3 серпня: це цікаво знати

За дохристиянським календарем 3 серпня наші предки святкували дні Богів – Спасів. Після приходу християнства це свято почали відзначати 19 серпня. Давні українці, як і ми тепер, вшановуючи Богів, освячували мак, яблука, груші та мед. Готували жертовний коровай, що замінив жертовну корову, і влаштовували обіди на тих місцях, які любили Боги (вершини гір, скали, дерева).

Також цього дня поминали предків, загиблих воїнів, дякували за врожай і молилися про спасіння Душі. Що ж до погоди, то вона у цей час колись була вже прохолодною і дощовою, адже Ілля «наробив гнилля».

У народі 3 серпня відзначали день Семена-Літопроводця, оскільки він літо проводжає. За повір’ям, літо має закінчитися після обіду. Наші пращури примітили, яке третє число серпня, такий і жовтень. А якщо цей день буде вітряним, то зима буде достатньо холодною.

За церковним календарем 3 серпня вшановується пам’ять преподобного  Онисима або Семена і пророка Єзекіля, також Онуфрій Печерський.

Іменинники 3 серпня:
Іван, Семен, Онуфрій, Онисим.

3 серпня народились:

1833 – Омелян Огоновський – український учений-філолог і громадський діяч, багаторічний голова «Просвіти».
1854 – Марія Заньковецька (Адасовська) – українська актриса, громадська діячка. Працювала в найпопулярніших і найпрофесійніших українських трупах М.Кропивницького, М.Старицького, М.Садовського, П.Саксаганського, І.Карпенка-Карого.
1872 – Олексій Борисяк – український геолог і палеонтолог. Організатор і перший директор Палеонтологічного інституту AH СРСР. Вивчав геологічну будову Донецького басейну і Криму.

Події 3 серпня:

1492 – Христофор Колумб відправився у перше плавання для відкриття західного шляху в Індію.
1775 – (за іншими даними 14 серпня) Катерина II видала імператорський  маніфест, який офіційно ліквідував запорізьке козацтво.
1778 – відкрився «La Scala», італійський оперний театр у Мілані, один із центрів світової оперної культури. Ім’я одержав від церкви, що знаходилася на цьому місці, Санта-Марія делла Скала.
1795 – заснована Паризька консерваторія.
1882 – Конгрес США заборонив в’їзд до країни сновидам, злочинцям  та  божевільним, а також на 10 років заборонив імміграцію китайців.
1904 – члени британської експедиції стали першими людьми Заходу, які увійшли до священного міста Лхаса в Тибеті.
1911 – вперше аероплани використано у військових цілях, коли італійці провели авіаційне вивчення дислокації турецьких позицій у Триполі.
1913 – поліція Російської імперії заборонила футбольний матч в Касимові, мовляв, це скупчення народу є незаконними зборами.
1915 – австро-угорські війська в ході І Світової війни захопили Володимир-Волинський.
1922 – радіо Нью-Йорка застосувало перший у світі звуковий радіоефект: двома шматками дерева було зімітовано стукіт дверей.
1929 – у Ростові-на-Дону почала працювати перша в СРСР автоматична телефонна станція на 6 000 номерів, яка була збудована при підтримці шведської фірми  «Ericsson».
1935 – у школах України введено предмет «Фізкультура».
1949 – набрав чинності Статут Ради Європи.
1949 – у США заснована Національна баскетбольна асоціація (НБА).
1952 – у Гельсінкі пройшла церемонія урочистого відкриття XV Олімпійських ігор, в яких вперше взяли участь спортсмени з СРСР.
1957 – під керівництвом Сергія Корольова зроблений запуск першої радянської  міжконтинентальної ракети Р-7.
1988 – достроково з радянської в’язниці звільнений німець Матіас Руст, який приземлив свій літак на Красній площі Москви.
1990 – Верховна Рада УРСР ухвалила закон про економічну незалежність Української РСР.
1992 – український спортсмен Сергій Бубка на змаганнях в італійському місті Падуї встановив світовий рекорд у стрибках з жердиною – 6 м 12 см.
1993 – 4-річна американка Сідні Діттман стала наймолодшим власником патенту (її винахід називався «Допомога для хапання круглої дверної ручки»).
2000 – Верховний суд Чилі виніс постанову про позбавлення парламентської  недоторканності Августо Піночета.
2014 – у провінції Юньнань (Китайська Народна Республіка) стався землетрус  магнітудою 6,3 бала. Загинули як мінімум 150 осіб, багато руйнувань, сильно ушкоджені комунікації. Гіпоцентр землетрусу зафіксовано на глибині 10 км.

Чи знаєте ви, що:

Сонце обертається довкола центру нашої Галактики – Чумацького Шляху, роблячи повний оберт за 225–250 мільйонів років. Температура поверхні Сонця може досягати +6000°C. При такій температурі будь-який метал або камінь перетворюється на газ. Маса Сонця складає 99,87% маси нашої Сонячної системи. Середня густина Сонця дорівнює густині води Мертвого моря.

Між 1640 і 1700 роками на Сонці взагалі не було плям. Цей період, який називається мінімумом Маундера, збігся з «малим льодовиковим періодом» – загальним похолоданням на Землі, коли річки, що ніколи не замерзали, покрилися кригою, а сніг лежав цілий рік на всіх широтах. Тепер Сонце знаходиться на піку активності.

Кожну секунду Сонце виробляє у 100 000 разів більше енергії, ніж людство виробило за всю свою історію.

Ділення доби на 24 години ми запозичили з історії древніх єгиптян про бога сонця Ра, який проводив дванадцять годин ночі в темному пеклі, а інші 12 годин – на небесах.

На честь Сонця названа нова валюта Перу (новий соль).

Comments

297 Переглядів