3 липня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 3 липня завершувалися свята з вшанування Сварога, покровителя ковальства та шлюбу.

У народі 3 липня, на Мефодія-перепелятника, обов’язковим було полювання на перепелів. У цей час на полях достигають хліба, тому з’являється велика кількість перепілок. В цей день намагаються вполювати хоча б одну перепілку, щоб протягом року повертатися додому зі здобиччю. Мисливці підмічали, якщо над озимим хлібом мошкара літає, і павутина носиться, то це ознака того, що там перепели зачаїлися. Де перепелиний чується свист – там птахів найбільше.

Вважалося, що дощ цього дня віщує опади ще протягом сорока днів.

За церковним календарем 3 липня вшановується пам’ять преподобного  Онисима або Семена і пророка Єзекіля, також Онуфрій Печерський. У народі Семена називали Літопроводцем, оскільки він літо проводжає.

Іменинники 3 липня:
Гліб, Мефодій, Гурій, Інна, Римма, Афанасій.

3 липня народились:

1925 – Дмитро Волков – український фізик-теоретик. Відкривач теорій суперсиметрії та супергравітації. Першим сформулював поняття суперпростору й розробив теорію голдстоунівських частинок і калібровочних ферміонів (1974).
1941 – Богодар Которович – український скрипаль, диригент, один із засновників сучасної української скрипкової школи. Фундатор та беззмінний художній керівник Державного камерного ансамблю «Київські солісти». Народний артист України.
1951 – Вадим Бойко – драматург, поет, перекладач. Автор п’єс, книжок «Ніна Сагайдак», «Даринка, Гриць та нечиста сила», «Клаповушко і К°», «Кому грати Червону Шапочку?».

Події 3 липня:

964 – перемога київського князя Святослава Ігоревича (Хороброго) над військом Хазарського каганату.
1492 – Христофор Колумб відправився у перше плавання для відкриття західного шляху в Індію.
1583 – московський цар Іван Грозний вбив свого сина.
1775 – (за іншими даними 14 серпня) Катерина II видала імператорський маніфест, який офіційно ліквідував запорізьке козацтво.
1778 – відкрився «La Scala», італійський оперний театр у Мілані, один із центрів світової оперної культури. Ім’я одержав від церкви, що знаходилася на цьому місці, Санта-Марія делла Скала.
1795 – заснована Паризька консерваторія.
1882 – Конгрес США заборонив в’їзд до країни сновидам, злочинцям та  божевільним, а також на 10 років заборонив імміграцію китайців.
1904 – члени британської експедиції стали першими людьми Заходу, які увійшли до священного міста Лхаса в Тибеті.
1911 – вперше аероплани використано у військових цілях, коли італійці провели авіаційне вивчення дислокації турецьких позицій у Триполі.
1913 – поліція Російської імперії заборонила футбольний матч в Касимові, мовляв, це скупчення народу є незаконними зборами.
1915 – австро-угорські війська в ході І Світової війни захопили Володимир-Волинський.
1922 – радіо Нью-Йорка застосувало перший у світі звуковий радіоефект: двома шматками дерева було зімітовано стукіт дверей.
1928 – у продажу з’явилися перші телевізори.
1929 – у Ростові-на-Дону почала працювати перша в СРСР автоматична телефонна станція на 6 000 номерів, яка була збудована при підтримці шведської фірми «Ericsson».
1949 – набрав чинності Статут Ради Європи.
1949 – у США заснована Національна баскетбольна асоціація (НБА).
1952 – у Гельсінкі пройшла церемонія урочистого відкриття XV Олімпійських ігор, в яких вперше взяли участь спортсмени з СРСР.
1957 – під керівництвом Сергія Корольова зроблений запуск першої радянської міжконтинентальної ракети Р-7.
1988 – достроково з радянської в’язниці звільнений німець Матіас Руст, який приземлив свій літак на Красній площі Москви.
1990 – Верховна Рада УРСР ухвалила закон про економічну незалежність Української РСР.
1992 – стрибун із жердиною Сергій Бубка у Падуї установив світовий рекорд, стрибнувши на 6 м 12 см.
1993 – 4-річна американка Сідні Діттман стала наймолодшим власником патенту (її винахід називався «Допомога для хапання круглої дверної ручки»).
2000 – Верховний суд Чилі виніс постанову про позбавлення парламентської  недоторканності Августо Піночета.
2014 – у провінції Юньнань (Китайська Народна Республіка) стався землетрус  магнітудою 6,3. Загинули як мінімум 150 осіб, багато руйнувань, сильно ушкоджені комунікації. Гіпоцентр землетрусу зафіксовано на глибині 10 км.

Чи знаєте ви що:

У давнину найбільшим транспортним шляхом, що пролягав територією України, був «шлях із варяг у греки». Система річкових шляхів і волоків становила 3000 км. Цей шлях зв’язував північні землі Київської Русі з її південними землями та Балтійське море з Чорним.

Руські купці, які долали шлях із Києва до Константинополя за 30-40 днів, возили до Візантії хліб, ремісничі вироби, срібло в монетах, рабів, хутро, мед, віск, а також товари із Скандинавії та Прибалтики (зброю, янтар). З півдня по Дніпру везли вина, прянощі, фрукти, дорогі тканини, ювелірні вироби, скляний посуд.

Шлях «із варяг у греки» виник у кінці 9 сторіччя і мав велике значення для розвитку зовнішньої та внутрішньої торгівлі Київської Русі, сприяв налагодженню різноманітних зв’язків окремих східнослов’янських племен та прискоренню їх державного об’єднання навколо Києва.