30 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі 30 квітня – день Зосима і Саватія, які вважаються у селян заступниками бджіл і пасічників. До цього часу уже і береза, і вільха розпускаються. Якщо береза перед вільхою лист розпустила, то чекали сухого літа, а якщо вільха перед березою, то пророкували мокре літо. З 30 квітня по 5 травня можна почути перше кування зозулі.

За церковним календарем 30 квітня вшановують Зосима Соловецького, в народі цей день називають Зосим-бджільник.

У цей день на пасіки вивозили вулики та проводили спеціальний обряд.

Прямо на пасіці встановлювали стіл, на якому повинні бути хліб, сіль, водохресна вода і великодня свічка. Потім читали молитву преподобним Зосиму і Саватію, обходили пасіку із запаленою свічкою і окропляли водою.

Також в цей день спостерігали за поведінкою бджіл, зокрема, за тим, на які рослини вони полетять першими. Якій з них комахи віддавали перевагу, та і дасть найбільший врожай.

Бджола у слов’ян вважалася священною комахою, зокрема, тому, що, згідно з легендою, саме бджоли першими повідомили світу про воскресіння Христа. В цей день було заборонено вбивати бджіл.

На Зосима-бджільника потрібно було обов’язково скуштувати меду.

Народні прикмети та повір’я на 29 квітня

  • небо на світанку червоне – до дощової та вітряної весни;
  • мало бджіл взимку померло – до хорошого врожаю гречки;
  • хмарки у велику хмару збираються – до сильної зливи;
  • на вільхі багато сережок – до хорошого врожаю вівса, багато шишок – до знатного врожаю ячменю;
  • на річках ще залишився лід – до холодного літа.

Іменинники 30 квітня:
Семен, Андрій, Олександр, Акакій, Ананій.

30 квітня народились:

1848 – Олександра Єфименко – український історик, етнограф. Перша жінка – доктор історії в Російській імперії. Автор праці «Історія українського народу».

1885 – Олександр Федоровський – український геолог, палеонтолог, археолог.

1932 – Василь Шевчук – український письменник, автор поетичних збірок, повістей, історичних романів, дилогії про Тараса Шевченка «Син волі», переспіву «Слова про Ігорів похід».

30 квітня відзначають:

  • День прикордонника.
  • Міжнародний день джазу.

Події 30 квітня:

711 – Військо Таріка бен Зіяда висадилось на узбережжі Іспанії, почавши її завоювання.

1803 – США купили Луїзіану у Франції за 15 млн доларів.

1838 – Нікарагуа відокремилася від Центральноамериканської Федерації.

1840 – петербурзький цензор П.Корсаков підписав квиток на видачу «Кобзаря»  Т.Шевченка з друкарні Є.Фішера. День виходу у світ першого твору Кобзаря.

1854 – відкриття першої залізниці в Бразилії.

1863 – почалася битва під Чанселорсвіллом.

1900 – Анексія Гавайських островів Сполученими Штатами.

1905 – російський імператор Микола II підписав указ про свободу віросповідання.

1918 – Миколу Василенка призначено отаманом (Головою Ради Міністрів) гетьмана Скоропадського. Того ж дня за участі німців проголошено створення Кримської Народної Республіки

1977 – Британський рок-гурт «Led Zeppelin» встановив світовий рекорд з відвідуваності концертів. У Понтіаку (передмістя Детройта), число слухачів становило 76 299 людей.

1999 – у зв’язку з виконанням свого мандату в Україні завершила роботу місія ОБСЄ.

2018 – АТО на сході України було змінене на Операцію Об’єднаних сил.

Чи знаєте ви, що:

В українській міфології Вій, або шолудивий Буняк, – міфічна істота, яка схожа на старого дідугана з величезними бровами та густими довгими віями, що тягнуться аж до землі. Колись наші пращури вірили, що Вій живе під землею самітником і охороняє підземні скарби. Його погляд може не лише вбити людину, але й зруйнувати й провалити під землю цілі будинки. На їх місці утворюються озера і глибокі ями. Проте, без сторонньої допомоги Вій через свої густі вії та брові не може нікого побачити. Саме з цією істотою пов’язані повір’я про недобрі очі та зурочення, коли від недоброго погляду все гине і псується.

Блудом колись в Україні називали нечисту силу, що змушувала людину блукати. За легендою, «блуд» – це скинутий з неба злий дух, що не встиг приземлитися, а тому завис у повітрі. З’являється він уночі у вигляді людини, тварини або вогника і заманює у непрохідні місця. Чіпляється до самотньої людини, яка пізно вночі іде або їде. Особливо варто бути обережним на роздоріжжі. Щоб захиститися від блуду, треба знати день свого народження, хрещення, день тижня, коли відзначали Святвечір, носити хрестик та знати основні молитви.