28 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі 28 лютого вшановують пам’ять святого Онисима, якого також називали Онисим-вівчар, оскільки саме в останні дні лютого належало здійснювати обряди, що обіцяють хороший приплід овець. Також Онисима вважають покровителем  пастухів.

Спостерігали: якщо у цей день добре танув сніг, то сінокіс обіцяв бути хорошим. У давнину говорили, що 28 лютого зима з весною починають боротьбу: «Кому йти вперед, а кому назад повертатись». Ще говорили: «Як у лютому агукнеться, так восени відгукнеться» – по погоді цього дня могли судити про погоду наступної осені.

Вважається, що у цей день не можна будувати плани на майбутнє – задумане не збудеться. А от ворожіння в цей день вважаються одними з найдостовірніших.

За церковним календарем 28 лютого вшановують апостола від 70-ох Онисима; преподобного Пафнутія, затворника Києво-Печерського; преподобного Пафнутія і дочки його Єфросинії; преподобного Євсевія, пустельника Сирійського.

Іменинники 28 лютого:
Онисим, Овсій, Єфросинія, Опанас, Пафнутій.

28 лютого народились:

1826 – Памфіл Юркевич – український філософ і педагог. Автор «філософії серця» – вчення про людину як вільну, індивідуальну, конкретну й відповідальну істоту.

1887 – Сергій Борткевич – український композитор, піаніст та педагог.

1938 – Степан Турчак – український диригент. Перший постановник творів українських композиторів, зокрема опер «Мамаї» і «Ярослав Мудрий», балетів «Камінний господар» і «Ольга».

28 лютого відзначають:

  • Всесвітній день рідкісних захворювань.
  • День штурманської служби авіації Збройних сил України.

Події 28 лютого:

1066 – відкрилося Вестмінстерське абатство.

1638 – після того, як англійський архієпископ Лод в 1637 році спробував ввести англіканське богослужіння в Королівстві Шотландія, шотландські пресвітеріани уклали Національний ковенант (громадську угоду), в якому поклялись захищати кальвіністську віру всіма можливими засобами.

1654 – польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій.

1720 – за указом Петра I були засновані державні колегії для упорядкування діловодства в усіх закладах Росії.

1732 – у Петербурзі відкрився Кадетський корпус – перший у Росії військовий (сухопутний) навчальний заклад. Учні Кадетського корпусу, носили військову форму і проходили стройове навчання. Кілька козацьких Кадетських корпусів утримувались на кошти, видані із військових капіталів; вони були доступні для дітей всіх козаків, але першість при зарахуванні надавалась дітям офіцерів, чиновників і дворян.

1825 – укладена конвенція про розмежування володінь Російської імперії й Великої Британії в Північній Америці.

1854 – заснована Республіканська партія США.

1921 – у Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами «Ради без комуністів», «Влада радам, а не комуністам». Викликане невдоволенням більшовицькою політикою «воєнного комунізму», повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

1922 – Велика Британія в односторонньому порядку визнала незалежність Єгипту. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад I.

1922 – здійснена перша постановка вистави «Принцеса Турандот» Карло Ґоцці у третій студії МХТ.

1925 – акціонерне товариство «Радіопередача» почало випускати спеціальну газету «Новини радіо».

1933 – після провокаційного підпалу Рейхстагу, що відбувся у Берліні 27 лютого,  президент Німеччини Гінденбург підписав указ «Про захист республіки», яким скасовувались усі основні громадянські свободи. На знак протесту проти нацизму  країну залишив драматург Бертольд Брехт.

1935 – винахід нейлону.

1940 – радянський льотчик-випробувач Володимир Федоров здійснив перший у світі політ на ракетопланері з рідинно-реактивним двигуном.

1955 – відбулося урочисте відкриття залізниці Ханой-Пекін–Москва–Берлін.

1971 – у Ліхтенштейні підтверджено законодавчу заборону жінкам брати участь у голосуванні на виборах.

1984 – Майкл Джексон виграв майже всі нагороди «Ґреммі» – вісім, чим установив своєрідний досі неперевершений рекорд.

1986 – у центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем’єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації «Незалежна комісія з питань роззброєнь». Убивця з місця злочину зумів утекти, його так і не знайшли.

1988 – у Сумгаїті (Азербайджан) вчинено погром вірменського населення.

2000 – Ірак та Сирія поновили дипломатичні стосунки, перервані у 1980 році, коли Сирія прийняла бік Ірану в ірано-іракській війні.

2013 – Бенедикт XVI, 265-ий Папа Римський, зрікся престолу.

2015 – Макарій (Малетич), обраний місцеблюстелем предстоятельської кафедри УАПЦ (до того — митрополит Львівський, керуючий Рівненською, Волинською та Таврійською єпархіями).

Чи знаєте ви, що:

Скільки гетьманів було в Україні?

Україною понад двісті років правили 66 гетьманів: перший був Дмитро Вишневецький, оспіваний у думах як Байда, останній – Кирило Розумовський. Одні булавою освячували визвольні змагання народу, для інших блиск гетьманських клейнодів вгамовував спрагу честолюбства і власних корисних інтересів.