29 грудня: це цікаво знати

У народі 29 грудня, вшановуючи Агея, підмічали: “Якщо на Агея великі морози, то протримаються вони аж до Водохреща”.

За церковним календарем 29 грудня вшановують пророка Агея, мученика Марина та блаженну царицю Феофанію. Пророк Агей жив у часи звільнення іудеїв з єгипетського полону. За Біблією, саме він напророкував будівництво Єрусалимського храму, куди мав прийти той, «кого жадають усі народи», тобто Ісус Христос.

Іменинники 29 грудня:
Феофанії, Софії, Агеї

29 грудня народились:

1876 – Микола Стражеско – відомий терапевт-клініцист, академік. До цього часу не втратила актуальності і широко використовується на практиці класифікація недостатності кровообігу за Стражеско – Василенком. Інститут кардіології НАН України носить ім’я академіка М.Д.Стражеско.

1877 – Данило Щербаківський – мистецтвознавець, музейник, вчений секретар та академік Української державної академії мистецтв.

1891 – Володимир Симиренко – український учений-садівник, селекціонер, помолог, один із перших агроекологів (розстріляний у вересні 1938).

1906 – Сергій Корольов – український конструктор ракетно-космічних систем.

1922 – Володимир Югай  український живописець, заслужений художник УРСР.

1970 – Григорій Місютін – український гімнаст, чемпіон світу.

1972 – Євген Нищук – український актор театру і кіно. Міністр культури України.

1979 – Андрій Котельник – український боксер, срібний призер Олімпійських ігор.

1981 – Нестор Думанський – український педагог, викладач Національного університету «Львівська політехніка».

Події 29 грудня:

1845 — через 9 років після проголошення незалежності від Мексики Республіка Техас вступила як 28-й штат до складу США, що стало причиною початку війни між США та Мексикою.

1891 — Томас Едісон запатентував радіо.

1911 — Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год.

1937 — набула чинності конституція Ірландії. Ірландська Вільна держава отримала офіційну назву «Ейре».

1940 — Лондон був підданий найпотужнішому за весь час 2-ї Світової війни  нальоту німецьких бомбардувальників.

1958 — з Карного кодексу СРСР виключено поняття «ворог народу».

1964 — поставлено під промислове навантаження перший турбогенератор  Київської ГЕС.

1989 — федеральні збори Чехословаччини одноголосно обрали письменника та дисидента Вацлава Гавела президентом країни.

1911 — Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год.

1991 — відкриті станції київського метро Видубичі та «Дружби народів».

1991 — незалежність України визнала Народна Республіка Бангладеш.

1992 — Міністерство юстиції України зареєструвало Українську скаутську  організацію «Пласт».

1995 — відкрито Дніпропетровський метрополітен – перша ділянка довжиною 7,8 км з шістьма станціями.

1996 — у Гватемалі закінчилася 36-річна громадянська війна.

1998 — червоні кхмери в Камбоджі попросили вибачення за геноцид 1970-х років, у якому загинуло близько мільйона людей.

2008 — почалася нова «газова війна» Росії проти України.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві факти з життя С. Корольва

  • Сергiй Павлович Корольов народився 12 сiчня 1907 року в Житомирi у родинi вчителiв. З десятирічного вiку його виховував вiтчим, iнженер-механiк за спецiальністю
  • у 17 років Корольов спроектував свій перший планер. А для цього прочитав купу книг, частину з яких опанував в оригіналі — німецькою мовою
  • його мрією було будувати міжпланетні кораблі, які літатимуть космічним простором і доставлятимуть людей на інші планети
  • під керівництвом Сергія Корольова 4 жовтня 1957 року Радянський Союз вивів на навколоземну орбіту перший штучний супутник землі
  • завдяки праці Корольова у космосі побували перша тварина і перший екіпаж, а ще — відбувся перший радіозв’язок між двома пілотованими кораблями. В космос полетіли собаки Білка та Стрілка
  • апогей ученого — 12 квітня 1961 р. Вперше у світі був здійснений політ людини в космос. Юрій Гагарін став світовою знаменитістю. Полетівши в космос старшим лейтенантом, Гагарін приземлився вже майором. Політ Юрія Гагаріна тривав 109 хвилин. При цьому Сергій Павлович Корольов постійно залишався в тіні
  • у 1938 році Сергій Корольов був заарештований за звинуваченням у завданні шкоди розвитку військової техніки. Причиною арешту став донос «доброзичливців». Початок термiну вiдбував на Колимi. У воєнний час заарештований Корольов працював під керівництвом Туполєва в тилу — будував літаки та ракети, а в липні 1944 року конструктора звільнили.
  • Корольов був одружений двічі. У серпні 1931 року він одружився на своїй колишній однокласниці Ксенії Вінцентіні. У 1935 р у них народилася донька Наталя, але шлюб виявився невдалим і в 1948 році вони розлучилися. Друга дружина — Ніна Іванівна Котенкова (1949-1966)
  • Сергiй Павлович Корольов помер на шiстдесятому роцi життя 14 сiчня 1966 року. Урна з його порохом установлена на Червонiй площi в Кремлiвськiй стiнi.
  • Улюбленими українськими піснями Корольова були «Дивлюсь я на небо…» та «Реве та стогне Дніпр широкий». До слова, саме пісня «Дивлюсь я на небо…» стала одним зі стимулів, що привели Корольова до захоплення космосом. А український космонавт Павло Попович зробив своєму головному конструктору справді неземний подарунок: заспівав Корольову його улюблену пісню… із космосу!

Comments

124 Переглядів