3 лютого: це цікаво знати

У дохристиянські часи з 3 лютого і протягом тижня вшановували одного з найвпливовіших для давніх українців Бога – Велеса (Волоса), покровителя свійських тварин. Протягом Велесового тижня наші предки влаштовували різноманітні обряди, які мали забезпечити плодючість тварин і позбавити їх від всіляких хвороб. Також Велеса називали богом достатку та торгівлі. У Києві його капище знаходилося на Подолі, де жило найбільше Велесових прихожан – ремісників і торговців. І хоча після хрещення Русі його статую Володимир Великий втопив у Почайні, а церква побудована на місці капища згоріла ще у 17 сторіччі, проте пам’ять про нього залишається й дотепер. Вулиця на Подолі, де знаходилося капище Волоса, називається Волоська.

У народі ж на Максима говорили: «Ясна зоря – на мороз, мороз наростає, зате день прибуває».

У давнину була така приказка: «Якщо місяць засковзив, у хмару білий ріг встромив – буде добре жито і борошно в сито», – молодий місяць у хмарах вказував на хороший врожай. А ось ясне небо передбачало недорід.

Яскраво-червоний захід 3 лютого вказував на морозний ясний завтрашній день; а ясна погода – на ранню весну. Якщо вдень сонце світить яскраво, то влітку на фруктових деревах плоди червиві будуть, а якщо воно за хмари ховається, плоди будуть чисті та великі.

За церковним календарем 3 лютого вшановують преподобного Максима, сповідника; мученика Неофіта; мучеників Євгенія, Кандида, Валеріана й Акілу; преподобного Максима Грека; мученицю Агнію, діву; мученика Анастасія, а також Ктиторську, так названу «Відрада» або «Втіха», та Ватопедську ікони Божої Матері.

Іменинники 3 лютого:
Анастасій, Валеріан, Максим, Євген, Агнія.

3 лютого народились:

1864 – Володимир Самійленко – український письменник, перекладач. Автор збірок ліричних, патріотичних і сатиричних віршів «З поезій В. Самійленка», «Україні»; перекладав твори Гомера, Д. Байрона, А. Данте, П. Бомарше, П. Беранже, А. Франса.

1883 – Євген Рудницький – український мовознавець, етнограф, співробітник Інституту мовознавства АН УРСР. Разом із С. Василевським та І. Кириченком уклав «Російсько-український словник» (1937).

1918 – Любов Забашта – українська поетеса, прозаїк, драматург. Творчий доробок нараховує кілька поетичних збірок («Калиновий кетяг», «Квіт папороті», «Берег надії», «Київська гора»), книжок прози («Там, за рікою, – молодість», художньо-документальна повість «Будинок мого дитинства»), п’єс і драматичних поем. Чимало віршів, покладених композиторами на музику, стали популярними піснями.

1953 – Микола Будник – бандурист, майстер народних музичних інструментів, художник, поет. Автор підручника з виготовлення старосвітської бандури.

Події 3 лютого:

301 – регент божевільного китайського імператора Хуей-Ді, Сима Лун відсторонив імператора від влади і стратив наслідного принца Сіма Занг. Невдовзі він призначив себе імператором.

1014 – Гаральд ІІ Свенсон проголошений королем Данії.

1018 – Болеслав I Хоробрий одружився з Одою, донькою маркграфа Еккехарда I.

1112 – весілля графа Барселони Рамона Беренгера III і Дус I графині Провансу.

1261 – німецькі лицарі Тевтонського ордену зазнали поразки від литовського війська в битві при Ленневардені.

1377 – війна восьми святих: під час штурму Чезена військами Роберта Женевського було вбито близько 2 000 осіб.

1456 – ополчення Новгородської Республіки зазнало в битві під Русою поразки від татарсько-московських військ великого князя Василя II.

1488 – Бартоломеу Діаш досяг мису Доброї Надії.

1509 – в ході португальсько-мамлюкської морської війни відбулась Битва при Діу, яка призвела до утворення Португальської Індії.

1518 – Бона Сфорца виїхала з Барі до Кракова.

1534 – в Лондоні за наказом короля Генріха VIII страчено ірландського бунтаря Томаса Фіцжеральда.

1637 – тюльпаноманія в Нідерландах. Кількість продавців тюльпанів перевищила кількість покупців, через що розпочалась біржова паніка і всього за одну ніч тисячі голландців були розорені.

1690 – в англійській колонії Массачусетс вперше в Америці увійшли в обіг паперові гроші. Їх використовували для оплати солдатів-найманців у війні з Квебеком.

1781 – в ході війни за незалежність США британські війська силами армії і флоту на чолі з генералом Джоном Воганом і адміралом Джорджем Родні захопили голландську колонію острів Сінт-Естатіус.

1783 – іспанський король Карл ІІІ визнав незалежність США.

1815 – у Швейцарії засновано першу у світі фабрику з виробництва твердого сиру.

1830 – Грецію оголошено незалежною конституційною монархією.

1851 – французький фізик Леон Фуко представив Паризькій академії наук письмове повідомлення, у котрому детально описав експеримент з вільним маятником, установивши тим самим закон відхилення площини його коливання через обертання Землі навколо осі.

1848 – прокламація британського уряду щодо протекторату над територією річки Оранжевої, Південна Африка.

1858 – запущено перший трамвай у Гавані, Куба.

1863 – у місцевій газеті містечка Вірджинія (штат Невада) опубліковано гумористичне оповідання 27-літнього журналіста Семюеля Ленгхорна Клеменса, підписане псевдонімом Марк Твен.

1867 – Муцухіто став імператором Японії (імператор Мейдзі).

1894 – у США спустили на воду перший вітрильник зі сталевим корпусом.

1917 – США розірвали дипломатичні відносини з Німеччиною. Причиною демаршу стало потоплення американського пароплава Housatonic біля берегів Сицилії.

1918 – Літківський бій

1921 – у Тарнові (Польща) почала роботу «Рада республіки» — тимчасовий український уряд у вигнанні.

1921 – члени НСДАП провели перший масовий мітинг у Мюнхені.

1926 – у Чехословаччині чеська мова стала офіційною мовою країни.

1929 – завершився Перший конгрес Українських націоналістів (28 січня — 3 лютого) у Відні, де створено Організацію українських націоналістів, головою проводу якої було обрано Євгена Коновальця.

1930 – в Індії вперше членом місцевої ради став представник касти недоторканних.

1932 – відділ нацменшин Сибірського крайвиконкому ухвалив рішення про переведення на українську мову низового апарату Павлоградського, Полтавського, Славгородського, Ординського, Ключевського, Карасуського, Знаменського і Черлацького районів.

1940 – у ході битви за Британію над Англією збито перший німецький бомбардувальник.

1940 – у Вінніпезі створений Комітет українців Канади.

1945 – американські війська прорвали німецьку оборонну лінію Зігфрида.

1950 – в Лондоні за звинуваченнями у передачі таємної державної інформації агентам КДБ арештовано провідного ядерного фізика Клауса Фукса. Докази провини Фукса були знайдені ФБР, яке передало ці матеріали своїм англійським колегам.

1953 – вийшла друком книга французького океанографа Жака-Іва Кусто «Світ мовчання» — найзнаменитіша робота науковця, в якій він описав унікальні результати трирічного вивчення підводного світу.

1954 – мешканці Сіднея зустрічали в порту британську королеву Єлизавету II. Британський монарх вперше ступив на австралійську землю.

1956 – відповідно до вказівок директивних органів, Міністерство культури УРСР здійснило ряд заходів із вилучення з фондів музеїв УРСР експонатів та документів, які відображають діяльність різних «антирадянських контрреволюційних організацій, портретів окремих буржуазно-націоналістичних діячів дореволюційної Росії, панської Польщі, Австро-Угорщини» та інших.

1962 – уряд США запровадив ембарго на торгівлю з Кубою.

1966 – радянська непілотована космічна станція «Луна-9», що стартувала з поверхні Землі 31 січня, здійснила посадку на поверхню Місяця. Станція першою передала на Землю панорамні фото місячної поверхні.

1969 – в Каїрі на Палестинському національному конгресі новим лідером  Організації визволення Палестини обрано Ясіра Арафата — засновника і голову терористичної організації ФАТХ.

1972 – початок XI зимових Олімпійських ігор у японському Саппоро.

1977 – полковник Менгісту Хайле Маріам став одноосібним правителем Ефіопії після вбивства восьми членів правлячої Військової ради.

1984 – у Лонг-Біч (Каліфорнія) народилася перша дитина, що її зачали методом in vivo.

1981 – Гро Харлем Брундтланд стала першою у світі жінкою — прем’єр-міністром, очоливши уряд Норвегії.

1986 – Папа Римський Іван Павло II зустрівся в Калькутті з матір’ю Терезою.

1989 – в результаті збройного перевороту в Парагваї усунуто від влади генерала  Альфредо Стреснера, який був президентом цієї країни 35 років.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Туреччиною.

1992 – виконком Організації Визволення Палестини визнав незалежність України.

1994 – президент США Білл Клінтон скасував економічне ембарго щодо комуністичного В’єтнаму, яке діяло 19 років.

1994 – Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1).

1995 – перші військові навчання НАТО на території колишньої НДР.

1998 – на італійському гірськолижному курорті Кавалезе загинули 20 осіб, коли трос підйомника перерізав літак НАТО, що заходив на посадку.

2005 – найдорожча у світі газета вийшла друком в Китаї. Спеціальний випуск «Economic Daily» в місті Шеньчжень був надрукований на золотому папері (вартість одного екземпляра газети становила 8000 доларів США).

2009 – Міжнародний суд у Гаазі виніс вердикт щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор’ї. Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як доводили румуни).

2009 – Іран вивів на навколоземну орбіту перший національний супутник Омід («Надія») за допомогою своєї ракети-носія «Сафір».

2010 – скульптура роботи швейцарського майстра Альберто Джакометті «Людина, що крокує» («L’homme qui marche») була продана на аукціоні Sotheby’s за рекордну суму в 65 мільйонів фунтів (104,3 мільйона доларів).

2011 – організація «Репортери без кордонів» заявила, що у рейтингу свободи слова «Репортерів без кордонів» Україна за рік президентства Януковича  знизилась на 42 позиції та займає 131-е місце — після Іраку.

2011 – на кордоні Камбоджі і Таїланду поновилося військові зіткнення за територію довкола храму 11 століття Преах-Віхеар, який перебуває під охороною ООН. Храм був пошкоджений артилерійським вогнем, із зони конфлікту евакуйовані десятки тисяч мешканців.

2012 – національний перевізник Угорщини «Malev», авіакомпанія з 66-річною історією, припинила польоти через фінансові проблеми і відмову фінансування з боку уряду.

2014 – в ході Революції гідності в Києві ветерани-афганці та «Правий сектор»  провели власні переговори з МВС та СБУ про звільнення заарештованих на підставі ухваленого закону про амністію. Апеляційний суд відпустив іще 8 затриманих на Грушевського. Комендант Євромайдану підтвердив, що майданівці готові звільнити частину вулиці Грушевського, зокрема якщо їхніх побратимів силовики випустять з-під арешту. Вночі у столиці спалахнули 4 автівки.

2015 – італійський юрист і політик Серджо Матарелла обраний президентом Італії.

2018 – в сирійській провінції Ідліб з ПЗРК був збитий російський літак Су-25. Пілот Роман Філіпов був вбитий повстанцями після катапультування.

Чи знаєте ви, що:

Експериментальні дослідження показали, що деякі види дерев «підзаряджають» людський організм своєю біологічною енергією, інші ж, навпаки, «висмоктують» її.

Найбільш «живильними» деревами для більшості людей є дуб та каштан. «Висмоктують» енергію, за переказами наших дідусів та бабусь, тополя і осика, що було перевірено експериментом, проведеним 1983 року в Києві.

Ці властивості, на думку дослідників, однаково корисні людям. Коли людина має хронічну хворобу або просто перевтомлена, дерева «підживлюють» її ослаблений організм своєю біологічною енергією. І, навпаки, в разі перенапруги організму від гострого захворювання «висмоктують» хворобу, посиливши захисні функції.

Comments

341 Переглядів