29 вересня: це цікаво знати

За народним календарем 29 вересня – день Євфимії. О цій порі починали стригти овець, вовну яких використовували для виготовлення ковдр та валянок. Також в цей день влаштовували «капустяні вечірки» – люди збиралися разом та робили на зиму різні заготовлення з капусти. Її солили з яблуками, брусницею, морквою та журавлиною, співаючи, примовляючи та жартуючи.

За церковним календарем 29 вересня православна церква вшановує великомученицю Єфимію Всехвальну; мученика Севастіана; мученицю Мелітину; мучеників Віктора і Сосфена; преподобного Дорофея, пустинника Єгипетського; мученицю Людмилу, княгиню Чеську; мучеників братів Йосифа та Ісака; святого Московського Кипріана, всієї Руси.

Дрібка духовних порад цього дня

  • Для того, хто у думках підніметься на небо, завжди будуть ясні дні, адже над хмарами завжди світить сонце.
  • Коли ти молишся, хай краще твоє серце буде без слів, аніж слова твої будуть без серця.
  • У молодості дні короткі, а роки довгі, у старості все навпаки.

Іменинники 29 вересня:
Людмила, Йосип, Купріян, Єфимія, Віктор.

29 вересня народились:

1845 – Іван Карпенко-Карий (Тобілевич Іван Карпович) – український письменник, драматург, ерудит. Його комедії «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» – класика світової драматургії.

«Карпенко-Карий був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література.» (Іван Франко)

1866 – Михайло Грушевський – перший Президент України, український історик, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917–1918), академік, автор понад 2 000 наукових праць.

«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». «Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…»

1880 – Йосип Танатар – засновник наукової рудної школи, фундатор кафедри геології та розвідки родовищ корисних копалин Національного гірничого університету. Увів першим у Російській імперії навчальний курс кількісного та якісного аналізу мінералів паяльною трубкою.

29 вересня відзначають:

  • Всесвітній день серця.
  • День отоларинголога.
  • День пам’яті трагедії Бабиного Яру.

Події 29 вересня:

1515 — підписано «вічний мир» між Францією та Швейцарією.

1621 — укладено Хотинський договір, що за ним Річ Посполита зобов’язалася перед Османською імперією утримувати козаків від набігів на Кримське ханство.

1739 — за Белградським договором Російська імперія отримала від Османської імперії Азов і Запоріжжя.

1789 — Конгрес США проголосував за створення американської армії.

1793 — в британському спортивному журналі вперше згадано про гру в теніс.

1829 — в Лондоні за наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Роберта Піля (Robert Peel) (його ім’я дало Лондонським поліціянтам прізвисько bobby) почала діяти цивільна поліція, згодом – Скотленд-Ярд.

1897 — у театрі «Олімпо», що в Буенос-Айресі, на прем’єрі вистави «Креольський суд» було вперше виконано танго.

1916 — Джон Рокфеллер став першим у світі мільярдером.

1922 — у Звенигородці на Черкащині під час інспірованого більшовицькими  агентами «з’їзді» отаманів Холодного яру, було заарештовано більшість цих отаманів. Передчуваючи лихе, на цей «з’їзд» не прибули отамани Чорний Ворон, Ґонта та деякі інші.

1926 — закрита й проголошена музеєм Києво-Печерська лавра.

1938 — засуджено до страти українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича.

1941 — початок вбивств у Бабиному Яру. За два дні було знищено 60 000 тисяч осіб, здебільшого мирних жителів Києва.

1954 — засновано Європейську організацію з ядерних досліджень.

2003 — росіяни почали будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла, подальший Конфлікт щодо острова Тузла.

Чи знаєте ви, що:

Іван Карпенко-Карий побудував сюжет комедії «Мартин Боруля» на дійсних фактах з життя родини Тобелевичів. Батько драматурга, який довгий час служив управителем поміщицьких маєтків, вирішив домогтися визнання свого роду дворянським. На це у нього пішло чимало часу. Однак все було марно. Дворянство не було доведено, оскільки прізвище в старих документах було Тобелевич, а в нових – Тобiлевич.

Карпенко-Карий використав цей факт, аби висміяти намагання простої людини вибитися у дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь підвищитися над  іншими.

У 1938 році голова сільради села Карлюжини поблизу хутору Надія, де мешкали й поховані Карпенко-Карий і його перша дружина Надія Тарковська (онучаті племінники котрої – відомі російські митці Арсеній Тарковський та Андрій Тарковський), дав розпорядження стягнути волами кам’яну плиту з могили Тарковської, щоб вимостити нею сходи перед сільрадою. Той же голова сільради дав вказівку спалити на колгоспному дворі унікальну бібліотеку Тобілевича, що налічувала близько двох тисяч книг.

Comments

152 Переглядів