30 травня: це цікаво знати

У народі 30 травня молилися апостолу Андроніку (Ондрону) про порятунок від посухи та надмірної спеки. Його просили «відчинити небесні врата, щоб дощі пролилися на зерно, яке в землю лягло».

На Євдокію селяни бралися підгортати картоплю, яка до цього періоду підростала. В цілому погода у цей день показує, яким буде все літо. «Яка Євдокія – таке і літо», – говорили в народі. Молодий місяць на Євдокію обіцяє затяжні літні дощі, вітер північний – часті грози.

Народні прикмети на 30 травня

  • йде дощ на зростаючий місяць – літо буде дощовим.
  • вітер північний 30 травня віщує холодне літо
  • якщо людина народилася 30 травня, то вона буде володіти здатністю заговорити дощ
  • холодний день – прикмета до того, що влітку буде град
  • свині риють болота – буде дощове літо
  • яблуні, бузок і горобини у цвітінні 30 травня – буде хороший кльов, і можна вирушати на риболовлю
  • видно блакитне світіння на високих гострих предметах (шпилях, вершинах труб, дзвіниць, флюгерів) – ознака, яка говорить про те, що скоро почнеться гроза.

За церковним календарем 30 травня вшановують апостола Андроніка і святої Іунії, помічниці його. Святий Ондрон, за народними віруваннями, є сторожем небесних воріт, і саме йому намагалися молитися про дощ. Просили Ондрона відкрити браму і випустити опади, щоб цілюща волога пролилася на поля і позбавила людей від посухи.

Іменинники 30 травня:
Євдокія, Єфросинія, Степан, Фелікс, Ян.

30 травня народились:

1872 – Константина Малицька (Віра Лебедова, Чайка Дністрова) – українська письменниця, педагог, діячка культурно-освітніх товариств у Галичині.
1887 – Олександр Архипенко – український та американський скульптор і художник, один з основоположників кубізму в скульптурі. Кращі твори: «Танок», «Анжеліка», бюст І. Франка.
1915 – Богдан Весоловський – український композитор, автор численних українських романсів («Прийде ще час», «Чорні очі», «Усміх»).
1920 – Борис Піаніда – український художник, мистецтвознавець і педагог.
1950 – Роман Попадюк – американський дипломат і викладач українського походження, 1-й в історії надзвичайний і повноважний посол США в Україні.
1957 – Оксана Білозір – співачка, Народна артистка України, ексміністр культури та туризму.
1981 – Ігор Абакумов – український і бельгійський велосипедист.

30 травня відзначають:

  • Всесвітній день боротьби проти астми і алергії.
  • День жіночої емансипації або День емансіпе.

Події 30 травня:

1431 – в Руані спалено Жанну д’Арк.
1805 – Військовий наказний отаман Матвій Платов заснував Новочеркаськ як новий адміністративний центр Землі Війська Донського.
1871 – падіння Паризької комуни.
1876 – у німецькому містечку Емс російський цар Олександр II підписав Емський указ, спрямований на придушення української мови та культури.
1884 – відкрито рух Катеринославською казенною залізницею, яка з’єднала Донецький вугільний і Криворізький залізорудний басейни.
1896 – у Нью-Йорку зафіксовано першу в історії ДТП: велосипедист зламав ногу у зіткненні з автомобілем.
1896 – трагедія на Ходинському полі, під час коронування останнього російського імператора – Миколи II.
1906 – в Санкт-Петербурзі засноване перше легальне білоруське видавництво  «Загляните сонца і ў наша аконца».
1913 – у Лондоні між Балканською коаліцією (Болгарське царство, Королівство Сербія, Чорногорія та Королівство Греція) і Османською імперією підписано мирний договір, що завершував першу Балканську війну.
1919 – у Владивостоці на Другій сесії Української Далекосхідної Крайової Ради ухвалено Конституцію національно-культурної автономії українства на Далекому Сході.
1921 – засновано Донецький гірничий технікум (з 1926 р. – гірничий інститут).
1923 – у Празі засновано Українське історико-філологічне товариство на чолі з Дмитром Антоновичем.
1942 – авіація Великої Британії здійснила перший масовий наліт на Третій Рейх – в рейді брали участь близько тисячі літаків.
1980 – Папа Римський Іван Павло II відвідав Францію.
1982 – 16-м членом НАТО стала Іспанія (перша країна з часу вступу ФРН в 1955 р.)
1985 – у Франції на авіакосмічному салоні відбувся перший показ літака Ан-124 «Руслан».
1999 – у Мінську в тисняві в переході станції метро «Неміга» загинуло 54 людини, сотні поранені.
2000 – у день похорону українського композитора Ігоря Білозора, померлого від травм, отриманих у бійці з російськими шовіністами, на вулиці Львова вийшло понад 100 тисяч людей.

Чи знаєте ви що:

Наші щоденні звички можуть бути згубними для здоров’я

Душ кожного дня. За словами лікаря-консультанта, дерматолога лондонської клініки Cranley Ніка Лоу, гаряча вода у поєднанні з милом можуть позбавити шкіру жирів, що призводить до сухості, появи тріщин і навіть інфекції.

Прибирання. Вчені встановили, що прибирання може бути шкідливим для здоров’я. Так, науковці оглянули 100 працюючих чоловіків та жінок і виявили, що ті, хто бере на себе відповідальність за чистоту в домі, мають підвищений тиск, на відміну від тих, хто цього не робить. У матеріалі видання «Psychosomatic Medicine» зазначалося, що найбільшу проблему становить не саме прибирання, а переживання – як з ним впоратися. А ще й використання побутової хімії може спровокувати виникнення астми.

Спати протягом 8-ми годин. Загально відоме поняття про те, що спати необхідно вісім годин щоночі – не зовсім правильне. За словами професора Джима Хорна із Центру дослідження сну Університету Лафборо, якщо ви спите по вісім годин, то можете відчувати себе більш втомленим. Він вважає, що короткий, тривалістю від 4-х до 15-ти хвилин денний сон, є більш ефективним і дорівнює одній годині нічного сну. «Сотні років тому, розповсюдженою практикою був поділ щоденного сну на декілька сегментів», пояснює професор.

Comments

325 Переглядів