Для наших предків сад був не лише окрасою садиби, чи місцем для вирощування фруктів. Українці вірили, що сад оберігає оселю від злих духів.
У народі 28 жовтня вшановували Єфимію “болотиху”. Колись цього дня підмічали: “Як почнеться на Єфимку моква, то аж до морозів трива”. Цікаво, що у деяких регіонах України, зокрема на Поліссі, Єфимію ще називають Параскевою. У дохристиянські часи цього дня якраз вшановували попередницю Параскеви–п’ятниці Дану, а потім Мокошу, які охороняли та захищали рід, пологи та немовлят. Також їх вважали покровительками рукоділля. А тому у жертву цього дня їм приносили прядиво і полотно. А наступного дня починали великі роботи (ткання, вишивання, пошиття одягу). У п’ятницю, особливо 28 жовтня, заборонялося працювати голкою, ножицями, веретеном, бо цього дня душі покійних родичів відвідують свій рід, а тому працювати не варто – можна поколотися.
За церковним календарем 28 жовтня вшановують преподобного Євфимія Солунського, священномученика Лукіана, святителів Іоанна, єпископа Суздальського та Савіна, єпископа Катанського, мучеників Саврила та Вевеї.
Іменинники 28 жовтня:
Валеріан, Іван, Лук’ян, Микита та Єфим.
28 жовтня народились:
1895 — Майк (Михайло) Йогансен, український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.
«Непереможні хмари-гори Ломились, падали, росли В архіпелаги неозорі. і птиці линули в імлі. То вчора думка гасла в морі її навіки завезли Все вище, вище, вище д’горі Сереброкрилі кораблі» (Майк Йогансен)
28 жовтня відзначається:
- День звільнення України від фашистських загарбників
- Міжнародний день анімації
Події 28 жовтня:
1913 — відкрито трамвайний рух у Вінниці.
1920 — країни Антанти підписали з Королівством Румунія «Бессарабський протокол», який віддавав Бессарабію Румунії.
1938 — 17 тисяч польських євреїв заарештовано у Третьому Рейху і відіслано до польського кордону. Польський уряд відмовляється їх прийняти. Вислані залишаються між двома країнами у таборі біженців.
1989 — Верховна рада Української РСР ухвалила закон про державний статус української мови (Закон «Про мову в Українській РСР»).
1993 — Сенат Австралії визнав Голодомор в Українській СРР актом геноциду.
2007 — представлений список «100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні» британської газети The Daily Telegraph. До нього увійшов український художник Іван Марчук.
Чи знаєте ви, що:
У долині, яка називається Долиною смерті, живе 15 видів птахів, 40 видів ссавців, 44 види плазунів, 13 видів риб та 545 видів рослин.
В Африці острови та напівострови займають лише 15 частину суші, в Азії – п’яту, а в Європі третину всієї площі.
Земля острова Кимолос, що входить до групи Кікладських островів в Егейському морі, складається з жирної мильної речовини, яку жителі острова з незапам’ятних часів використовують як мило. Вони миються їм і перуть білизну. Коли йде дощ, острів покривається мильною піною.