30 вересня: це цікаво знати

Posted by

30 вересня відзначається день пам’яті святих Віри, Надії й Любові. Люди у цей день спостерігали за журавлями: якщо вони полетять, то на Покров (14 жовтня) буде мороз, а ні, то зима буде пізньою.

Народні прикмети на 30 вересня:

  • 30 вересня вважається небезпечним і нещасливим днем;
  • весілля, заручини та весілля 30 вересня не проводять — погана прикмета;
  • жінкам не варто сьогодні займатися домашніми справами;
  • народні прикмети говорять, що цей день завжди холодно і дощитиме;
  • після Віри, Надії, Любові починаються перші заморозки;
  • якщо журавлі полетять у цей день, то на Покров буде мороз, а ні, то зима буде пізніше. Зазвичай слідом журавлям кричали : «колесом дорога», для того, щоб навесні вони знову повернулися в рідні місця;
  • якщо в цей день пішов дощ, буде рання весна;
  • на Віру, Надію, Любов сватаються, а на Покрову весілля грають.

За церковним календарем 30 вересня православна церква вшановує мучениць Віру, Надію, Любов та матір їх Софію.

В описі життя святих Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії є багато суперечливої інформації. Однак, з найпоширеніших свідчень відомо, що Софія з доньками жила у Римі в II сторіччі. Доньок назвала на честь найголовніших християнських чеснот. Під час переслідування християн за правління імператора Адріана її разом з дітьми схопили та піддали жахливим тортурам, примушуючи зректись Христа. Однак доньки, яким було 12, 10 та 7 років, вибрали смерть від меча. Серце матері не витримало і за три дні вона також пішла у вічність за доньками. Мощі святих покояться у Римі.

Іменинники 30 вересня:
Софія, Віра, Надія, Любов.

Ім’я Софія має давньоєврейське походження та означає «мудрість». Софії всього у житті досягають самостійно. Зазвичай це добросовісні, делікатні, співчутливі та інколи екстравагантні жінки.

Ім’я Віра має дивовижну урівноваженість і спокій, воно неначе взагалі не припускає сильних емоцій і вже тим більше пристрастей. Її спокій навряд чи зробить число її подружок занадто грандіозним аж до того, що вона може навіть справляти враження дещо замкнутої людини. Проте це тільки враження – варто тільки трохи поговорити з Вірою, як від цієї ілюзії не залишиться і сліду, настільки вона доброзичлива в спілкуванні з людьми, просто ім’я не зве її опинитися в центрі уваги.

Ім’я Надія старослов’янське, давньоруська форма цього імені – Надежа. Вони енергійні, цілеспрямовані. Здатні на прояв сильних почуттів. У шлюбі стають стриманими, працелюбними, однак зазвичай командують своїми чоловіками.

Ім’я Любов має старослов’янське походження. Зазвичай саме ім’я вже викликає у людей гарне ставлення до Люби. Хоча й самі ці жінки уважні, людяні та відповідальні.

30 вересня народились:

1841 – Михайло Драгоманов – український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч. Один з організаторів «Старої громади» у Києві.

30 вересня відзначають:

  • Всеукраїнський День бібліотек.
  • Всеукраїнський День моря.
  • День усиновлення.
  • Міжнародний день перекладача.

Події 30 вересня:

1452 – У друкарні Йогана Ґутенберґа вийшла у світ перша в Європі друкована книга – Біблія.
1614 – між козацькою старшиною і комісарами Речі Посполитої підписано угоду, якою обмежувалися козацькі права і реєстрове козацтво зобов’язувалося нести сторожову службу і жити лише в Запоріжжі.
1791 – у Відні відбулася прем’єра останньої опери Моцарта «Чарівна флейта».
1876 – журнал «Київська старовина» вперше опублікував біографію Григорія Сковороди.
1895 – Мадагаскар став протекторатом Французької республіки.
1919 – Рада народних міністрів УНР на чолі з соціал-демократом Ісааком Мазепою ухвалила законопроєкт про скасування станів в Україні.
1920 – армія УНР звільнила Жмеринку.
1929 – Британська служба «Бі-Бі-Сі» уперше провела телетрансляцію.
1929 – у Франкфурті-на-Майні німецький авіаконструктор Фрітц фон Опель зробив політ на планері з ракетними двигунами. За 75 секунд польоту він подолав відстань 3 км.
1939 – у Парижі створено Уряд Польщі у вигнанні, який згодом переїхав до  Лондона.
1944 – засновано агентство Франс Пресс (АФП) — одне з провідних інформаційних агентств світу.
1945 – перемога підрозділів УПА під Угневим над військами НКВС.
1946 – оголошено перші вироки нацистським злочинцям на Нюрнберзькому процесі.
1954 – став до ладу перший атомний підводний човен «Наутілус» (США).
1967 – вперше в космосі здійснено автоматичне стикування космічних апаратів, ними стали радянські «Космос-186» і «Космос-188».
1980 – опубліковано першу специфікацію Ethernet.
1990 – на площі біля Республіканського стадіону в Києві відбувся майже 300-тисячний мітинг під гаслом «Ні – новому Союзному договору!», санкціонований президією Київської міської ради.
1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Асоціацію дослідників українського голоду-геноциду 1932—1933 рр. в Україні.
1992 – відправлено у відставку прем’єр-міністра України Вітольда Фокіна.

1994 – Рада співробітництва країн Перської затоки оголосила про припинення економічного бойкоту Ізраїлю (тривав 46 років).
2007 – в Україні відбулися дострокові парламентські вибори, після яких було утворено коаліцію фракціями БЮТ і НУНС.

Чи знаєте ви, що:

«У нашій драгоманівській сім’ї збереглась пам’ять про те, що пращур нашого роду був заволока з Греччини, по національному походженню таки грек; служив він драгоманом при гетьманському уряді, за гетьмана Богдана Хмельницького, в Чигирині. Як звісно, слово «драгоман» і в нашій мові здавен мало значення назви загальної, а не імені власного; слово це по своєму первісному змісту означає – перекладач; можливо, що означало воно взагалі назву якогось урядовця при чужоземній державі, а як і український уряд мав різні взаємини з урядами чужоземними, то й при уряді гетьманському були драгомани – перекладачі або взагалі люди причетні до якоїсь місії, посольства, урядовці для справ дипломатичних. З часом назва ця могла стати й іменем власним, як сталося з прізвищем роду драгоманівського, на зразок Коваль, Коваленко, Ковальчук, Кобзар, Кобзаренко тощо. Прадід наш Стефан Драгоман вже й не був драгоманом, однак мав це прізвище. Треба зауважити, що цей Стефан Драгоман (як свідчить один актовий документ) підписував своє ймення й прізвище не «Степан Драгомановъ», а «Стефанос Драгоман» і до того – буквами грецькими, лишивши, таким чином, слід своєї родової культури грецької.» (Зі спогадів сестри М.Драгоманова Олени Пчілки)