28 березня: це цікаво знати

Posted by

Погоду 28 березня передвіщають вода і птахи. У давнину помітили: якщо весняна вода тече повільно, то рік очікується важким. Якщо ж у цей день прилітають чайки, то морозів вже не буде.

У народі 28 березня присвячували лісу. Селяни, закінчивши роботу, вирушали в ліс, щоб поклонитися місцевим духам. Люди з давніх часів ставилися до лісу по-особливому, адже саме він давав людині домашнє начиння або інвентар – все вироблялося з дерева.

У цей день знахарі збирали трави та цілющі рослини, заговорювали їх, готували різні зілля. Потрібно було саме 28 березня знімати порчу, лікувати хвороби голови. Також це був чудовий час для виготовлення амулетів.

Потрібно до самого заходу носити шпильку на одязі, щоб вона не була видна оточуючим – це допоможе уникнути пристріту. У наших пращурів був такий звичай: якщо цієї ночі почуєш, як виє собака, слід повернути подушку, щоб сон був хорошим.

За церковним календарем 28 березня відзначається Олександрів день. Православна церква в цей день вшановує святих Олександра, ієрея в Сіде, який під час гонінь при імператорі Авреліані (270-275) постраждав за християнську віру.

Іменинники 28 березня:
Олександр, Денис, Никанор.

28 березня народились:

1709 – Олексій Розумовський – граф, генерал-фельдмаршал українського походження, лобіст українських інтересів при царському дворі. За його активної участі відновлено Київську митрополію і проголошено царську грамоту про обрання гетьманом його брата Кирила Розумовського.

1870 – Юліан Бачинський – український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.

1898 – Микола Сціборський – діяч УНР та ОУН, чільний теоретик українського націоналізму.

1905 – Георгій Авраменко – український актор і режисер (†1964).

1912 – Олекса Гірник – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).

1925 – Дмитро Гнатюк – видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.

1933 – Юрій-Богдан Шухевич – Герой України, дисидент, політичний та громадський діяч, син командувача УПА Романа Шухевича, депутат Верховної Ради України VIII скликання.

1950 – Віктор Стельмах – український поет, член Національної спілки письменників України.

Події 28 березня:

1930 – у Туреччині замість грецьких назв міст Константинополя та Ангори були затверджені офіційні турецькі назви — Стамбул і Анкара.

1930 – Михайло Булгаков, доведений до відчаю «пролетарськими» критиками та взагалі життям, звернувся з листом до уряду СРСР: «Я звертаюся до гуманності радянської влади і прошу мене, письменника, який не може бути корисним у себе на батьківщині, великодушно відпустити на свободу».

1980 – указом Президії Верховної Ради СРСР затверджено Положення про звання  Народного артиста СРСР.

2004 – у ніч з 28 на 29 березня разом із переходом на літній час стартувала  Громадянська кампанія ПОРА.

2008 – Українська Вікіпедія сягнула межі в 100 000 статей.

Чи знаєте ви, що:

  • В Україні від народження і майже протягом наступних трьох років хлопчик знаходиться постійно з мамою чи бабусею. У дитячому садочку теж працюють жінки, у школі їх до 90%, а у вузах – майже 50%. Психологи стверджують, що в таких умовах, наслідуючи зразки поведінки й мислення жінки, чоловік виростає з жіночим баченням світу.
  • Спартанських хлопчиків, яких з семи років виховували у спеціальних загонах, привчали до злодійства. Однак, якщо когось із них ловили на крадіжці, то сильно лупцювали, але не за злодійство, а за незграбність.
  • Після 40 років людина перестає рости та починає, так би мовити, «всихати» – зменшуватись у середньому на 10 мм кожні 10 років. Причина цього – зневоднення хрящів у суглобах.