3 листопада: це цікаво знати

У народі 3 листопада вшановували преподобного Іларіона і спостерігали за погодою: «У листопаді іній на деревах – на морози, а туман – на відлигу».

За церковним календарем 3 листопада вшановують преподобного Іларіона Великого; перенесення мощей святого Іларіона, єпископа Меглинського; преподобного Іларіона, схимника Києво-печерського; преподобного Іларіона Псковоозерського, Гдовського; преподобних Феофіла та Якова Омуцьких; мучеників Дасія, Гаїя і Зотика. Димитрівська поминальна субота.

Іменинники 3 листопада:
Іларіони, Аркадії, Феофіли, Якови.

3 листопада народилися:

1898 – Дмитро Фальківський (Левчук) – український поет, прозаїк, сценарист. Автор окремих збірок поезій «Чабан», «Обрії», «На пожарищі», «Полісся».

3 листопада відзначають:

  • День інженерних військ.
  • День ракетних військ і артилерії.

Події 3 листопада:

1493 — Христофор Колумб відкрив Домініку.

1871 — у Центральній Африці знайдена зникла експедиція Девіда Лівінгстона.

1888 — знайдена остання жертва Джека-Різника.

1903 — Панама за підтримкою США відокремилася від Колумбії.

1903 — нідерландський фізіолог В. Ейнтховен розробив електрокардіограф.

1905 — Велике князівство Фінляндське отримало автономію в складі Російської імперії.

1918 — Угорщина оголосила про своє відділення від Австрії.

1918 — Буковинське віче вирішило приєднати Північну Буковину до ЗУНР.

1918 — на станції Скороходове (біля Полтави) зустрілися Гетьман України П. Скоропадський і отаман Війська Донського П. Краснов для договору про українсько-донський кордон.

1918 — Кільське повстання, почалася Листопадова революція в Німецькій імперії.

1927 — у Нью-Йорку під річкою Гудзон відкритий тунель Голланда — перший у світі підводний тунель для транспорту.

1937 — у Києві арештований російський революціонер, народний комісар освіти Української РСР Володимир Затонський.

1937 — у Соловецькому таборі особливого призначення за вироком Трійки розстріляний Лесь Курбас. У списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада також Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші. Загалом, в один день за рішенням несудових органів, було страчено понад 100 осіб представників української інтелігенції – цвіту української нації.

1941 — вермахт захопив Курськ і Феодосію.

1941 — у Бердичеві розстрілом близько 2000 євреїв фактично завершилася ліквідація єврейського населення, яка тривала з липня 1941.

1943 — почалась Битва за Київ.

1974 — у Бердянську сержант-прикордонник військ КДБ СРСР під впливом алкогольного сп’яніння захопив бойовий арсенал прикордонної застави та вийшов на вулиці міста де відкрив вогонь з автомату Калашникова по перехожих. Сім громадян було вбито відразу, вісім поранено.

1988 — у СРСР дозволене викладання мови іврит.

1992 — президентом США був обраний Білл Клінтон.

1995 — учені Техаського університету уперше виділили ген грудного раку.

1996 — в аеропорті Донецька кілери в масках розстріляли народного депутата України, відомого бізнесмена Євгена Щербаня.

2007 — прем’єра в Україні серії «The Farnsworth Parabox» мультсеріалу «Футурама».

Чи знаєте ви, що:

Сьогодні вшановуємо роковини «розстріляного Відродження»

3 листопада 1937 року було розстріляно, як зазначалося у «розстрільних списках», 134 «українських буржуазних націоналісти». Сталося це в урочищі Сандармох (Карелія, РФ), що у документах радянських спецслужб значилося як «обычное место расстрелов». За даними Українського інституту національної пам’яті, у цьому «звичайному місці» загалом стратили близько 7 тисяч людей 60 національностей і 9 релігійних конфесій. Серед них було майже 700 українців…

Втрати 3 листопада 1937 року стали особливо трагічними для України, адже лише за один день за вироками позасудових органів без слідства і суду був знищений тогочасний цвіт української нації – «вороги радянської влади», віком від 36 до 50 років, представники справжньої прогресивної інтелігенції.

Серед них – видатний режисер-реформатор, фундатор нового українського театру Лесь КурбасМикола Зеров – поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури, лідер «неокласиків»; один із найталановитіших українських прозаїків Валер’ян ПідмогильнийМикола Куліш – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор; Матвій Яворський – історик, науковець, академік Всеукраїнської академії наук; Володимир Чехівський – політичний і релігійний діяч, голова Ради народних міністрів і міністр закордонних справ УНР, за керівництва якого 22 січня 1919 року був проголошений Акт злуки УНР і ЗУНР; Антін Крушельницький – письменник, літературний критик і літературознавець, педагог; Степан Рудницький – географ та історик, засновник картографічного напрямку в українській географії; Мирослав Ірчан – драматург, публіцист, перекладач, журналіст, історик, видавець; Сергій Грушевський – небіж Михайла Грушевського, професор, історик…

Було встановлено, що в’язнів в урочищі Сандармох розстрілював з револьвера особисто капітан держбезпеки Михайло Матвєєв (іноді за допомогою помічника Алафера). Ці масові страти зарахувати тоді до 20-річчя так званої «Жовтневої революції». А урочище Сандармох як місце розстрілів стало відоме після тривалих пошуків лише влітку 1997 року..

Comments

190 Переглядів