27 листопада: це цікаво знати

За народним календарем 27 листопада виносили на вулицю їжу для домовика, так просили його уберегти худобу від хвороб взимку. Від цього дня закінчувався час весіль. Починався період прядіння. Дівчата вечорами збиралися в одному будинку, приносили з собою роботу і проводили час за розмовами, жартами. Казали: «У ледачої прялі немає сорочки».

Вважалося, що з Пилипа вовки стають злими, оскільки вони ще не ослабли від голоду, але вже не проти чимось поживитися. Саме тому вовк може напасти на людину або тварину. Тому намагалися триматися якомога далі від лісів і відкритих місцин.

Спостерігали за прикметами: пішов дощ на Пилипа – можна сподіватися на багатий урожай пшениці.

У християнські часи 27 листопада, на Пилипа, починалися заговини на Різдвяний піст. Увечері цього дня готували смачну обрядову вечерю: борщ, пиріжки, вареники; смажили м’ясо та птицю. За звичаєм, на вечерю у батьківську хату збирався весь рід, а залишки зі столу віддавали бідним людям. І вже зранку 28 числа починали поститися та підмічали погоду, бо ж «Якщо хмарно або сніжно – травень буде негожий».

За церковним календарем 27 листопада вшановується пам’ять святого Філіпа, який належати до числа 12 апостолів, учнів Ісуса.

Інші назви свята: «Пилипівки», «Пилипові заговини», «Куделиця», «Заговини».

В Євангелії від Іоанна сказано, що Філіп походив з одного роду з Петром і Андрієм, був покликаний учень одночасно з ними. Крім того, він був одружений і виховував дочок, що є підтвердженням того факту, що апостоли не були апріорі самотніми. Проповідуючи християнство, Філіп прославився великою кількістю чудес. Так, одного разу він навіть воскресив померлого немовляти, якого до нього принесла безутішна мати.

Як-то раз на Пилипа язичники напали та хотіли побити його камінням. Проте доказ існування Ісуса Філіп воскресив небіжчика, якого проносили у цей час на ношах. Хоч би що там було, але своє життя Філіп мученицьки закінчив – язичники стратили його за місіонерську діяльність.

Іменинники 27 листопада:
Григорій, Феодора, Пилип, Устим.

27 листопада народилися:

1863 – Ольга Кобилянська – українська письменниця. Авторка творів «Земля», «Царівна», «Меланхолійний вальс», «В неділю рано зілля копала» та ін.
1879 – Григорій (Грицько) Чупринка – український поет і громадський діяч. Автор збірок лірики «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган», Сон-трава», «Білий гарт», поеми  «Лицар-Сам».
1926 – Олесь (Олександр) Бердник – український письменник-фантаст, поет, громадський діяч, правозахисник. Член-засновник Української Гельсінської групи. Автор понад 20 романів і повістей («Поза часом і простором», «Шляхи титанів», «Стріла часу», «Серце Всесвіту», «Хто ти?», «Чаша Амріти», «Покривало Ізіди», «Лабіринт Мінотавра» та ін.).

27 листопада відзначають:

  • День створення Національної Академії Наук України.
  • День пам’яті жертв голодомору

Події 27 листопада:

1095 – Папа Римський Урбан II на соборі в Клермоні проголошує Перший хрестовий похід.
1620 – Пілігрими висадились в Америці.
1893 – у Львові відбулася прем’єра п’єси Іван Франка «Украдене щастя». Постановку здійснив Кость Підвисоцький, який і виконав роль Миколи Задорожного. Анну грала Антоніна Осиповичева.
1895 – Альфред Нобель підписав свій заповіт, по якому його майно поступає до фонду Нобелівської премії.
1897 – ввели в експлуатацію Єнакіївський металургійний завод — одне з найстаріших металургійних підприємств України.
1918 – відбулося перше установче Спільне зібрання Української Академії Наук, на яких президентом Академії було обрано В.Вернадського, секретарем – А.Кримського.
1928 – в Одеській окрузі створено першу в СРСР машинно-тракторну станцію.
1937 – у віці 73 років «народний патріарх» митрополит Василь (Липківський)  розстріляний за вироком «трійки» НКВС.
1943 – битва підрозділів УПА з 2 дивізіями вермахту у Чорному лісі.
1952 – у свій перший рейс вирушив львівський тролейбус.
1971 – радянська автоматична станція Марс-2 зробила посадку на Марсі.
1992 – у Відні пожежа охопила палац Гофбург. Від вогню постраждали Великий і Малий зали, де в 1814-15 роках проходили засідання Віденського конгресу, два  гобелени XVIII століття, але пожежникам вдалося врятувати палац.
2004 – Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнала результати повторного голосування на виборах Президента 21.11.2004 такими, що не показують повною мірою волевиявлення народу і є недійсними. За прийняття такого рішення проголосувало 323 депутати.

Чи знаєте ви, що:

Ольга Кобилянська мала прийомну дитину (позашлюбну доньку одного із братів) і коли мала сили, то розповідала чудові казки своїм онукам. Також мала добру пам’ять і могла декламувати твори із «Кобзаря» кілька годин.

– Якщо мали б змогу взяти лише три книги з собою, що б вибрали? – запитали в Ольги Кобилянської.

– Євангеліє, бо воно піклується про душу, Гете, бо він додає розуму, та Шевченка, бо маю завжди пам’ятати, ким я є.

Досить дивною і цікавою є дата народження письменниці. Вона народилася ввечері 26 листопада, але мати дуже містично ставилася до числа 13 (13+13=26), тому записали, що донька народилася 27 листопада.

– Так коли ж ви народилися, Ольго Юліанівно? 25, 26 чи 27 листопада? – запитували у письменниці.

– Як і кожна жінка, я з радістю приймаю вітання всі ці три дні.

Ольга Кобилянська дуже кохала Йосипа Маковея, але той не відповів їй тим же почуттям. За давньою легендою, дівчина, яка знайде едельвейси, буде дуже щасливою і матиме міцну та велику родину. Ольга маленькою дівчиною на крутих схилах назбирала ці квіти, але повір’я так і не справдилося. Та попри все цей гербарій був завжди з нею.

Comments

221 Переглядів