3 січня: це цікаво знати

Posted by

У народі 3 січня спостерігали за погодою, бо по ній можна передбачити, яким буде вересень – теплим або холодним. Червоне сонце на сході віщує заметіль. Якщо цього дня багато снігу, то можна очікувати хороший урожай хліба, а якщо сніг не вкриє землю, то врожай у цьому році буде бідним.

Щоб захистити дім від злих сил, 3 січня клали срібний предмет на чільне місце (часто це була невелика ложечка). Вважалося, що після цього на шляху не будуть зустрічатися злі люди.

У християнські часи 3 січня вшановують пам’ять Прокопія Вятського — юродивого християнського святого. У світі блаженний Прокоп відомий під ім’ям Прокопій Максимович Плушков.

Прокопій народився в селянській сім’ї 1578 року і, за переказами, у 12 років потрапив під удар блискавки. Хлопчик зазнав шоку і сильно пошкодився розумом. Батьки привезли його на лікування в Успенський Трифонів монастир, де дитину виходили і вилікували. Вже в юності Прокопій мав дар пророкування — передбачав хвороби і одужання, попереджав про пожежі. Назвав Прокопій і день своєї смерті 1627 року.

Іменинники 3 січня :
Петро, Прокіп, Уляна, Феофан.

3 січня народилися:

1856 – Іван Селезньов – український живописець.
1868 – Микола Чернявський – відомий український письменник, культурний і громадський діяч, один із засновників і голова культурно-просвітницького  товариства «Українська хата».
1878 – Петро Ткаченко-Галашко – кобзар.
1885 – Соломон Гольдельман – визначний діяч української єврейської громади, вчений-економіст.
1888 – Микола Вікул – український хімік.
1895 – Борис Лятошинський – знаний український композитор, диригент і педагог. Один з основоположників модерного напряму в українській музиці.
1904 – Олександр Арутюнов – український радянський нейрохірург, засновник української школи нейрохірургів.
1913 – Омелян Польовий – український військовик, політв’язень. Командир ВО-3 «Лисоня», полковник УПА.
1913 – Натан Рибак – український письменник.
1917 – Єва Будницька – українська поетеса.
1917 – Юрій Митропольський – український математик і механік, академік НАН України.
1942 – Анатолій Погрібний – український громадський діяч, літературознавець, публіцист, голова Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Григорія Ващенка.
1942 – Олександр Андрейків – український вчений-механік.
1942 – Іван Низовий – український письменник, поет, прозаїк, публіцист, журналіст, редактор, громадський діяч.
1943 – Петро Хмарук – український політик та громадський діяч.
1943 – Ярослав Лесів – член Української Гельсінкської групи, активний учасник національно-патріотичного і релігійного руху.
1946 – Остап Федоришин – український режисер, заслужений діяч мистецтв України, депутат Львівської обласної ради V скликання, директор Львівського естрадного театру «Не журись».
1946 – Валентин Щербачов – президент Асоціації спортивних журналістів України, голова клубу незвичайних рекордсменів.

Події 3 січня:

1431 – бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д’Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля.
1521 – Папа Римський Лев Х відлучив від римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію 95 тез про фінансові зловживання в церкві.
1868 – в Японії прийнято «Указ про реставрацію Імператорського правління». Ліквідовано сьоґунат Едо. Початок реставрації Мейдзі.
1870 – у США розпочалось будівництво Бруклінського мосту. Міст довжиною 1825 м з’єднує Бруклін та Мангеттен – на момент завершення будівництва він був найбільшим підвісним мостом у світі.
1888 – у Вашингтоні власник фабрики з виробництва паперових цигаркових мундштуків Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів (тоді соломинки виготовляли з паперу).
1918 – Одеса проголосила себе «тимчасово вільним містом».
1919 – Українська Національна Рада схвалила постанову про з’єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві.
1924 – через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона  Тутанхамона британська експедиція знайшла головний скарб гробниці — кам’яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.
1925 – Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії.
1957 – після 11 років розробок компанія Hamilton Watch представила перший у світі електронний годинник.
1958 – острівні володіння Британії у Карибському морі об’єднані у Вест-Індську Федерацію.
1959 – через 218 років після відкриття європейцями та через 92 роки після придбання у Росії за ціною 2 центи за акр Аляска стала 49-м штатом США.
1992 – Єгипет, Сінгапур, Непал, Малайзія визнали незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини зі Сполученими Штатами  Америки.

Чи знаєте ви, що:

Чи знаєте ви, що Шарль Перро, автор «Червоної Шапочки», написав казку «Любов циркуля і лінійки»?

Чи знаєте ви, що Наполеон Бонапарт писав математичні роботи та один геометричний факт називається «Задача Наполеона»?

Чи знаєте ви, що одна з кривих ліній називається «Локон Аньєзі» на честь першої у світі жінки-професора математики Марії Гаетани Аньєзі?

Чи знаєте ви, що Л. М. Толстой, автор роману «Війна і мир», писав підручники для початкової школи й, зокрема, підручник арифметики?

Чи знаєте ви, що одна з мов програмування називається Ада на честь Ади Лавлейс, однієї з перших програмісток, яка працювала з математичними машинами та була дочкою відомого англійського поета Джорджа Байрона?

Чи знаєте ви, що квітку гортензію назвали на честь Гортензії Лепот, відомої обчислювальниці, що складала математичні таблиці? Вона привезла цю квітку з Індії.

Чи знаєте ви, що всі сучасні підручники з геометрії укладено на основі відомих «Начал» Евкліда, які написані в IV ст. до н. є.?

Чи знаєте ви, що великий Евклід сказав царю Птолемею: «В геометрії немає царської дороги»?

Чи знаєте ви, що радянський розвідник майор Віхрь (з відомого фільму) існував насправді й після війни працював учителем математики в одному невеличкому українському містечку?

Чи знаєте ви, що Піфагор був переможцем з кулачного бою на 58-х Олімпійських іграх, які проходили в 548 році до н. е., а потім перемагав ще на декількох  Олімпіадах?

Чи знаєте ви, що знаменитий Фалес був спортивним уболівальником і помер на трибуні олімпійського стадіону під час бою Піфагора?

Чи знаєте ви, що в 1940 році було надруковано книгу, в якій є 370 різних способів доведення теореми Піфагора, а серед них є доведення, яке запропонував президент США Гарфілд?

Чи знаєте ви, що англійська королева, прочитавши книгу Льюїса Керрола «Аліса в Країні див», так зацікавилась нею, що наказала принести їй всі книжки цього письменника, але була розчарована, тому що в інших книгах були математичні формули?

Чи знаєте ви, що зібрання творів Леонарда Ейлера становить 75 великих томів, і якщо кожного дня переписувати по десять годин його роботи, то не вистачить 76 років?

Чи знаєте ви, що Франсуа Вієта майже було відправлено на вогнище за те, що йому пощастило розшифрувати таємне листування іспанського уряду з командуванням своїх військ? Іспанці вважали, що розкриття їхнього шифру людському розуму не під силу і Вієтові допомагав сам Сатана.

Чи знаєте ви, що аристократи-театрали просили французького короля нагородити Рене Декарта, який першим запропонував метод нумерації крісел по рядах і місцях? Але король відповів: «Так, те, що винайшов Декарт, – чудово і гідно нагороди, але дати її філософу?! Ні, це вже занадто!».