29 липня: це цікаво знати

Posted by

У народі 29 липня відзначали свято «іменного снопа». У минулому, коли жито, пшениця чи ячмінь вже дозрівали, господиня брала хліб, сіль, «свічку-громничку» та йшла у поле «зажинати ниву». Перший сніп вона несла додому і ставила його на покуті або у стодолі, де він стояв до кінця молотьби. Цей сніп обмолочували окремо, а зерна його святили у церкві та перед засівом змішували з насінням. Соломою з першого снопа годували корів, щоб вони не хворіли.

У деяких регіонах, окрім «зажинок», робили ще й «закрутки», щоб рука будь-якого лиходія не зіпсувала хліба. Для виконання цього обряду жінки йшли у поле та одна з них, взявши у жменю колосся, завивала його вузлом – це була «закрутка».

Спостерігаючи за погодою цього дня, підмічали: якщо він дощовий – хліб у снопах може прорости, тобто, необмолочений – згниє.

За церковним календарем 29 липня вшановується пам’ять Афіногена і дев’яти його учнів, які постраждали за віру в Христа під час гонінь, організованих на території міста Севастія. Одного разу місцевий правитель по імені Філомарх влаштував свято, присвячене язичницьким богам, наказавши городянам принести жертви для ідолів. Однак багато севастийців відмовилися це робити, оскільки сповідували християнську віру.

В результаті правитель наказав побити відступників. З’ясувалося, що християнство в Севастії було поширене завдяки Афіногену, якого вирішили заарештувати. Воїни вирушили в храм, але застали там лише 10 учнів Афіногена, схопили їх і піддали мукам. Сам Афіноген з’явився до правителя і попросив звільнити невинних людей.

Проте його самого також ув’язнили в темницю разом з його учнями. Після суду всі вони були спочатку підвернені великій кількості мук, а потім страчені. Перед смертю Афіноген зміг почути голос Бога, який обіцяв мучителям загибель в пеклі, а самим мученикам – зустріч у раю.

Іменинниками 29 липня є:
Павло, Валентина, Юлія, Алевтина.

29 липня народились:
1817 – Іван Айвазовський (Оганес Гайвазян) – всесвітньо відомий художник-мариніст, колекціонер, меценат. З 1845 р. жив у Феодосії, де на власні кошти відкрив школу мистецтв та картинну галерею, ініціатор будівництва залізниці  «Феодосія-Джанкой».
1865 – Андрей Шептицький – митрополит Української греко-католицької церкви, суспільний, громадський та політичний діяч.

29 липня відзначають:
♦    
День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.

Події 29 липня:
238
– преторіанською гвардією штурмом опанований палац імператорів Риму  Пупієна і Бальбіна. Обидва правителі були волоком протягнуті вулицями Риму, та після тортур і знущань страчені. Того ж дня 13-річний Гордіан III оголошений  імператором Римської імперії.
615 — Пакаль Великий у віці 12 років у місті Паленке успадкував трон правителя  Баакульского царства майя.
626 – розпочалася десятиденна облога столиці Візантійської імперії  Константинополя аварами і союзними їм племенами слов’ян, булгар і гепідов під час ірансько-візантійської війни.
1014 – битва біля Біласиці під час візантійсько-болгарських війн — візантійський імператор Василій II Болгаробійця завдав нищівної поразки болгарському війську. Імператор наказав осліпити 15 тисяч болгарських полонених. Кожному 101-му викололи лише одне око — їм довелось виступати в ролі поводирів решти сліпих. Побачивши це, болгарський цар Самуїл помер від горя.
1018 – граф Західної Фрісландії Дірк III завдав поразки армії імператора Священної Римської Імперії Генріха II у битві біля Влардінгена.
1030 – битва біля Стікластадира, в якій норвезький король Олаф II бився та загинув, намагаючись відвоювати норвезький трон з-під правління данського короля  Канута Великого.
1148 – завершена невдала 4-денна облога Дамаску хрестоносцями, що призвела до краху Другого хрестового походу.
1108 – Людовик VI став королем Франції.
1423 – Великим князем Литовським, королем Польським Владиславом II Ягайло в містечку Пшедбуж на річці Пилиця надані права міста Лодзі, в тому числі право проводити ярмарки щосереди та дві великі ярмарки на рік.
1474 – під час бургундських війн армія Карла Сміливого атакувала  архієпископство Кельнське, обложивши місто Нейсс. Облога тривала до 27 червня 1475.
1565 — королева Шотландії Марія Стюарт одружилася зі своїм кузеном Генріхом Стюартом, лордом Дарнлі.
1572 – почалася Молодинська битва — битва, що тривала до 2 серпня в 50 верстах південніше Москви, московське військо земського воєводи князя Михайла Воротинського та опричного воєводи князя Дмитра Хворостиніна і армія  кримського хана Девлет-Герая.
1586 – на річці Тура засноване місто Тюмень.
1693 – в битві поблизу Нервіндена часів дев’ятирічної війни між Королівством Франція та Аугсбурзькою лігою, французька армія маршала Франсуа-Анрі Монморансі здобула піррову перемогу над коаліційними військами Вільгельма III Оранського.
1696 – козацьке військо за підтримки московських військ захопило турецьку фортецю Азов.
1776 – останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув’язненні 25 років.
1793 – перший віце-губернатор Верхньої Канади Джон Грейвз Сімко заснував форт та морський порт Йорк (нині Торонто).
1836 – урочисте відкриття в Парижі Тріумфальної арки.
1851 – італійський астроном Аннібале де Гаспаріс відкрив астероїд 15 Евномія.
1858 – під тиском Сполучених Штатів Японія відкрила для чужоземців Токіо  та  Осаку.
1865 – велика пожежа в Бучачі.
1874 – британець Волтер Вінгфілд запатентував розбірний тенісний корт.
1880 – відкрито Феодосійську картинну галерею ім. І. К. Айвазовського.
1899 – завершилася I Гаазька конференція миру, з метою розробки багатосторонніх угод у галузі законів і звичаїв війни.
1900 – італійським анархістом Гаетано Бреші в Монці чотирма пострілами з револьвера вбито італійського короля Умберто I.
1907 – створена Всесвітня організація скаутського руху.
1913 – утворено незалежну Албанію.
1914 – введена до ладу перша трансамериканська телефонна лінія Нью-Йорк—Сан Франциско.
1938 – після втечі комісара держбезпеки Генріха Люшкова почалася радянсько-японська битва на озері Хасан.
1940 – у ході Другої світової війни почалися повітряні бомбардування Великої Британії силами німецького Люфтваффе.
1941 – Королівство Румунія оголосило про повернення собі Бессарабії і Буковини, переданих нею СРСР у 1940.
1948 – у Лондоні розпочалися XIV Літні Олімпійські ігри.
1957 – засновано Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
1958 – у США Президентом країни Д. Ейзенхауером, підписано акт про утворення Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA).
1974 –  у СРСР створено перший в країні спеціальний підрозділ «А» для протидії можливим терористичним актам, яке стало відомим як група «Альфа».
1987 – Президентом Франції Франсуа Міттераном та прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер підписано угоду про початок будівництва Євротунелю  під Ла-Маншем, що мав з’єднати дві країни.
1990 –  місту Калінін повернуто історичну назву Твер.
1993 – після семи років ув’язнення рішенням Верховного суду Ізраїлю винесено виправдувальний вирок колишньому охоронцю нацистських концентраційних таборів Флоссенбюрг, Майданек та Собібор уродженцю Дубових Махаринців  українцю Івану Дем’янюку.
1994 – Парламент України призупинив приватизацію в республіці.
1998 – у Лос-Анджелесі американець С. Рід зробив найдовший в історії стрибок з  даху 14-поверхового будинку на дах іншого будинку — на мотоциклі він пролетів 19,8 метра.
2005 – астрономи оголосили про відкриття карликової планети Ерида.
2010 – в Демократичній Республіці Конго на річці Касаї в провінції Бандунду  перекинувся пором. Щонайменше 80 (за іншими даними 140) людей загинуло.

Чи знаєте ви, що:

Будучи молодим студентом художньої академії, Іван Айвазовський випадково познайомився з відомою італійською балериною Марією Тальоні. Їх знайомство було романтичним. Екіпаж балерини наїхав на художника. Балерина довезла художника до дому, а потім прислала квитки на свій спектакль. Після виступу вона поїхала до Венеції, і Айвазовський запевнив професорів Академії, що майбутньому мариністу необхідне стажування в Італії.

Влітку 1840-го вони зустрілися у Венеції. Художник був закоханий, але балерина розуміла, що йому двадцять п’ять, і він закоханий в сценічний образ балерини – Сільфіду, а їй – тридцять вісім, і у неї доросла дочка. Тальоні відмовила Айвазовскому, і вони попрощались.

Однак, художник так і не зміг забути своє найбільше у житті кохання. Чотирнадцять років потому Айвазовський написав картину «Венеція з боку Лідо», де зобразив себе з Тальоні.