29 грудня: це цікаво знати

У народі 29 грудня, вшановуючи Агея, підмічали: “Якщо на Агея великі морози, то протримаються вони аж до Водохреща”.

За церковним календарем 29 грудня вшановують пророка Агея – одного з останніх пророків Старого Завіту. За повір’ями, Аггей бореться за чистоту людської душі, яка являє собою людського двійника: маленького прозорого чоловічка з крильцями або дитину. Душа зростає разом з тілом, а також харчується паром, що йде від їжі, так само як і людина відчуває тепло, холод, радість і біль. Коли відбувається останній подих, вона відділяється від тіла і перетворюється в пар, вітер, дим, птицю або метелика. Тож люди відкривали двері, вікна і заслінку в печі, щоб допомогти їй покинути будинок. Якщо ж душі необхідно з’явитися до живої людини, то вона приймає образ птиці або комахи.

Іменинники 29 грудня:
Феофанії, Софії, Агеї

29 грудня народились:

1876 – Микола Стражеско – відомий терапевт-клініцист, академік. До цього часу не втратила актуальності та широко використовується на практиці класифікація недостатності кровообігу за Стражеско – Василенком. Інститут кардіології НАН України носить ім’я академіка М.Д.Стражеско.
1877 – Данило Щербаківський – мистецтвознавець, музейник, вчений секретар та академік Української державної академії мистецтв.
1891 – Володимир Симиренко – український учений-садівник, селекціонер, помолог, один із перших агроекологів (розстріляний у вересні 1938).
1906 – Сергій Корольов – український конструктор ракетно-космічних систем.
1922 – Володимир Югай  український живописець, заслужений художник УРСР.
1970 – Григорій Місютін – український гімнаст, чемпіон світу.
1972 – Євген Нищук – український актор театру і кіно. Міністр культури України.
1979 – Андрій Котельник – український боксер, срібний призер Олімпійських ігор.
1981 – Нестор Думанський – український педагог, викладач Національного університету «Львівська політехніка».

Події 29 грудня:

1845 – через 9 років після проголошення незалежності від Мексики Республіка Техас вступила як 28-й штат до складу США, що стало причиною початку війни між США та Мексикою.
1891 – Томас Едісон запатентував радіо.
1911 – Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами – 111 км/год.
1937 – набула чинності конституція Ірландії. Ірландська Вільна держава отримала офіційну назву «Ейре».
1940 – Лондон був підданий найпотужнішому за весь час 2-ї Світової війни  нальоту німецьких бомбардувальників.
1958 – з Карного кодексу СРСР виключено поняття «ворог народу».
1964 – поставлено під промислове навантаження перший турбогенератор  Київської ГЕС.
1989 – федеральні збори Чехословаччини одноголосно обрали письменника та дисидента Вацлава Гавела президентом країни.
1911 – Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами – 111 км/год.
1991 – відкриті станції київського метро Видубичі та «Дружби народів».
1991 – незалежність України визнала Народна Республіка Бангладеш.
1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Українську скаутську  організацію «Пласт».
1995 – відкрито Дніпропетровський метрополітен – перша ділянка довжиною 7,8 км з шістьма станціями.
1996 – у Гватемалі закінчилася 36-річна громадянська війна.
1998 – червоні кхмери в Камбоджі попросили вибачення за геноцид 1970-х років, у якому загинуло близько мільйона людей.
2008 – почалася нова «газова війна» Росії проти України.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві факти з життя С. Корольва

  • Сергiй Павлович Корольов народився 12 сiчня 1907 року в Житомирi у родинi вчителiв. З десятирічного вiку його виховував вiтчим, iнженер-механiк за спецiальністю
  • у 17 років Корольов спроектував свій перший планер. А для цього прочитав купу книг, частину з яких опанував в оригіналі — німецькою мовою
  • його мрією було будувати міжпланетні кораблі, які літатимуть космічним простором і доставлятимуть людей на інші планети
  • під керівництвом Сергія Корольова 4 жовтня 1957 року Радянський Союз вивів на навколоземну орбіту перший штучний супутник землі
  • завдяки праці Корольова у космосі побували перша тварина і перший екіпаж, а ще — відбувся перший радіозв’язок між двома пілотованими кораблями. В космос полетіли собаки Білка та Стрілка
  • апогей ученого — 12 квітня 1961 р. Вперше у світі був здійснений політ людини в космос. Юрій Гагарін став світовою знаменитістю. Полетівши в космос старшим лейтенантом, Гагарін приземлився вже майором. Політ Юрія Гагаріна тривав 109 хвилин. При цьому Сергій Павлович Корольов постійно залишався в тіні
  • у 1938 році Сергій Корольов був заарештований за звинуваченням у завданні шкоди розвитку військової техніки. Причиною арешту став донос «доброзичливців». Початок термiну вiдбував на Колимi. У воєнний час заарештований Корольов працював під керівництвом Туполєва в тилу — будував літаки та ракети, а в липні 1944 року конструктора звільнили.
  • Корольов був одружений двічі. У серпні 1931 року він одружився на своїй колишній однокласниці Ксенії Вінцентіні. У 1935 р у них народилася донька Наталя, але шлюб виявився невдалим і в 1948 році вони розлучилися. Друга дружина — Ніна Іванівна Котенкова (1949-1966)
  • Сергiй Павлович Корольов помер на шiстдесятому роцi життя 14 сiчня 1966 року. Урна з його порохом установлена на Червонiй площi в Кремлiвськiй стiнi.
  • Улюбленими українськими піснями Корольова були «Дивлюсь я на небо…» та «Реве та стогне Дніпр широкий». До слова, саме пісня «Дивлюсь я на небо…» стала одним зі стимулів, що привели Корольова до захоплення космосом. А український космонавт Павло Попович зробив своєму головному конструктору справді неземний подарунок: заспівав Корольову його улюблену пісню… із космосу!

Comments

198 Переглядів