26 вересня: це цікаво знати

У дохристиянські часи наші пращури вірили, що 26 вересня Сонце відкликає назад усіх тих птахів, які прилітають до нас навесні. А тому намагалися залишати зерно та крихти хліба у місцях, звідки вони збиралися відлітати, для того, аби птахи підкріплялися на далеку дорогу та не забували у чужій стороні рідного краю.

Що ж до людей, то у цей час вже закінчували відзначати осіннє рівнодення. Після святкового запалення посвіта, його вогонь намагалися підтримувати протягом всієї осені та зими. Жар постійно тримали на припічку. Вважалося, що попелом від посвітнього вогню добре заліковувати рани і якщо його засипати у жлукто, то білизна гарно пратиметься.

За народним календарем 26 вересня – день Корнелія Сотника. Про цей день говорили, що природа вже починає лаштуватися до зимової сплячки. «З Корнелія корінь в землі вже не росте, а мерзне». Також у день Корнелія спостерігали за погодою, бо вірили: «Як Корнелій скаже, так зима покаже». Дощ на Корнелія обіцяв гарний врожай на наступний рік.

За церковним календарем 26 вересня відзначають Передсвято Воздвиження чесного Хреста Господнього та вшановують Пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресіння Христового в Єрусалимі; священномученика Корнилія, сотника; мучеників Кронида, Леонтія і Серапіона; мучеників Селевка і Стратоника; мучеників Макровія і Гордіана; священномученика Юліана, пресвітера; мучеників Іллю, Зотика, Лукіана і Валеріана; преподобного Петра в Атрої та великомученицю Кетевані, царицю Кахетинську.

Іменники 26 вересня:
Ілля, Валер’ян, Гордій, Петро, Корнелій.

26 вересня народились:

1832 – Петро Сокальський – український композитор і фольклорист. Автор опери «Мазепа» (1859), «Майська ніч» (1876), «Облога дубна» (1884), фортепіанних творів, солоспівів, обробок народних пісень.

26 вересня відзначають:

  • Європейський день мов.
  • Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї.

Події 26 вересня:

1371 — у битві в долині річки Мариця об’єднані сербсько-болгарсько-валасько-угорсько-хорватські війська зазнали поразки від османів.

1580 — англійський пірат Френсіс Дрейк завершив друге у світі навколосвітнє плавання.

1687 — внаслідок обстрілу Афін венеціанською армією частково зруйновано Парфенон.

1815 — герцог Рішельє призначений прем’єр-міністром і міністром закордонних справ Королівства Франція.

1815 — Австрійська імперія, Королівство Пруссія та Російська імперія уклали в Парижі Священний союз для забезпечення непорушності рішень Віденського конгресу 1814—1815.

1913 — у Києві почався суд у справі Бейліса.

1919 — війська Нестора Махна прорвали фронт Добровольчої армії та здійснили зухвалий рейд у напрямку Бердянська і Таганрога.

1921 — Більшовицька Росія закликала допомогти голодуючим Поволжя.

1930 — польська влада заборонила діяльність Пласту.

1951 — Бундестаг проголосував за виплату післявоєнних репарацій євреям.

1960 — Кеннеді та Ніксон провели між собою перші в історії виборів президентів США телевізійні дебати.

1960 — Фідель Кастро виголосив найдовшу в історії ООН промову, тривалістю 4 години та 29 хвилин.

1961 — на три тижні американський хіт-парад очолив Рой Орбісон із піснею «Oh, Pretty Woman».

1962 — проголошено Єменську Арабську Республіку.

1969 — вийшов останній студійний альбом гурту «Бітлз» «Abbey Road».

1991 — встановлено консульські відносини між Україною й Австрією.

1995 — Україна прийнята до Ради Європи.

2001 — день народження польської Вікіпедії.

2012 — убивство в ТРЦ «Караван». Підозрюваний Ярослав Мазурок вбив трьох охоронців і поранив одного співробітника торгового центру.

2017 — пожежа на складі боєприпасів в Калинівці. В зону ураження вибухонебезпечних речовин і предметів, які були на цих військових складах потрапили населені пункти у радіусі 5 км.

Чи знаєте ви, що:

Усього на Землі близько 6000 мов, з яких 1000 – африканські, 700 – папуаські. На 40 самих поширених світових мовах розмовляє 2/3 населення Землі.

Наріччя мандарин китайської мови – найбільш використовувана мова – на ньому спілкуються понад 885 млн людей. Іспанська займає II місце (332 млн), англійська III (322 млн).

В ООН лише 6 офіційних мов: англійська, французька, арабська, китайська, російська та іспанська.

У більшості мов світу слово «мама» починається з літери «М».

Comments

151 Переглядів