27 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 27 грудня підмічали: якщо сонце ясне променисте – Новоріччя буде морозним; якщо ж ховається за хмари, під Новий рік буде хмарно і відлигне.

За церковним календарем 27 грудня вшановують Стефана Першомученика. Стефан вважається християнською церквою як святою, архідиякон і апостол від сімдесяти. Його часто зображують з каменем на голові — його стратили через побиття камінням за християнську проповідь в Єрусалимі близько 33-36 року.

Також його малювали з пальмовою гілкою на плечах, це знак перемоги над смертю.

Святий Стефан був одним із перших християн. З грецького ім’я Стефан перекладається як корона.

27 грудня – День пам’яті Мелетія Смотрицького.

Світське ім’я – Максим Герасимович, – письменник, церковний і освітній діяч, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов’янських мов. Автор «Граматики слов’янської» (1619), що систематизувала  церковнослов’янську мову.

Іменинники 27 грудня:
Каленик, Левко, Филимон і Фірс.

27 грудня народились:

1876 – Іван Алчевський – український співак (ліричний тенор), громадський діяч; син Олексія Кириловича і Христини Данилівни Алчевських.
1885 – Степан Шкурат – український актор театру і кіно.
1890 – Василь Ємець – бандурист-віртуоз, бандурний майстер, історик, письменник. На своїй бандурі виконував транскрипції творів Бетховена, Чайковського, Дворжака і мріяв поставити її поруч арфи, скрипки, фортепіано.
1908 – Володимир Божик – український хоровий диригент, композитор, співак і бандурист.
1934 – Лариса Латиніна (Дирій) – українка, 9-разова олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики, володарка найбільшого числа олімпійських нагород за всю історію Олімпійських ігор

Події 27 грудня:

537 – у Константинополі, столиці Візантійської імперії, освятили храм святої Софії, який протягом тисячоліття був головним храмом православного світу.
1512 – іспанський уряд заборонив використовувати індіанців Америки як рабів, давши дозвіл на завезення до Нового світу рабів з Африки.
1831 – Чарлз Дарвін розпочав свою подорож, що призвела до створення теорії еволюції.
1929 – Сталін проголошує політику «ліквідації куркульства як класу».
1932 – постанова ЦВК і РНК СРСР про введення в СРСР єдиної паспортної системи та «обов’язкового запису паспортів». Селяни паспортів не отримали, через що фактично перетворилися на кріпаків; з’явився додатковий привід для переслідування мандрівних кобзарів.
1932 – у розпал Великої депресії в Нью-Йорку відкрився найбільший у світі театр мистецтв «Radio City Music Hall», розрахований на 5945 місць.
1934 – політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило депортувати 2 000 «антирадянських» родин із прикордонних районів України.
1945 – у Нью-Йорку представники 28 країн підписали угоду про створення  Міжнародного валютного фонду. Перші фінансові операції МВФ розпочав 1 березня 1947 року.
1959 – від семи поштовхів землетрусу на півночі Туреччини загинуло понад 50 тисяч осіб, сотні тисяч жителів провінцій Ерзінджан, Сівас і Самсун втратили житло і протягом всієї зими потерпали від лютих морозів, що часом досягали 30-ти градусів.
1968 – Китай випробував свою першу водневу бомбу.
1978 – король Іспанії Хуан Карлос I після національного референдуму затвердив нову демократичну Конституцію — першу за попередні 50 років.
1979 – радянські військовики вбили президента Афганістану Хафізуллу Аміна.  Початок війни в Афганістані.
1979 – за рішенням керівництва СРСР 75-тисячний контингент радянських військ увійшов на територію Афганістану.
1991 – незалежність України визнали Алжир, КНР, Соціалістична Республіка В’єтнам, Камбоджа, Молдова і Франція.
1994 – запущено в експлуатацію київську станцію метро «Позняки».
1997 – введено в експлуатацію станцію метро «Печерська».
2008 – під кодовою назвою «Литий свинець» в Секторі Газа почалась  антитерористична військова операція ізраїльської армії проти ХАМАСу.

Чи знаєте ви, що:

Ялинка, як новорічна прикраса оселі, з’явилася в Російській імперії лише після 1700 року, проте українці берегли свою власну традицію – ставити на покуті дідуха (останній сніп жита, Дух поля). Його перев’язували червоною стрічкою, заквітчували калиною та барвінком.

Люди вірили: коли за столом протягом свят, що закінчувалися аж на Водохреща, збиралася вся родина – зерно вбирало енергію їхніх бажань і мрій. Навесні сніп обмолочували, зерно висівали, Дух поля давав дружні сходи, а разом із житом зростали й бажання.