30 листопада: це цікаво знати

У дохристиянські часи 30 листопада наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а калита – пісний корж, якраз і був символом сонця. Її прив’язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити та не дати вкусити коржа. Зменшення калити символізувало зменшення світлового дня. Також проти ночі 1-го грудня молодь ходила до річок та колодязів слухати воду: тиха вода віщувала м’яку теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії й завірюхи.

У народі 30 листопада підмічали: «Яка погода цього дня – такою буде й зима». Тому часто цей день називали Григорія-зимоукажчика.

За церковним календарем 30 листопада вшановували Григорія Чудотворця – святителя, богослова і єпископа Неокесарійського. В народі святого прозвали Зимовказівником та святкували зустріч північного вітру: зазвичай в цей день йшов сніг і його було багато. Усі влаштовували гуляння та каталися на санях з гори. Вірили, що той, хто покотиться на санях далі за всіх, той в наступному році буде найщасливішим. За прикметою, якщо хлопці будуть перекидатися в снігу, то зима затримається на довше, що своєю чергою позитивно позначиться на майбутньому врожаї. По погоді в цей день вирішувалося, якою буде уся зима: яка погода з ранку і до полудня, такою буде перша половина зими, а погода з обіду до вечора відповідає другій половині зими.

Іменинники 30 листопада:
Григорій, Никон, Лазар і Михайло.

30 листопада народилися:

1949 – Ярослав Стельмах – український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п’єс «Шкільна драма», «Провінціалки», «Емма» та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
1951 – Назарій Яремчук – популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973–1995 років (посмертно).
1971 – Володимир Рибак – український політик, депутат Горлівської міськради, закатований сепаратистами у 2014 р. за спробу зірвати прапор самопроголошеної ДНР і замінити його українським стягом. Герой України.

30 листопада відзначають:

  • День домашніх тварин.
  • Міжнародний день захисту інформації.

Події 30 листопада:

1432 – в ході громадянської війни у Великому князівстві Литовському князь Федір Корибутович розбив поляків біля Копистерина, поблизу Морахви.
1763 – судова реформа в гетьманській Україні. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди – земські (для цивільних справ), городські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних). Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
1786 – указом Петра Леопольда Йосипа Габсбурга у Великому герцогстві Тосканському уперше в європейській державі скасовано смертну кару.
1854 – Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво й експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому  інженеру Фердинанду Марі де Лессепсу. 1859 року почалось будівництво Суецького каналу.
1867 – розпочав роботу Одеський маяк – перший електричний маяк на теренах Російської імперії.
1886 – у паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів  Фолі-Бержер відбулось перше ревю за участю жінок у досить відвертих костюмах.
1918 – Данія визнала острів Ісландію незалежним і пов’язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.
1922 – у віці 78 років востаннє вийшла на сцену легендарна французька актриса Сара Бернар.
1922 – утворено Чеченську автономну область у складі Російської СФРР.
1936 – пожежа знищила унікальний Кришталевий палац в Лондоні, який збудували у 1851 році для проведення I Всесвітньої виставки.
1939 – провокацією на кордоні та подальшим нападом СРСР на Фінляндію  почалась радянсько-фінська війна («Зимова війна»).
1954 – у містечку Силакауга американського штату Алабама впав метеорит Силакауга. Один з його уламків, вага якого сягала 4 кілограмів, а діаметр — 15 сантиметрів, травмував жінку, що стало першим задокументованим випадком влучання небесного тіла в людину.
1968 – у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.
1973 – XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила конвенцію про припинення злочинів апартеїду та покарання за нього.
1982 – Майкл Джексон випустив найпродаваніший альбом усіх часів під назвою ”Thriller”.
1996 – створено Державну митну службу України.
1998 – 32-річний Любко Георгієвскі, зайнявши крісло глави уряду Македонії, став наймолодшим прем’єр-міністром у світі.
2002 – засновано Київську незалежну медіа-профспілку.
2006 – офіційний реліз нової операційної системи Windows Vista і пакету програм Office 2007 корпорації «Microsoft».
2013 – відбувся злочинний силовий розгін «Беркутом» Євромайдану, з метою очищення площі від учасників стихійного протесту.

Чи знаєте ви, що:

Назарій Яремчук народився, коли його батькові, теж Назару, – було вже 64 роки. Народження сина у такому віці було справжнім святом. Проте вже у 12-річному віці Назарій залишився без батька і школу йому довелося закінчувати в інтернаті.

Вся родина Яремчуків була музичною. Батько співав у церковному хорі, мати теж співала та грала на музичних інструментах, тож і Назарій почав співати ще дитиною.

У родині існувала таємниця, пов’язана з братом по батьку Назарія – Дмитром. Старший на 27 років, за спеціальністю юрист, у 40-их роках 20 століття Дмитро приєднався до «мельниківців», а потім під чужим прізвищем виїхав до Канади. Саме він після смерті батька допомагав родині з Канади. Відому пісню «Лелека з України» Назарій присвятив саме братові Дмитру.

Назарій вів активну концертну діяльність. Зараз важко повірити, що за 23 дні можна провести 46 концертів. І скрізь повні зали. Слухачі готові були навіть на люстрах висіти, аби тільки почути улюблений голос. З початку концертної діяльності пройшло небагато часу та ансамбль «Смерічка», де співав Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Софія Ротару, назвали українським «Бітлз».

Comments

223 Переглядів