26 серпня: це цікаво знати

26 серпня наші пращури прибирали в льохах та коморах, готуючи місце для зберігання врожаю, і щоб до зимових сховищ не пристала осіння гниль. Спостерігали у цей день за горобиною: якщо цвітіння горобини пізнє, можна очікувати довгої і теплої осені.

Вважалося, що сьогодні потрібно тричі обійти будинок з іконою Божої матері, щоб захистити житло від нечистої сили.

За церковним календарем 26 серпня відзначають віддання свята Преображення Господнього та вшановують перенесення мощей преподобного Максима Сповідника; знайдення мощей блаженного Максима, Христа ради юродивого, Московського; святителя Тихона, єпископа Воронезького, Задонського чудотворця; мучеників Іполита, Іринея, Авундія і мученицю Конкордію в Римі.

Іменинники 26 серпня:
Максим, Тихін, Іполіт, Оксана.

26 серпня народились:

1876 – Василь Юрчак – визначний драматичний актор галицької сцени кінця 19 – початку 20 ст.

1882 – Олександр Анохін – лікар, розробив систему фізичного виховання в школах, яку виклав у праці «Природна система фізичних вправ. Руська система гімнастики». Перший власник офіційного диплома «Тренер з важкої атлетики» (1908). Голова оргкомітету І Російської олімпіади (1913 р., м. Київ).

1887 – Дмитро Дяченко – український архітектор, майстер необароко, один із засновників українського стилю. Серед його робіт – комплекс Української сільськогосподарської академії, корпуси інститутів ветеринарії, тваринництва, Торговельної академії в Києві.

Події 26 серпня:

1071 — у битві поблизу Манцикерту турки-сельджуки на чолі з Алп-Арсланом розгромили візантійську армію імператора Романа IV Діогена і взяли його в полон.

1278 — відбулася битва під Дюрнкрутом, найбільша битва лицарських часів у Європі. Сили короля Німеччини Рудольфа I та короля Угорщини Ласло IV Куна  розгромили війська короля Богемії Пржемисла Отакара II.

1382 — золотоординський хан Тохтамиш захопив Москву, пограбував і спалив її, відновивши залежність земель Московського князівства від Орди.

1498 — Мікеланджело одержав замовлення на створення скульптурної групи для собору святого Петра в Римі. «П’єта», чи «Оплакування Христа», виконана з цільного блоку каррарського мармуру, стала одним із найзнаменитіших його творінь.

1657 — у Чигирині Гетьманом України (до повноліття Юрія Хмельницького) обрано Івана Виговського.

1728 — мореплавець Вітус Беринг відкрив протоку між Америкою та Азією, що була згодом названа на його честь – Беринговою.

1789 — прийняття Декларації прав людини і громадянина Установчими зборами  в Королівстві Франція.

1791 — американець Джон Фітч запатентував пароплав, продемонстрований ще 4 роками раніше.

1813 — почалася Дрезденська битва. Наступного дня Наполеон переміг союзну прусько-австро-російську армію.

1833 — члени експедиції Джона Росса виявлені на острові Баффін  (арктична  Канада) після трьох років проживання серед місцевих племен.

1847 — Ліберія стала першою африканською державою, яка проголосила свою незалежність.

1907 — закований у ланцюзі й кинутий у воду ілюзіоніст Гаррі Гудіні сплив на поверхню через 57 секунд.

1914 — засновано футбольний клуб Палмейрас.

1918 — Волт Дісней підробив свої документи, «збільшивши» собі вік, щоб піти на службу в Червоний Хрест.

1918 — дипломатичні представники Української Держави й Османської імперії  обмінялися грамотами з нагоди ратифікації Брестського мирного договору.

1926 — в Королівстві Італія створений футбольний клуб «Фіорентина».

1939 — Гітлер пред’явив Польщі ультиматум з вимогою передати Німеччині  Данциг (Гданськ).

1939 — в Римі відбувся ІІ Великий збір Українських націоналістів, що ухвалив політичну програму Організації українських націоналістів, головою ОУН переобрано А. Мельника.

1945 — Українська РСР ратифікувала Статут ООН.

1946 — вийшла у світ книга Джорджа Орвелла «Колгосп тварин».

1946 — Норма Бейкер підписала контракт із кіностудією XX Century Fox. Її стали звати Мерілін Монро.

1968 — у США вийшов сингл The Beatles «Hey Jude» — перший продукт створений групою фірми грамзапису «Apple Records».

1970 — останній виступ американського рок-музиканта Джимі Гендрікса.

1972 — у Мюнхені відкрилися XX Олімпійські ігри. Спортивні змагання затьмарив терористичний акт проти ізраїльських спортсменів.

1991 — почалася позачергова сесія парламенту СРСР. Припинено діяльність КПРС  на всій території країни.

1991 — Президія Верховної Ради УРСР ухвалила рішення про тимчасове припинення діяльності Компартії України.

2002 – Грузія вийшла зі складу СНД.

Чи знаєте ви, що:

Іван Виговський відіграв одну з провідних ролей у формуванні розвідки й контррозвідки України. На початку 1649 р. полковник Максим Нестеренко послав до Польщі з Переяслава розвідників. Проте, пізніше керування цими справами перейшло до Виговського. І він розвинув і зміцнив агентурну мережу, що сповіщала гетьмана про все важливе, що діялося не лише в Україні, але й у Польщі, Литві, Чехії, Моравії, Сілезії, Австрії, Османській імперії, Кримському ханстві та придунайських державах.

Ця мережа української розвідки була настільки розвинутою, що навіть і через 25 років лунали скарги польських вельмож на те, що козаки (вже у часи Петра Дорошенка) знають про всі задуми короля. Вони пропонували «добре пошукати» агентів серед українців, що входили в оточення короля Яна ІІІ Собеського.

Comments

144 Переглядів