31 березня: це цікаво знати

Posted by

В останній день березня у народі колись вшановували Кирила, про якого говорили, що його «Явдоха обдурила, запросила в гості, а сама гріє кості». Малося на увазі, що в Кирилів день ще бувають морози. Це підтверджує й інше прислів’я: «Минув Олексій, а Кирило каже: «Ще не сій».

За церковним календарем в цей день вшановує святителя Кирила Єрусалимського, який народився близько 315 року. Своє дитинство святий провів у Єрусалимі, отримав гарну освіту і був вихований у строгості і в християнському благочесті. Досягнувши повноліття, він прийняв чернецтво, а в 345 році його присвятили в сан пресвітера. У 350 році помер архієпископ Єрусалимський Максим III і Кирила поставили його наступником.

Іменинники 31 березня:
Кирило, Трохим, Данило.

31 березня народились:

1857 – Борис Срезневський – російський і український метеоролог і кліматолог, професор, організатор метеорологічної служби в Україні, директор Київської  метеорологічної обсерваторії.

1869 – Микола Бокаріус – український вчений, один із засновників судової медицини. Першому в Україні було присвоєно звання заслуженого професора (1925). Єдиний в Україні Харківський науково-дослідний інститут судової експертизи носить ім’я його засновника – професора М.С. Бокаріуса.

1873 – Микола Міхновський – український політичний та громадський діяч, правник, публіцист, ідеолог державної самостійності України, автор славнозвісної  брошури «Самостійна Україна».

1882 – Корній Чуковський (Микола Корнейчуков) – письменник, перекладач і літературознавець українського походження. Перекладач українських поетів (збірка «Молода Україна»), упорядник кількох видань російських перекладів Тараса Шевченка, автор нарису «Шевченко» (1911).

1914 – Леонід Вишеславський – український поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 1984 року (†2002).

1939 – Інна Бурдученко – українська актриса.

1939 – Петро Римар – український архітектор, член Національної спілки архітекторів України, член International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) (Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць), член Українського національного комітету ICOMOS, член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (УТОПІК).

Події 31 березня:

1284 – єпископом Ілі засновується Пітергаус – найстаріший і найменший коледж Кембриджського університету.

1770 – англійський мореплавець Джеймс Кук, обстеживши Нову Зеландію і з’ясувавши, що вона – острів, покидає її і бере курс на захід – на Австралію.

1821 – скасовано Португальську інквізицію.

1856 – євреям забороняється служити в російському флоті.

1889 – офіційне відкриття Ейфелевої башти. Конструктор башти Гюстав Ейфель поставив на вершині башти французький прапор. Підійматися вгору тоді  доводилося східцями.

1896 – перший замок-блискавка патентується в США його винахідником, Уїткомбом Джадсоном.

1900 – перша реклама автомобілів з’явилася в американській загальнонаціональній газеті Saturday Evening Post. Одна філадельфійська компанія помістила його під девізом «Автомобілі, які приносять задоволення».

1900 – у Франції прийнятий закон, що обмежує робочий день жінок і дітей 11 годинами.

1901 – випускається перший автомобіль «Мерседес». Він створений Вільгельмом Майбахом для Motoren Gesellschaft Готліба Даймлера і являє собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання (ДВС). Цей автомобіль також поклав початок династії, яка згодом стала називатися «Мерседесом» (на ім’я дочок Р. Даймлера).

1917 – США купують у Данії Віргінські острови за $25 млн.

1917 – у Києві відкрито першу українську гімназію.

1918 – США вперше переходять на літній час.

 

1923 – у Нью-Йорку пройшов перший танцювальний марафон. Переможницею стала Алма Каммінгс, що протрималася на ногах 27 годин.

1929 – Українська академія наук схвалила Харківський правопис української мови, а 29 березня його схвалило НТШ у Львові.

1952 – відкрито Львівську філію Академії наук України.

1954 – СРСР звернувся до НАТО з ініціативою прийняти його в члени організації. Північноатлантичний альянс через деякий час відкинув цю пропозицію.

1955 – радянський уряд прийняв рішення повернути НДР скарби Дрезденської галереї, вивезені до СРСР після Другої світової війни.

1966 – з космодрому Байконур, здійснений пуск ракети-носія «Молнія» з автоматичною міжпланетною станцією «Луна-10», котра 3 квітня 1966 року була виведена на селеноцентричну орбіту і стала першим у світі штучним супутником Місяця.

1967 – після рішення Франції про вихід з військової організації НАТО штаб-квартира організації була переведена з Парижа в столицю Бельгії Брюссель.

1991 – на референдумі в Грузії 90 % населення голосує за незалежність.

1992 – ООН проголосувала за введення санкцій проти Лівії після її відмови видати двох підозрюваних в організації вибуху літака авіакомпанії «Пан Амерікен» в районі Локербі.

1998 – пілот «Формули-1» Енді Валлас встановив світовий рекорд швидкості для серійного автомобіля – 402,6 км/год.

Чи знаєте ви, що:

У дитячих віршах Чуковський висловлював замасковану критику тодішнього суспільства: засуджував диктатуру, змальовуючи в образах Тарганиська та Мийдодіра самого Сталіна; Крокодил, який проковтнув сонце, – це нова влада, що з’явилася після революції, а «Муха-Цокотуха» – це взагалі історія про необережну базіку, яка розбалакалась у невдалому місці та в невдалий час.

Недарма у 30-ті роки дитячі твори Чуковського піддалися жорстокій критиці й гонінням, а у середовищі партійних редакторів з’явився навіть  термін «чуковщина».

Кажуть, аби пом’якшити ставлення до своєї творчості, письменник зобов’язався написати вірш «Весела колгоспія», але так і не виконав обіцянки.