3 жовтня: це цікаво знати

3 жовтня за дохристиянським календарем наші пращури відзначали осіннє свято Місяця. У цей час зазвичай відбувалося настаттє. Тобто, з’являвся молодий Місяць-молодик. І за його грою визначали, якою буде погода наступного місяця та взимку.

В уявленні давніх українців Місяць був вродливим парубком. Однак, як і всі красені, непостійним у стосунках із жінками. Спочатку він кохав Сонце, прекрасну панну в золотих шатах, однак минула лише перша їхня весна і він вже закохався у Зорю. Тоді Сонце своїм золотим мечем розрубало Місяць навпіл. От так Місяць і став щербатим.

За народним календарем 3 жовтня – день Євстафія (Астафія) Вітряка. Цього дня спостерігали за погодою і визначали напрямок вітру. Адже напрямок вітру в кожному з місяців осені визначає різну погоду. Наприклад, якщо у вересні східний вітер приносив ясні та теплі дні, то вже у жовтні він обіцяє хоч і сонячну, однак прохолодну погоду. Тож, якщо 3 жовтня вітер буде західним – це віщує дощі.

3 жовтня відзначали свято мельників, у цей день практично завжди дув сильний  вітер.

Також у цей день було заведено сікти капусту, оскільки вважали, що саме зараз капуста – найсмачніша.

За церковним календарем 3 жовтня православна церква вшановує великомученика Євстафія Плакиду, дружину його Феопистію та синів їхніх Агапія і Феопіста; мучеників та сповідників Михаїла, князя Чернігівського, і боярина його Феодора, чудотворців; преподобного і благовірного князя Олега Брянського.

Іменинники 3 жовтня:
Агапій, Євстафій, Олег, Михайло, Федор.

3 жовтня народились:

1852 – Киріак Костанді – український художник-передвижник. Автор картин «У хворого друга», «В люди», пейзажів, портретів. Серед учнів К.Констанді – М.Греков, А.Шовкуненко.

1879 – Володимир Дорошенко – український бібліограф, літературознавець, перекладач, критик. «Князем української бібліографії» називали його сучасники.

1881 – Михайло Возняк – український літературознавець і фольклорист. Автор багатьох наукових праць, присвячених життю і творчості українських письменників, українського фольклору й театру, «Історії української літератури» в 3-х томах.

Події 3 жовтня:

382 — римський імператор Феодосій I виділив землі Фракії для поселення  вестготів.

1533 — жителі села під Віттенбергом (Священна Римська імперія німецької нації) продали все майно у зв’язку з прогнозованим проповідником М. Штихелем кінцем світу.

1621 — перемога війська під проводом П. Сагайдачного під Хотином.

1812 — у Криму закладений Нікітський ботанічний сад.

1863 — президент США А. Лінкольн оголосив кожен останній четвер листопада  Днем подяки.

1866 — за Віденським договором Австрійська імперія віддала Королівству Італія  Венецію.

1875 — У Цинциннаті відкритий перший в США єврейський коледж.

1906 — міжнародним сигналом лиха був затверджений сигнал SOS (раніше діяв сигнал CQD).

1917 — у Чигирині розпочався Всеукраїнський з’їзд козацтва, під час якого затвердили статут організації й обрали її Генеральну раду на чолі з Павлом Скоропадським.

1925 — відкрили Харківський державний театр опери та балету.

1926 — у Празі розпочався Перший український науковий з’їзд.

1929 — Королівство сербів, хорватів і словенців набуло офіційної назви Югославія.

1932 — Королівство Ірак отримало повну незалежність від Великої Британії.

1935 — розпочалась італійсько-абіссинська війна.

1942 — німці вперше випробували ракету Фау-2.

1945 — створено Всесвітню федерацію профспілок.

1945 — у віці 10 років Елвіс Преслі взяв участь у конкурсі юних талантів і завоював другий приз. За пісеньку «Стара овечка» він отримав 5 доларів.

1952 — Велика Британія провела випробування своєї першої ядерної бомби.

1952 — у Лос-Анджелесі зроблений перший відеозапис на магнітну стрічку.

1973 — пам’ятник видатній українській поетесі Лесі Українці відкрито в Києві.

1990 — завершився процес об’єднання Східної та Західної Німеччини, щорічно відзначається як День Німецької єдності.

1993 — у Москві розстріляно танками будівлю Думи (Білий дім).

2003 — філософ, доцент кафедри культури ЛНУ ім. Івана Франка, Станіслав Шендрик вчинив акт самоспалення на знак протесту проти незаконного продажу міською владою земельної ділянки, яка належала йому згідно із судовим рішенням.

2013 — Україна стала асоційованим членом CERN.

Чи знаєте ви, що:

Про Місяць
Веселку можуть утворювати не лише сонячні промені, але й місячні. Щоправда, шанс побачити місячну веселку людина має лише у двох місцях на планеті – біля водоспаду Вікторія у Кентуккі (США) та на Гаваях. І до всього нічна райдуга людині здається білою, бо вона в кілька тисяч разів блідіше, ніж звичайна. Зафіксувати всі барви може лише професійна фототехніка.

Перші карти Місяця виготовив у 1609 році Томас Харріот.

Найбільший місячний кратер, видимий із Землі, називається Бейлі, або «поле загибелі». Він має площу приблизно у 26 тис. квадратних миль.

Місяць легший за Землю у 80 разів.

Comments

176 Переглядів