27 липня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 27 липня відзначали літнє свято Дажбога. Наші предки в день Дажбога – покровителя обжинок, очікували від нього щедрих дарунків. Святкували його стрибанням через священний вогонь та пекли ритуальне печиво, що називалося «сончата», яке потім роздавалося дітям. Також Дажбогу та Паликопу – духу межового вогню – молилися про збереження кіп від вогню.

У народі вважалося, що з 27 липня поступово настає осінь. Тим більше, що день, як правило, видавався похмурим і дощовим – нерідко здіймався сильний вітер, починалися грози. Спостерігали, якщо нічна роса не висихала – мала бути гроза; але що більша була роса, тим спекотнішим мав бути день.

За церковним календарем 27 липня вшановується пам’ять святого Акіла або Акили – одного з 70 апостолів. За походженням він був іудеєм і народився в Понте, але згодом жив у Римі до тих пір, поки імператор Клавдій не видав указ про його вигнання. Разом зі своєю дружиною Прісциллою Акіла оселився в Коринті і там познайомився з апостолом Павлом. Разом вони стали займатися розповсюдженням християнської віри.

День пам’яті преподобного Стефана Махрищського – він був другом преподобного Сергія Радонезького. Родом з Києва. Прийняв чернецтво у Києво-Печерському монастирі. Внаслідок посилення гонінь на православних з боку католиків пішов у містечко Махріще, де заснував обитель на честь Святої Трійці. Ненависть власників землі змусила його знову почати поневіряння. Повернувшись до Махрищської обителі, він заснував гуртожиток, де й помер у 1406 році.

Іменинники 27 липня:
Онисим, Стефан, Феофіл.

27 липня народились:
1810 – Василь Завойко – адмірал українського походження, перший військовий губернатор Камчатки. Брав участь у навколосвітніх плаваннях. Під час цих походів відвідав Камчатку й Аляску. Автор книжки «Враження моряка під час двох подорожей навколо світу».
1853 – Володимир Короленко – письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор творів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська  трагедія» та ін.
1870 – Володимир Маковський – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
1876 – Володимир Воробйов – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
1929 – Іван Гнатюк – український поет. Автор збірок «Паговіння», «Калина», «Повнява», «Жага», «Життя», «Барельєфи пам’яті», «Дорога», «Чорнозем», «Турбота», «Осіння блискавка», «Благословенний світ».

Події 27 липня:

971 – укладено мирний договір між князем Святославом та візантійським імператором Цимісхієм.
1054 – Сівард окупує Королівство Шотландія, щоб допомогти Малкольму ІІІ в боротьбі проти Макбета, який узурпував владу, що належала батькові Малкольма  – королю Дункану І.
1147 – Климентія Смолятича обрано митрополитом руської (української) церкви.
1214 – битва при Бувіні.
1532 – загальноімперський рейхстаг у Регенсбурзі затвердив перший загальноімперський кримінальний і кримінально-процесуальний кодекс    “Кароліну”.
1586 – англійський мореплавець Волтер Релі вперше завіз в Королівство Англія тютюн з американської колонії у Вірджинії.
1606 – в Порт-Роялі засновано першу в Канаді постійну французьку колонію.
1656 – філософа Б. Спінозу відлучили від єврейської громади і вигнали з свого дому в Амстердамі за єретичні погляди.
1672 – гетьман Петро Дорошенко розбив військо Речі Посполитої біля  Четвертинівки.
1675 – османи штурмом взяли Збараж.
1694 – актом парламенту заснований Банк Англії.
1830 – у Франції почалася Липнева революція.
1834 (15 липня за Юліанським календарем) – відкрито Київський імператорський університет св. Володимира (нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка) Навчання у Київському університеті розпочали перші 62 студенти.
1890 – застрелився голландський художник Вінсент ван Ґоґ.
1900 – американський гастроном Луї Лессінг у своєму рідному місті Нью-Гейвен  продав перший гамбургер.
1921 – Фредерік Грант Бантінг виступив з доповіддю про отримання інсуліну.
1936 – на підставі відповідної ухвали ЦК КП(б)У Президія АН УРСР прийняла рішення про створення Інституту історії України.
1949 – пропагандивний рейд підвідділу УПА під командуванням сотника «Хмари» в Румунію. Метою рейду було інформування населення Румунії про мету визвольної боротьби українців проти спільного ворога — комуністичного окупаційного режиму, а також закликати українське і румунське населення на території Румунії до спільної боротьби. Після завершення рейду попри те, що радянський кордон був щільно обсаджений військами МВД повстанці, завдяки вмілому командуванню «Хмари», без втрат повернувся на місце постою.
1953 – у Пханмунджомі підписана угода про перемир’я на Корейському півострові, яка поклала край бойовим діям Корейської війни.
1974 – Президент США Річард Ніксон звинувачений у перешкоді правосуддю, після того, як він відмовився віддати плівки з інформацією, пов’язаною з вотерґейтським скандалом.
1991 – у Києві створено Спілку офіцерів України.
2002 – “Скнилівська трагедія” (під час авіашоу на Скнилівському летовищі (Львів) зазнав катастрофи літак Су-27, вбивши 77 і поранивши понад 400 людей), найбільша в історії катастрофа на авіашоу.
2006 – приблизно о 16:00 в Секретаріаті Президента був скликаний Загальнонаціональний круглий стіл за ініціативою Президента України.
2006 – intel представив перший процесор лінійки Core 2.
2012 – відкрилися XXX Літні Олімпійські ігри в Лондоні.

Чи знаєте ви що:

Дощ може бути не лише з крапель води. Погода деколи робить дивовижні сюрпризи: то гроза на ясному небі, то сніг влітку, то ще щось. Такі випадки часто зустрічаються. Цікаво інше – іноді замість води або льоду з неба падає щось зовсім вже неймовірне, наприклад, жаби або риба. Є й дивніші випадки, що відбулися не так давно.

У 2007 році, 6-го квітня, з неба в провінції Сальта, Аргентина, почали падати павуки. Причому павуки багатьох видів, всіх кольорів і забарвлень. Розміри таких павуків були не такі вже і малі – близько 10 сантиметрів (якщо вимірювати з кінцівками).  Збереглися документальні свідоцтва цього цікавого випадку.