29 травня: це цікаво знати

Posted by

У народі 29 травня називали Федора-житника, тому що вважали цей день останнім, коли можна сіяти жито. Селяни робили це, примовляючи: «Роди, Боже, жито гоже, а без гороху проживемо потроху». В цей день прийнято було готувати ячну, пшоняну, манну або гречану кашу та молитися про гарний урожай зернових і злаків. Вважалося, якщо 29 травня каша буде на столі, то збереш урожай багатий і запаси продовольства поповниш.

Також цього дня підмічали: «Кінець травня дощовий – буде мало фруктів».

За церковним календарем 29 травня вшановують преподобного Феодора Освяченого; преподобних отців, що в лаврі святого Савви були побиті; перенесення мощей преподобного Єфрема Перекомського, Новгородського чудотворця; преподобних Касіана і Лаврентія Комельських; святителя Олександра, єпископа Єрусалимського; мучеників Віта, Модеста і Крискентію; блаженну отроковицю Музу; святого Георгія ІІ, єпископа Мітиленського.

Іменинники 29 травня:
Касян, Олександр, Лаврентій, Модест, Муза.

29 травня народились:

1878 – Петро Карманський – український поет, педагог, перекладач, член групи письменників «Молода муза». Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів: «З теки самовбивці», «Ой люлі, смутку…», «Блудні огні», «До сонця». Переклав «Божественну комедію» Данте, окремі твори Гете та ін.

29 травня відзначають:

  • Міжнародний день миротворців ООН.

Події 29 травня:

526 – внаслідок великого землетрусу було зруйновано одне з найбільших міст античності Антиохію. Загинуло близько 250 тис. людей, переважно християнських прочан.

1384 – кастильський король Хуан І взяв в облогу Лісабон.

1453 – османська армія під проводом султана Мехмеда II захопила  Константинополь.

1630 – підписана Переяславська угода, договір між українською козацькою старшиною і польським гетьманом С.Конецпольським.

1660 – в Англії реставрована монархія, новим королем став Карл ІІ Стюарт, син страченого Карла I Стюарта.

1738 – у Петербурзі видано імператорський указ про повернення козаків і посполитих, що втекли в Гетьманщину та в Російську імперію, на Слобідську Україну.

1790 – Род-Айленд останнім із первісних 13 колоній-штатів приймає  Конституцію США.

1802 – академік Василь Петров відкрив явище електричної дуги.

1900 – компанія «Отіс» зареєструвала торгову марку «Ескалатор» (пізніше ескалаторами стануть називати всі ескалатори).

1928 – Фріц фон Опель на експериментальному автомобілі власної конструкції подолав рубіж швидкості 200 км/год.

1942 – у ході Другої світової війни німецька армія під Харковом завершила оточення понад 250-тисячного угруповання військ Червоної армії.

1945 – у Норвегії за співпрацю з нацистами заарештували письменника, Нобелівського лауреата Кнута Гамсуна.

1953 – людина вперше здолала найвищу точку планети — на вершину  Джомолунгми (8 848 м) піднялись новозеландець Едмунд Персиваль Гілларі і шерп Норгей Тенцинґ.

1964 – у Києві відкрили для відвідувачів найбільший в СРСР ботанічний сад.

1985 – на стадіоні «Ейзель» (Брюссель) перед початком фінального матчу на Кубок європейських чемпіонів «Ювентус» — «Ліверпуль» сталася бійка між вболівальниками команд, під час якої рухнула бетонна загорожа. Внаслідок інциденту загинуло 39 осіб і поранено не менше 400.

1990 – 40 європейських держав, Європейський інвестиційний банк і Європейська економічна спільнота уклали угоду про створення Європейського банку реконструкції та розвитку.

2003 – форвард «Мілана» Андрій Шевченко виграв свій перший трофей за 4 роки, проведені в Італії, забивши останній гол в матчі з «Ювентусом»  (фінал Ліги Чемпіонів; 3:2 на користь «Мілана»).

2014 – поблизу міста Слов’янська, після розвантаження харчових продуктів на 4-й блокпост та проведення ротації особового складу, повертаючись з району гори Карачун, був обстріляний з лісосмуги та підбитий терористами з ПЗРК гелікоптер Мі-8МТ (борт «16») Національної гвардії України, на борту якого був генерал-майор Сергій Кульчицький. Під час падіння вибухнули паливні баки. Внаслідок події загинуло 12 осіб.

Чи знаєте ви що:

Багато хто вважає, що батьківщиною сала є Україна, але насправді це не так. Три тисячоліття тому свинячий жир як їжу почали використовувати в Італії.

Щоправда, салом годували лише рабів, які цілодобово працювали на каменоломнях.

Як виявилося, сало було не лише дешевою, а ще й дуже поживною та калорійною їжею. Ці цікаві факти про сало зробили його популярним по всьому світу, а особливо популярним сало є в Україні.

У римлян слово сало звучало як «лярдо». Цікавий факт, але це слово дожило і до сьогодні, однак значення його дещо змінилось. Тепер слово лярдо означає вже не сало, а смалець.