років Іван присвятив створенню богословських книг, найвідомішими з яких є «Книги про незайманість», «Про провидіння» і т. д. Іоанн був висвячений в сан пресвітера, після чого він міг нести Слово Боже людям.

В результаті, Іван виявився чудовим проповідником і навіть отримав прізвисько Златоуст від своєї пастви. Відомо, що протягом 20 років приблизно 2 рази в тиждень Іоанн постійно проповідував у храмі й також займався написанням великої кількості навчань, бесід, похвал. У 397 році Іван стає патріархом у Константинополі, активно займається вдосконаленням діяльності священнослужителя.

Іменинники 26 листопада:
Іван, Герман, Никифор, Антонін.

26 листопада народилися:

1806 – Пилип Морачевський (псевд. – Хвилимон Галузенко) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
1925 – Опанас Заливаха – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років: «XX вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».

Події 26 листопада:

1890 – у місті Боржомі (Грузія) почався промисловий розлив однойменної мінеральної води.
1901 – у Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету.
1917 – у Києві на засіданні Генерального секретаріату затверджено статут «вільного козацтва», ухвалено створити комісію з охорони краю при Генеральному секретаріатові внутрішніх справ і демобілізаційний комітет.
1939 – СРСР порушив пакт про ненапад з Фінляндією, що спричинило початок т. зв. Зимової війни.
1966 – у Бретані (Франція) президент Шарль де Голль урочисто відкрив першу у світі припливну електростанцію.
1968 – сесія Генеральної Асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства.
1970 – рекордна злива в Баро, Гваделупа (38.10 мм за 1 хвилину).
1976 – католицька церква відмовилась від того, щоб католицизм вважався державною релігією Італії.
1977 – у Львові відкрито пам’ятник першодрукареві Івану Федорову (скульптори В. Н. Борисенко, В. М. Подольський).
1988 – відбувся старт пілотованого космічного апарату «Союз ТМ-7» з міжнародним екіпажем (Олександр Волков, Сергій Крикальов, Жан-Лу Кретьєн).
2004 – збори господарського активу Донецької області прийняли резолюцію про запропонування трудовим колективам провести збори та мітинги з метою обговорення питання оголошення референдуму про автономію Донецької області.
2004 – «Ігнорування прав і свобод українського народу, сприяння фальсифікації виборів Президента України у 2004 році та зрада академічних цінностей» – за таким вердиктом Вчена рада Львівського Національного університету ім. Івана Франка позбавила на той час дійсного Президента України Л. Д. Кучму звання почесного доктора.
2005 – встановлено День пам’яті жертв голодоморів (четверта субота листопада).
2018 – в Україні введено воєнний стан.

Чи знаєте ви, що:

Про хмарочоси

  • безперечним чемпіоном за кількістю різноманітних висотних будівель є Нью-Йорк. Його головні вулиці нагадують ущелини, глибоко врізані між високими, як вежі, будинками. Вони закривають небо, і вгорі видно лише невелику блакитну смужку;
  • народилися ці чудові споруди не в Нью-Йорку, а в Чикаго понад 100 років тому. Першим прародичем хмарочосів була будівля страхової спілки. Спочатку вона мала 10 поверхів, пізніше було надбудовано ще два;
  • хмарочосами вважаються будівлі не менше 150 метрів у висоту;
  • тепер найбільшим хмарочосом є Бурдж Халіфа (Вежа Халіфа) в Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати). Його висота становить 828 м, а кількість поверхів – 162;
  • таке чудо як хмарочос, не стало б можливим без винаходу сталевого каркаса. Збірка сталевого каркаса будівлі – найнебезпечніша і складна частина будівництва. Саме якість і швидкість збірки каркаса визначає, чи буде проект реалізований в строк і в рамках бюджету;
  • Бурдж Халіфа є енергетично самодостатньою будівлею – хмарочос завжди забезпечений електроенергією завдяки 61-метровій вітровій турбіні та величезній кількості сонячних батарей, що займають 15 000 кв м;
  • у 2011 році у світі налічувалось близько 2500 будівель висотою понад 150 метрів.

Comments

210 Переглядів