3 вересня: це цікаво знати

Posted by

У народі 3 вересня говорили: «На Тадея селянин не журився, бо в хаті хлібець завівся». У цей час спостерігали за птахами, що відлітають до вирію. Побачивши у небі ключ, колись приказували: «Із чужої сторононьки повертайтесь додомоньку», а потім брали в хустину грудочку землі й тримали її до весни. Навесні ж, побачивши перший журавлиний ключ, ту грудочку землі закопували на городі, що мало принести щедрий врожай. Також, визначаючи 3 вересня майбутню зиму, підмічали: «Дружний відліт у вирій птахів – ознака суворої зими».

Наші предки в цей день починали прибирати льон, його використовували як ліки і в практичних цілях. Тканину з цієї рослини використовували для рушників і постільної білизни, а ще для одягу, розшивали вишивкою.

Народні прикмети на 3 вересня

  • якщо в цей день стоїть гарна погода, то, згідно з прикметами, протягом наступних чотирьох тижнів буде теж тепло і сонячно, без дощів
  • багато жолудів вродило 3 вересня – на Різдво буде багато снігу
  • миші роблять гнізда на копицях – за прикметами, осінь буде дощовою і довгою
  • люди, які народилися 3 вересня, можуть бути хорошими цілителями.

За церковним календарем 3 вересня відзначається день святого Тадея – одного з 70 апостолів, який не входив до числа найближчих апостолів.

Народився Фаддей в місті Едессі на території Сирії. Одного разу, прийшовши в Єрусалим на одне зі свят, Фаддейустишал, як проповідував Іван Предтеча. В результаті, Тадей вирішив прийняти від нього хрещення у водах ріки Йордан. Значно пізніше Фаддей зустрів самого Ісуса і став його учнем. Після страти Христа і його Божественного воскресіння Фаддей відправився з проповіддю в Месопотамію і Сирію. Багатьох людей йому вдалося навернути до віри у своєму рідному місті, і християнство в результаті прийняв навіть правлячий князь Авграй, а також кілька язичницьких жерців. Дуже часто проповіді Тадея супроводжувалися чудесами. Наприклад, сам Авграй вилікувався від прокази, коли зустрівся з апостолом. Він дуже хотів нагородити Тадея, але той відмовився від усього і пішов проповідувати в інші міста. Опинившись в Віріте (зараз відомому, як Бейрут), Тадей заснував там церкву і після цього незабаром помер.

Іменинники 3 вересня:
Корнилій, Петро, Тадей, Васса, Аврамій.

3 вересня народились:

1861 – Михайло Беркос – художник-пейзажист, автор картин «Вулиця в Умані», «Бузок цвіте», «Літній день. У дворі», «Село веселе». «Диканька», «Липень. Маки цвітуть» та ін.

Події 3 вересня:

1189 – Річард Левове Серце коронувався на англійський престол як Річард I.
1384 – кастильський король Хуан І зняв облогу з Лісабона через епідемію чуми.
1609 – англійський мореплавець Генрі Гудзон відкрив гавань, навколо якої згодом виник Нью-Йорк.
1783 – завершення американської війни за незалежність, яка тривала з 1775 року (цього дня в Парижі було підписано договір між Королівством Великої Британії, її 13 колишніми колоніями, Іспанською імперією та Королівством Франція — Велика Британія визнала незалежність США).
1791 – утвердження першої Конституції у Королівстві Франція.
1838 – в Києві відкрили Інститут шляхетних дівчат.
1864 – в Стокгольмі потужний вибух знищив лабораторію Альфреда Нобеля. При цьому загинув його молодший брат Еміль. Через три роки Альфред Нобель отримав патент на відкриття динаміту.
1912 – у Великій Британії почав роботу перший у світі консервний завод.
1914 – добровольчий легіон Українських Січових Стрільців (УСС), створений у Львові в серпні, склав присягу на вірність Австро-Угорській імперії.
1914 – американка Мері Фелпс Джекобс винайшла бюстгальтер.
1915 – в армії Австро-Угорщини сформовано полк українських січових стрільців.
1939 – об 11.15, через 15 хвилин після закінчення терміну британського  ультиматуму щодо виводу німецьких військ з Польської республіки, прем’єр-міністр Невілл Чемберлен оголосив, що Велика Британія вступає у війну з Третім Рейхом. Її підтримали Австралія, Нова Зеландія та Британська Індія. О 15:00 війну Третьому Рейху оголосила й Французька республіка.
1941 – у Дніпрі розпочав роботу Південний крайовий провід ОУН під керівництвом Святослава Вовка.
1943 – британські війська під проводом маршала Монтґомері висадились на півдні Королівства Італія. Цього ж дня італійський уряд на таємних переговорах погодився на капітуляцію.
1949 – у США засновано Національну баскетбольну асоціацію.
1950 – перегонами на трасі в Монці (Італія) завершився перший чемпіонат  світу «Формула-1».
1953 – набула чинності Європейська Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод.
1959 – японська корпорація «Соні» почала випуск транзисторних радіоприймачів.
1971 – СРСР, Велика Британія, США і Франція підписали чотиристоронню угоду про статус Західного Берліна: три західні держави зберігали в ньому свої війська, було наголошено, що Західний Берлін не є частиною ФРН, а Радянський Союз зобов’язувався полегшити переміщення вантажів і людей між ФРН і Західним Берліном.
1971 – проголошено незалежність Катару.
1973 – у Києві відкрито пам’ятник Лесі Українці.
1990 – на Дніпропетровщині почалося всеукраїнське свято «Дні козацької слави», організоване на честь 500-річчя українського козацтва.
1993 – у Масандрі (Республіка Крим) президенти Росії та України Борис Єльцин  і Леонід Кравчук підписали протокол про врегулювання конфлікту навколо  Чорноморського флоту (Масандрівські угоди).
1999 – у Франції суддя припинив справу проти 9 папараці, які переслідували машину з британською принцесою Діаною у ніч її загибелі (31 серпня 1997 року). Винним в інциденті визнали водія авто, який був на підпитку, їхав з перевищенням швидкості та не впорався з керуванням.
2004 – внаслідок стрілянини (штурму) школи № 1 в Беслані (РФ) загинуло приблизно 350 заручників, мирних жителів та правоохоронців. Було вбито 31 терориста, один, Нурпаша Кулаєв, залишився в живих.
2005 – Збірна України з футболу вперше у своїй історії здобула право виступити на Кубку Світу.
2014 – в селі Побєда на Луганщині російські бойовики здійснили обстріл з реактивних установок «Смерч» та фактично зруйнували селище. В результаті бомбардувань була теж знищена військова база 3-го батальйону територіальної оборони Львівщини «Воля», що розміщувалась поблизу села.

Чи знаєте ви, що:

Ідея відкриття мережі навчальних закладів для жінок виникла у дружини імператора Павла I Марії Федорівни. На облаштування Інституту шляхетних дівчат у Києві (теперішній Міжнародний центр культури та мистецтв по вул. Інститутській) цар виділив 500 тисяч карбованців.

У цьому закладі мали змогу отримати безкоштовну освіту діти з бідних дворянських родин і за невелику платню дівчата з заможних сімей. До «пансіону» брали зі своїм «приданим», зокрема, сорочками, хустками, панчохами, простирадлами і навіть серветками. Однак найголовнішими у цьому списку були 2 срібні ложки (столова і чайна), срібний ніж і виделка та довідка про щеплення від віспи.

Навчання тривало 6 років (три класи по два роки), одинадцять місяців на рік суворого режиму (канікули один місяць у липні). Дівчата вивчали: Закон Божий, російську, польську, німецьку та французьку мови, російську літературу, географію, історію, (спрощено) фізику та математику, малювання, музику, церковний спів, домогосподарство та рукоділля.

Що цікаво, Закон Божий подавався залежно від віросповідання учениці, з точок зору православ’я, католицизму та лютеранства.

Найвідомішими викладачами Інституту шляхетних дівчат були Микола Костомаров, Олексій Ставровський, Микола Лисенко, Йосип Витвицький. У різний час заклад закінчили: Наталя Забіла, Олена Пчілка, сестри Тальберг (співачка й піаністка).