30 листопада: це цікаво знати

У дохристиянські часи 30 листопада наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а калита – пісний корж, якраз і був символом сонця. Її прив’язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити та не дати вкусити коржа. Зменшення калити символізувало зменшення світлового дня. Також проти ночі 1-го грудня молодь ходила до річок та колодязів слухати воду: тиха вода віщувала м’яку теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії й завірюхи.

У народі 30 листопада підмічали: «Яка погода цього дня – такою буде й зима». Тому часто цей день називали Григорія-зимоукажчика.

За церковним календарем 30 листопада вшановували Григорія, чудотворця, єпископа Неокесарійського; преподобного Никона, ігумена Радонезького, учня преподобного Сергія; преподобного Лазаря іконописця; мученика Гоброна, у святому хрещенні Михайла, і з ним 133 воїнів.

Іменинники 30 листопада:
Григорій, Никон, Лазар і Михайло.

30 листопада народилися:

1949 – Ярослав Стельмах – український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п’єс «Шкільна драма», «Провінціалки», «Емма» та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.

1951 – Назарій Яремчук – популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973–1995 років (посмертно).

1971 – Володимир Рибак – український політик, депутат Горлівської міськради, закатований сепаратистами у 2014 р. за спробу зірвати прапор самопроголошеної ДНР і замінити його українським стягом. Герой України.

30 листопада відзначають:

  • День домашніх тварин.
  • Міжнародний день захисту інформації.

Події 30 листопада:

1432 — в ході громадянської війни у Великому князівстві Литовському князь Федір Корибутович розбив поляків біля Копистерина, поблизу Морахви.

1763 — судова реформа в гетьманській Україні. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди – земські (для цивільних справ), городські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних). Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.

1786 — указом Петра Леопольда Йосипа Габсбурга у Великому герцогстві Тосканському уперше в європейській державі скасовано смертну кару.

1854 — Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво й експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому  інженеру Фердинанду Марі де Лессепсу. 1859 року почалось будівництво Суецького каналу.

1867 — розпочав роботу Одеський маяк – перший електричний маяк на теренах Російської імперії.

1886 — у паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів  Фолі-Бержер відбулось перше ревю за участю жінок у досить відвертих костюмах.

1918 — Данія визнала острів Ісландію незалежним і пов’язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.

1922 — у віці 78 років востаннє вийшла на сцену легендарна французька актриса Сара Бернар.

1922 — утворено Чеченську автономну область у складі Російської СФРР.

1936 — пожежа знищила унікальний Кришталевий палац в Лондоні, який збудували у 1851 році для проведення I Всесвітньої виставки.

1939 — провокацією на кордоні та подальшим нападом СРСР на Фінляндію  почалась радянсько-фінська війна («Зимова війна»).

1954 — у містечку Силакауга американського штату Алабама впав метеорит Силакауга. Один з його уламків, вага якого сягала 4 кілограмів, а діаметр — 15 сантиметрів, травмував жінку, що стало першим задокументованим випадком влучання небесного тіла в людину.

1968 — у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.

1973 — XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила конвенцію про припинення злочинів апартеїду та покарання за нього.

1982 — Майкл Джексон випустив найпродаваніший альбом усіх часів під назвою ”Thriller”.

1996 — створено Державну митну службу України.

1998 — 32-річний Любко Георгієвскі, зайнявши крісло глави уряду Македонії, став наймолодшим прем’єр-міністром у світі.

2002 — засновано Київську незалежну медіа-профспілку.

2006 — офіційний реліз нової операційної системи Windows Vista і пакету програм Office 2007 корпорації «Microsoft».

2013 — відбувся злочинний силовий розгін «Беркутом» Євромайдану, з метою очищення площі від учасників стихійного протесту.

Чи знаєте ви, що:

Назарій Яремчук народився, коли його батькові, теж Назару, – було вже 64 роки. Народження сина у такому віці було справжнім святом. Проте вже у 12-річному віці Назарій залишився без батька і школу йому довелося закінчувати в інтернаті.

Вся родина Яремчуків була музичною. Батько співав у церковному хорі, мати теж співала та грала на музичних інструментах, тож і Назарій почав співати ще дитиною.

У родині існувала таємниця, пов’язана з братом по батьку Назарія – Дмитром. Старший на 27 років, за спеціальністю юрист, у 40-их роках 20 століття Дмитро приєднався до «мельниківців», а потім під чужим прізвищем виїхав до Канади. Саме він після смерті батька допомагав родині з Канади. Відому пісню «Лелека з України» Назарій присвятив саме братові Дмитру.

Назарій вів активну концертну діяльність. Зараз важко повірити, що за 23 дні можна провести 46 концертів. І скрізь повні зали. Слухачі готові були навіть на люстрах висіти, аби тільки почути улюблений голос. З початку концертної діяльності пройшло небагато часу та ансамбль «Смерічка», де співав Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Софія Ротару, назвали українським «Бітлз».

Comments

154 Переглядів