26 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі у цей час продовжувалася пора весіль. І особливою повагою на весіллях користувалися люди, які любили та вміли приготувати весільний стіл. Таких видатних кулінарів, власне, як і сьогодні, було небагато. Їх знали у всіх навколишніх селах і запросити таку людину готувати на весілля вважалося особливим привілеєм. У деяких регіонах на весіллях навіть існував спеціальний обряд – танок, на який запрошували кухарів. Після його закінчення господарі обдаровували всіх, хто готував страви. Зазвичай, це відбувалося на другий день весілля, коли гості вже могли оцінити, наскільки смачним і різноманітним був весільний стіл.

До речі, українська кухня нараховувала до двох тисяч страв, що готувалися без помідорів, картоплі, кукурудзи та соняшникової олії.

За церковним календарем 26 жовтня вшановують Іверську ікону Божої МатеріІверську. Ця ікона була дуже шанована на Русі-Україні. Їй молилися про позбавлення від різних напастей, про втіху в бідах, від пожежі, про примноження родючості землі. Цей день ще називали банним у побуті – приводили цю дуже важливу споруду до ладу, міняли гнилі дошки та лавки, чистили місткості для води, піч і т. ін.

Іменинники 26 жовтня:
Валер’ян, Веніамін, Карпо, Микита та Злата.

26 жовтня народились:

1751 – Дмитро Бортнянський – український композитор і диригент. Спільно з Березовським М.С. створив новий тип хорового концерту. Церковно-вокальний стиль Д.Бортнянського є вершиною тогочасного мистецтва.

«Як славен наш Господь в Сіоні, Не може висловить язик, Великий в небесах на троні, Всесильний пан земних владик. Один Господь, один Ти славний, В сонячнім світлі й блиску зір явний!» (Дмитро Бортнянський)

1819 – Микола Терещенко – український промисловець та благодійник. Лише в Глухові побудував чоловічу і жіночу гімназії, притулок для дітей-сиріт, земську лікарню, церкву Трьох Анастасій тощо. Мистецька колекція склала основу чотирьох київських музеїв: Національного художнього, Тараса Шевченка, Російського, Західного і Східного мистецтв.

Події 26 жовтня:

1636 – заснований Гарвардський коледж, що став в першій чверті XIX ст.  університетом, одним з найвідоміших в США і світі.
1810 – США анексують Західну Флориду.
1861 – німецький винахідник Філіпп Рейс у Франкфурті продемонстрував свій винахід, який він назвав телефоном.
1863 – в Женеві утворений Міжнародний Червоний Хрест.
1863 – в Лондоні заснована Англійська футбольна асоціація.
1900 – в Нью-Йорку відкрита перша лінія метрополітену.
1905 – Швеція і Норвегія розривають союз.
1938 – фірма Du Pont розробила новий синтетичний матеріал — нейлон.
1938 – Августин Волошин призначений новим прем’єр-міністром автономного уряду Підкарпатської Русі.
1939 – Народні Збори Західної України у Львові ухвалили звернутися до Верховної Ради СРСР із проханням включити Східну Галичину і Волинь до складу Української РСР.
1943 – червоноармійські війська зайняли районні центри Солоне  Дніпропетровської, Веселе Запорізької областей.
1944 – війська США знищили японський флот в затоці Лійт на Філіппінах.
1944 – червоноармійські війська заволоділи містами Закарпаття Виноградів,  Великий Березний, Мукачево.
1962 – Микита Хрущов і Джон Кеннеді домовилися про повернення радянських кораблів, які везли на Кубу ракети.

Чи знаєте ви, що:

Про малину:

Слова «малина» у нас відразу асоціюється із літом, смачною їжею, лікуванням під час застуди або ж яскравим малиновим кольором. Малина не тільки смачна та корисна, це ще й надзвичайно особлива ягода. Ми розповімо вам цікаві факти про дану «вітамінну бомбу» для вашого організму.

У світі налічують понад 200 видів малини. Малина буває чотирьох різних кольорів: червоною, фіолетовою, золотистою та чорною. Золотиста малина солодша, ніж інші сорти. До речі, ожина та малина – різні ягоди, хоча доволі часто їх плутають. Різниця між малиною та ожиною полягає в тому, що малина має порожнє ядро всередині, а ожина – ні. Найбільш сприятливий клімат для росту малини є у США, близько 90% обсягу проданої малини у світі займають Вашингтон та Каліфорнія.

Корисні властивості малини:

  • містить багато клітковини, вітаміну С, калію та фолієвої кислоти;
  • має низьку кількість калорій;
  • допомагає знизити високий кров’яний тиск;
  • має протизапальну властивість.

Ягода малини складається із 86% води, 12% вуглеводів та близько 1% білків та жирів. Вона є дуже хорошим джерелом міді, біотину, вітаміну Е, магнію, фолієвої кислоти, омега-3 жирних кислот та калію.