27 січня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 27 січня наші пращури молилися до Бога, що пробуджує природу – Ярила-Сонця, та просили сил, аби відігнати темряву і закликати весну.

За церковним календарем 27 січня православна церква відзначає іменини Святої рівноапостольної Ніни – грузинської просвітительки, відомої своїми добрими справами нарівні з апостолами. Саме Ніна зробила все для прийняття християнства в Грузії та звернула до православ’я багатьох місцевих жителів.

Народилася вона близько 280 року у Каппадокії. Батько її Завулон був родичем великомученика Георгія, мати Сусанна – сестрою Єрусалимського Патріарха.

Під час гонінь, організованих римським імператором Діоклетіаном, Ніна разом із іншими дівчатами-християнками змушена була тікати. Вони прибули на територію Вірменії. Дізнавшись про це, Діоклетіан написав цареві Тиридату листа, в якому розповів про втікачок. Серед них була дівчина надзвичайної краси, звали її Рипсимія. Тиридат дізнавшись про Рипсимію, вирішив заволодіти нею, але отримавши відмову, наказав стратити всіх дів. Врятуватися змогла лише Ніна, яка попрямувала до Іверії.

Бог покарав царя Вірменії, який жорстоко повівся з християнками. Тиридат захворів на тяжку хворобу і був на межі божевілля. Зцілив його Григорій Просвітник. Після одужання Тиридат увірував, хрестився сам і хрестив свій народ. У 301 році християнство було проголошено державною релігією у Вірменії.

Проповідь Ніни привела до Христа всю Грузію. Померла свята близько 335 року. Її мощі спочивають у Грузії, у жіночому Бодбійському монастирі.

Іменинники 27 січня:
Остап, Ніна, Веніамін, Сергій, Ярема.

27 січня народились:

1790 – Петро Гулак-Артемовський – український поет, байкар і культурно-освітній діяч. Основоположник жанру романтичної балади.
1839 – Павло Чубинський – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Державного Гімну України.
1842 – Архип Куїнджі – український живописець грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
1891 – Павло Тичина – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч. Збірки поезій: «Сонячні кларнети», «Плуг», «Вітер з України», «Чуття єдиної родини» та ін.
1911 – Іван Гончар – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка (1989), народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського  національного відродження.
1927 – Олекса Тихий – філософ, педагог, мовознавець, правозахисник, член-засновник Української Гельсінської групи. Помер у таборі для політв’язнів.

27 січня відзначають:

  • Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Події 27 січня:

1527 – відбулася битва під Ольшаницею.
1859 – Оттава оголошується столицею Канади.
1860 – вперше опубліковано повне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.
1880 – Томас Едісон запатентував електричну лампу розжарювання.
1918 – на екрани США вийшов фільм «Тарзан з племені мавп» з Елмо Лінкольном у головній ролі.
1921 – Польща визнала незалежність Литви.
1926 – у Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджі Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення — телевізора.
1929 – у Відні почався установчий конгрес Організації українських націоналістів.
1944 – заснування нагород Української повстанської армії.
1945 – радянські війська зайняли польське місто Освенцим і звільнили вцілілих в’язнів концтабору. Пізніше концтабір до 1949 року використовувався як  радянський концтабір.
1967 – під час репетиції польоту на місяць загорівся американський корабель  Аполлон-1. Всі члени екіпажу, – Гас Гріссом, Едвард Гіґґінс Вайт та Роджер Чаффі  загинули.
1967 – США, Велика Британія та Радянський Союз уклали міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору.
1973 – у Парижі підписана хартія про припинення війни й відновлення миру у В’єтнамі.
1983 – в Японії завершено будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, що проліг між островами Хонсю і Хоккайдо.
1990 – білоруську мову проголошено державною мовою Білорусі.
1992 – Зімбабве визнала незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Канадою та Португалією.
2000 – в Єгипті парламент прийняв закон, що дозволяє жінці подавати на розлучення.

Чи знаєте ви, що:

Уперше Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначили в усьому світі у 2006 році. Проте деякі країни відзначали цей день і раніше.

Дата 27 січня була обрана тому, що в цей день радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим (територія сучасної Польщі).

Голокост – це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933–1945-х років, призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин, породжене ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом і принизливими забобонами, які панували тоді в фашистської Німеччини.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан назвав цю дату нагадуванням про уроки Голокосту, які мають загальне значення, – цього безпрецедентного прояву зла, яке не можна просто залишити в минулому і віддати забуттю.