30 жовтня: це цікаво знати

У народі 30 жовтня казали, що «На Осія колесо з віссю прощається» – це означало закінчення літнього шляху.

За церковним календарем 30 жовтня вшановували пам’ять преподобного мученика Андрія Критського. Народився в першій половині VIII століття на Криті, вів чернече життя в місці Кастрон. Мученицьку смерть святий Андрій, прихильник іконошанування, прийняв за часів іконоборських гонінь імператора Костянтина Копроніма. Андрій, дізнавшись про розпочаті гоніння на ікони, прийшов в імператорський палац і викрив імператора Костянтина в єресі. За це він був схоплений, побитий і заточений у в’язницю.

Іменинники 30 жовтня:
Андрій, Кузьма, Леонтій, Лазар, Дем’ян.

30 жовтня народились:

1882 – Михайло Бойчук – український художник-монументаліст, лідер групи «бойчукістів». Один із засновників монументального мистецтва України XX століття.
1911 – Григорій (Грегор) Крук – український скульптор та графік, який працював у Німеччині. Основна тема творчості: історична доля України – понад 300 скульптур різного формату; в т. ч. «Портрет патріарха Йосипа Сліпого», «Монахиня», «Відпочинок», «Селянське подружжя».

Події 30 жовтня:

1270 – почався 8-й (останній) хрестовий похід.
1653 – до гетьманської столиці Чигирина під залпи з гармат внесли труну з покійним Тимофієм Хмельницьким.
1888 – Джон Лауд запатентував кулькову ручку.
1918 – капітуляція Османської Імперії в 1-й світовій війні.
1925 – шотландський винахідник Джон Берд продемонстрував роботу першого у Великобританії телевізійного передавача.
1941 – розпочалась блокада Севастополя із суші під час 2-ї світової війни. Після 250 днів оборони в липні 1942 року Севастополь капітулював.
1941 – Франклін Делано Рузвельт схвалив виділення 1 мільярда доларів на допомогу Радянському Союзу.
1943 – На Московській конференції підписано угоду про створення ООН.
1961 – СРСР здійснив найпотужніший в історії вибух водневої бомби.
1967 – уперше в космосі здійснено автоматичне стикування кораблів «Космос-186» і «Космос-188».
1987 – у Києві дебютував український рок-гурт «Воплі Відоплясова» («ВВ»).

Чи знаєте ви, що:

Про ромашку

Ромашка стала так називатися всього лише 200 років тому. Ця назва походить з польської та є спотвореним латинським словом romana, тобто «римська». В середині XVI століття поляки називали цю квітку «романів колір». «Ромашка» стала здрібнілою формою і вперше використовувалася під такою назвою в кінці XVIII століття в рецептах російського агронома А. Г. Болотова.

На латині ромашка називається Matricaria, що перекладається як «маткова трава», оскільки ця рослина тоді була найпопулярнішим засобом при жіночих хворобах. Цю назву вперше використав шведський лікар і ботанік Альбрехт фон Галлер, а ось у Плінія Старшого в «Природній історії» ромашка фігурує під ім’ям Chamaemellon

Comments

282 Переглядів