28 грудня: це цікаво знати

У народі 28 грудня вшановували Стефана і говорили: яка погода цього дня, таким буде і березень. Також вважали, що на Стефана варто вуглини з печі вигорнути на подвір’я – це очистить двір від всілякої нечисті.

За церковним календарем 28 грудня день пам’яті преподобного Павла Латрського. Він був візантійським монахом, який народився в місті Єлен.

Він рано залишився без батька, який загинув в морському бою з арабами. А тому Павло і його брат Петро отримували виховання в монастирі святого Стефана в Фригії. Коли померла мати преподобного, він став пастухом. Потім вирішив податися до монастиря Карія, що на горі Латр (поруч з Мілетом). Сьогодні це територія Туреччини (хребет Бешпармак). Там він вів аскетичне життя.

Павло кожного дня не лише молився Богу, але й умертвляв свою плоть і ніколи не лягав спати на постіль або хоча б рогожку. Він міг лише задрімати біля дерева або й зовсім не спати довгий час. Також преподобний часто ходив навколо монастиря з камінням, що було підвішене у нього за спиною.

Павло хотів повністю віддати себе Господу, а тому дав обітницю безмовності. Тоді він і поселився в гірській ущелині. Їжу для нього приносив пастух, який одного разу випадково побачив пещеру. За всі ці старання Бог наділив Павла даром передбачення майбутнього і чудотворення. Двічі преподобний їздив на острів Самос. Там він побудував три монастирі.

Також 28 грудня – день пам’яті святого Трифона Печензького. Він жив на Кольському півострові в XVI столітті. Його мирське ім’я – Митрофан. Святий народився у родині священника.

За переказами Трифон одного разу почув голос, який сказав йому йти на Північ. Трифон послухався і прийшов на Кольський півострів. Там він оселився на березі річки Печенга і проповідував Євангеліє саамів. Там він також побудував храм, а потім ще й заснував монастир на честь Святої Трійці.

Тут же Трифон прийняв постриг, де і отримав своє нове ім’я. Також його було посвячено в ієромонахи. Скоро святий став ігуменом монастиря.

Іменинниками 28 грудня  :
Степан, Трифон, Павло, Сусанна.

28 грудня народились:

1866 – Данило Заболотний – український мікробіолог та епідеміолог, академік. В Одеському медичному інституті організував першу в світі кафедру епідеміології. Засновник Інституту мікробіології та епідеміології (нині Інститут мікробіології та вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України).
1885 – Володимир Татлін – живописець, графік, скульптор, дизайнер, художник театру, архітектор. Один з найяскравіших представників українського авангарду, родоначальник конструктивізму.
1919 – Володимир Кульчицький – український правознавець. Автор численних досліджень та вузівських підручників з історії держави і права («Історія держави і права України. Академічний курс у 2-х томах», «Юридична наука і освіта в Україні» та ін.).
1929 – Террі Савчук – легендарний канадський воротар, прізвисько «Юкі» (Ukey) отримав через українське походження. Один з найкращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як найкращому воротарю ліги.
1968 – Іван Андрусяк – український поет і дитячий письменник.

Події 28 грудня:

1065 – у Лондоні засновано Вестмінстерське абатство – місце коронації англійських монархів.
1869 – американець Вільям Фінлі Семпл зі штату Огайо запатентував жувальну гумку.
1895 – у паризькому «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок брати Оґюст і Луї Люм’єр провели перший комерційний сеанс перегляду фільму, знятого за допомогою свого винаходу, пристрою, що поєднував функції камери та проектора і названого «кінематограф».
1897 – у Парижі відбулася прем’єра п’єси Едмона Ростана «Сірано де Бержерак».
1908 – на півдні Італії стався найбільший із документально зафіксованих в Європі землетрусів — за різними даними загинуло 160—250 тисяч осіб.
1920 – у Москві підписали союзний договір між УСРР та РРФСР про взаємне визнання суверенітету республік і встановлення військового та господарського союзів.
1932 – англійці випустили з в’язниці Махатму Ганді.
1836 – Іспанія визнала незалежність Мексики.
1942 – у ході Другої світової війни японська авіація розпочала бомбардування міста Калькутта (Індія).
1943 – почалася депортація калмицького народу. У ході каральної операції  «Улус» війська НКВД вивезли з території ліквідованої Калмицької АРСР на Сибір  близько 100 тисяч калмиків.
1944 – великий бій між сотнею УПА «Полтавці» та частинами НКВС біля с. Кореличі Перемишлянського району Львівської області.
1973 – у Парижі надруковано «Архіпелаг ГУЛАГ» Олександра Солженіцина – літературне дослідження репресивної системи Радянського Союзу за період у період з 1918 – 1956 років.
1981 – у Вірджинії вперше в Америці народилась дитина, зачата в пробірці.
1983 – створено Шацький національний природний парк.
1987 – 76-річна кіпріотка Ківелі Папаїоанноу застрягла у ліфті крамниці, пробувши там до 2 січня (світовий рекорд тривалості перебування в ліфтах), харчувалася вона купленими продуктами.
1991 – незалежність України визнали Італія, Індонезія, Йорданія, Оман, Сирія,  Японія.
1999 – у Туркменістані ухвалено закон, за яким Сапармурат Ніязов став довічним президентом країни.
2014 – завершилась операція Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF).

Чи знаєте ви, що:

Існує легенда, що одного морозного святвечора ватажок німецької Реформації Мартін Лютер ішов додому через ліс. Раптом його увагу привернула ялинка, крізь гілля якої красиво просочувались міріади вогнів зірок. Це настільки вразило Лютера, що, поставивши вдома ялинку, він прикріпив до її гілочок свічки. Вогники свічок стали схожими на зірки.

Щодо прикрас також існує цікава легенда. Колись давно жила бідна жінка, матір багатьох дітей. Якось напередодні Різдва вона стала прикрашати ялинку. Та ялинка в умовах бідності вийшла зовсім скромною, майже без прикрас. Вночі на ялинку спустилися павуки і, переповзаючи з гілки на гілку, залишили павутину. Знаючи доброту жінки, Христос вирішив нагородити її – перетворив павутину на срібло, так і з’явилась срібна мішура або «дощик», а першу скляну іграшку-кулю видули у ХVI ст. в Тюрінгії (Саксонія). Саме тут з’явилося і перше промислове виробництво іграшок.

Comments

213 Переглядів