3 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 3 грудня говорили: «На Прокла нечисть проклинай!». Вважалося, що злі сили перечікують холоднечу під землею, але в якийсь момент можуть вистрибнути звідти, щоб нашкодити людині. Для цього 3 грудня виголошували захисні змови, які могли бути як у формі молитви, так і у формі лайки. Проклу молилися про захист від нечисті.

З цього часу встановлюється санний шлях, а тому, часто моляться святому Проклу про добробут та удачу в мандрівках і поїздках.

За церковним календарем 3 грудня відзначають день пам’яті святого Прокла. Він жив приблизно в V столітті, був єпископом в Константинополі, навчався богослов’я у самого Івана Златоуста. У Прокла був дуже великий обсяг знань в області Святого писання. Тому завдяки ораторському мистецтву у нього добре виходило проповідувати християнську віру. Відомо, що він став навіть свідком явлення Іоанну апостола Павла.

В сані єпископа Прокл активно проповідує християнство, викриває язичництво та єресь. Також святий прославився своїми чудесами та допомогою знедоленим. Наприклад, під час його єпископства стався руйнівний землетрус. Прокл разом з місцевими жителями вийшов на вулицю міста і молився.

Іменинники 3 грудня:
Іларіон, Олександр, Олексій, Ганна, Анатолій, Арсеній, Василь, Володимир, Григорій, Іван, Йосип, Ісак, Фекла, Іпатій, Савелій.

3 грудня народились:

1722 – Григорій Сковорода – український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.
1877 – Степан Рудницький – український географ і картограф, академік. Основоположник української політичної та військової географії.
1897 – Андрій Головко – український письменник. Автор п’єс, сценаріїв, збірок оповідань, повістей та романів «Можу», «Бур’ян», «Мати», «Артем Гармаш» та ін.
1898 – Михайло Кошкін – український радянський конструктор-танкобудівник, начальник конструкторського бюро танкобудування Харківського заводу, де створили славетний танк Т-34.

3 грудня відзначають:

  • Міжнародний день людей з інвалідністю.
  • Всесвітній день комп’ютерної графіки (Міжнародний день дизайнерів і аніматорів).

Події 3 грудня:

1775 – вперше піднятий зоряно-смугастий прапор США.
1818 – Іллінойс став 21-им штатом Сполучених Штатів Америки. Іллінойс часто називають «Землею Лінкольна» або ж «Штатом в прерії».
1879 – Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин.
1910 – у Парижі продемонстрували першу неонову лампу (винахідник – французький фізик Жорж Клод).
1912 – Болгарське царство, Королівство Греція, Королівство Сербія та Королівство Чорногорія підписали з Османською імперією перемир’я, що поклало край Першій балканській війні.
1920 – польський сейм ліквідував територіальну окремішність Галичини. Для позначення етнічної території Східної Галичини введено термін «Східна Малопольща», зникли з вживання слова «українець», «український», вводилися «русин», «руський».
1932 – постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м’ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м’яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.
1952 – у Празі за звинуваченням у співпраці з західними розвідками й сіонізмі  повісили 11 високопоставлених функціонерів Компартії Чехословаччини, серед них — її колишнього генерального секретаря, віце-прем’єра Рудольфа Сланскі.
1959 – у Ленінграді здали в експлуатацію перший у світі атомний криголам «Ленін».
1967 – південноафриканський хірург Крістіан Барнард здійснив у Кейптауні першу у світі успішну трансплантацію серця.
1973 – американський «Піонер−10» («Пайонір-10») став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера.
1976 – у Києві зданий в експлуатацію Північний міст через Дніпро.
1979 – референдум в Ірані схвалив проект конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: введено систему шаріатського судочинства, ісламської освіти, жінки тепер мали обов’язково носити чадру.
1979 – в Цинциннаті (штат Огайо) під час спроби зайняти місця в концертному залі Ріверфронт-колізеум, де мав відбутися концерт групи The Who, загинуло 11 осіб.
1984 – сталась одна з найбільших в історії промислових катастроф – внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в м. Бхопал (Індія) загинуло понад 2000 осіб, а 20 тисяч – втратили зір.
1989 – після 2-денної неофіційної зустрічі керівник СРСР Михайло Горбачов і президент США Джордж Буш-старший заявили про завершення епохи протистояння двох ідеологічних систем — «Холодної війни».
1989 – в місті Прудентополіс (Бразилія) відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.
1991 – реагуючи на результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня, президент СРСР Михайло Горбачов у своєму телевиступі заявив: «Країна в небезпеці, вітчизна в небезпеці».
1991 – незалежність України визнала Угорська Республіка, посольство Угорщини у Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні.
1992 – Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.
2002 – у провінції Шаньдун (Китайська Народна Республіка) археологи відкрили царське поховання періоду династії Хань, в якому збереглися більше сотні фігур воїнів, коней і колісниць, зроблених із теракоти.
2004 – Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).
2010 – вночі міліція та спецпідрозділ «Беркут» силоміць демонтували наметове містечко протестувальників проти нового Податкового кодексу України на майдані Незалежності в Києві.

Чи знаєте ви, що:

На відміну від багатьох мудреців, Григорій Сковорода не протиставляв душу й тіло, усвідомлюючи, що людина – це поєднання одного та іншого, а відтак вона мусить ставитися однаково дбайливо до обох частин своєї натури.

«…Щоденно підкидай у душу, як у шлунок, слово або вислів», «…те, що побачиш і почуєш, перетворюй у споживний і рятівний сік…». Про спілкування з різними людьми він говорив: «Їжа добра, але що з того, якщо вона не подобається твоєму шлунку».

Сковорода мав неабияку обізнаність з медичними теоріями античних лікарів. Він, міркуючи про здоров’я, радив хлопчикам і юнакам вживати холоднішу, а старим – теплішу їжу, і тлумачив цю думку так: з гарячої їжі розвивається зайва вологість, а звідси – катар, нежить, гній – вологість, згущена жаром.

Плутарх теж вважав причиною всіх хвороб надлишок вологи в тілі: «Хвороба – всяка зараза і запалення не можуть прищепитися, коли тіло холодне, позбавлене слизу і легке, як корок, то зроби його тоншим, скорочуючи надмірну їжу й уникаючи вогню, породженого вином, звідки всі пороки душі, а з останніх, у свою чергу, – всі хвороби тіла».