31 грудня: це цікаво знати

У народі існувало поетичне повір’я, що у новорічну ніч для віруючих людей «розкривається небо і вони можуть попросити у святих все, що їм заманеться: перетворення води на вино, каменя на хліб, глини на мед». Ніч проти нового року наповнена магічними діями, чарами. Це час, коли можна розгадати своє майбутнє і забезпечити щастя й добробут на цілий рік.

Саме здійснення мрій, добробуту та щастя бажаємо вам у новому році. І нехай всі найбільші перемоги у вас будуть ще попереду!

З Новим роком!

За церковним календарем вшановують святителя Модеста. Святий був відомий як архієпископ Єрусалимський. Саме він відновив Храм Гробу Господнього, який був зруйнований армією Персії. Також Модест опікувався і іншими християнськими святинями.

Народився святитель Модест в Малій Азії в родині благочестивих християн. Саме тому від дитинства отримав хорошу освіту. В юності Модест зрозумів, що хоче долучитися до чернечого життя, яким би суворим воно не було. Тому прийняв чернечий постриг в молоді роки. В майбутньому він став настоятелем обителі святого Феодосія Великого (Палестина).

614 року на Палестину і Сирію напали війська царя Хозроя з Персії. Вони об’єдналися з іудеями, руйнували християнські святині та вбили близько 90 тисяч християн. В полон взяли єрусалимського патріарха Захарія і багатьох інших, тому святитель Модест тимчасово керував Єрусалимською Церквою.

З допомогою патріарха Іоанна Милостивого святитель Модест зумів відновити велику кількість християнських святинь, зокрема і Храм Гробу Господнього. Останки вбитих ченців з обителі святого Сави Освяченого він поховав з усією честю. А коли через 14 років з полону повернувся патріарх Захарія, Модест відійшов від справ. Проте після смерті патріарха зайняв його місце. Помер 634 року у віці 94 років.

Іменинники 31 грудня:
Зоя, Клавдій, Максим, Семен, Севастян

31 грудня народились:

1596 – Петро Могила – визначний освітній і культурний діяч, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі. Організатор Лаврської школи, яку після об’єднання з Київською братською школою було перетворено на Києво-Могилянську колегію. Сприяв розвитку Лаврської друкарні. Реставрував Софійський собор і будівлі Києво-Печерського монастиря.
1877 – Гнат Хоткевич – український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний та громадсько-політичний діяч. Найвизначнішим досягненням прозової творчості стала романтична повість з гуцульського життя «Камінна душа». Автор близько 600 музичних творів
1892 – Михайль Семенко – поет, основоположник і теоретик українського футуризму, організатор футуристичних угруповань. «Модернізував українську лірику урбаністичною тематикою, сміливими експериментами з формою вірша, запровадив свіжі епатажні образи й творив нові слова, покликані відбити нову індустріалізовану добу.

Події 31 грудня:

1695 – у Королівстві Англія ввели податок на вікна (щоби не платити, дехто з мешканців просто заклав їх цеглою).
1807 – празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект кінної залізниці (від Ческе Будейовице до Лінца).
1808 – французький вчений Жозеф-Луї Гей-Люссак сформулював один зі своїх газових законів.
1857 – указом британської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.
1869 – британський археолог-аматор Джон Вуд на південь від Ізміра виявив на 7-метровій глибині руїни храму Артеміди, який вважався одним із семи античних чудес світу.
1899 – початок ефемеридного часу (року).
1904 – вперше масово святкували Новий рік на площі Таймс-Сквер (тоді — Лонгакр) у Нью-Йорку.
1938 – в Індіанаполісі вперше презентували прилад для визначення вмісту алкоголю в крові водіїв через аналіз повітря, яке ті видихали.
1942 – «Бій у Баренцевому морі» або «Новорічний бій» між британськими кораблями арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабші британські сили (2 крейсера, 5 есмінців і кілька легкоозброєних суден) відігнали німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). Через це Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Редера.
1943 – перше засідання Крайової Ради Народової, прокомуністичного квазіпарламенту Польщі (на території СРСР).
1968 – перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144.
1989 – у Києві відкрито першу ділянку (1,9 км) 3-ї (Сирецько-Печерської) лінії столичного метрополітену з трьома станціями: «Золоті ворота», «Палац спорту», «Мечникова» (нині «Кловська»).
1990 – у зустрічі за чемпіонську корону з шахів Гаррі Каспаров переміг Анатолія Карпова.
1992 – припинила існування спільна держава чехів і словаків — Чехо-Словаччина. З 1 січня 1993 в Європі з’явилися дві нові суверенні республіки – Чеська та Словацька.
2004 – на Тайвані офіційно відкрили хмарочос «Тайбей 101», найвищий на той час у світі – 509 м.
2009 – у Литві зупинили Ігналінську атомну електростанцію, що працювала з 1983 року.

Чи знаєте Ви, що:

Про традиції  зустрічі Нового року у світі

Австрія
Сучасний звичай подарунків і вітань на Новий рік тут був поширений ще наприкінці XVIII — початку XIX століть. Тепер прийнято дарувати фігурки або посилати поштові листівки з традиційними символами щастя – сажотрусом, чотирилистою конюшиною, свинею. Вечеря 31 грудня повинна бути багатою, щоб у новому році добре жилося. Обов’язковою м’ясною стравою було заливне порося або свинина.

Болгарія
У Болгарії традиційно зустрічають Новий рік удома. Перед початком свята наймолодший у будинку стоїть біля ялинки і виспівує гостям колядки. У подяку добрі дядьки й тітки дарують йому подарунки. Найцікавіше починається з 12-м ударом годинника. У цей час в будинках на мить гасне світло для новорічних поцілунків. Тільки після цього господиня починає розрізати пиріг із запеченими в ньому сюрпризами. Якщо дісталася монета – чекай багатства, гілочка троянди – любові. Така ж тістечково-сюрпризна традиція поширена в Румунії і Австралії.

Данія
Маленьким жителям Данії дарують дерев’яну або плюшеву ялиночку з тролем, що виглядає з-під зелених гілочок. Данці вірять, що лісовий пустун – це втілення душі дерева. Опівночі господиня подає на святковий стіл величезну миску солодкої рисової каші з секретом. Особливість цієї каші в тому, що на дно миски захований горішок або мигдаль. Ця традиція особливо подобається неодруженим дівчатам: якщо попадеться горішок – наступного року весілля не минути. Усім іншим обіцяється просто щасливий новий рік. Що само по собі теж непогано.

Угорщина
У «доленосну» першу секунду Нового року вважають за краще свистіти – причому, використовуючи не пальці, а дитячі дудочки, ріжки, свистки. Вважається, що саме вони відганяють від житла злих духів і закликають радість та благополуччя.

Німеччина
Новий рік ув Німеччині свято сімейне. Усі повинні неодмінно зібратися за святковим столом. Цього дня відбувається церемонія обміну подарунками, яка навіть має свою назву – Бешерунг. Апофеозом новорічного бенкету є der Lebekuchen – пряник. У 16 столітті це «справжнє диво з муки, цукру і родзинок» деколи могло досягати довжини цілої лавки. Але так – цікавіше. Адже тоді можна зробити подарунок усім своїм друзям і знайомим: берете «пряничну лавку» під пахву… і вперед, з Новим роком всіх вітати. Одному ніжку від лавки, іншому – спинку. Витрати мінімальні, а подарунок, можна сказати, нескінченний.

У Південній Німеччині і Австрії часто дарують скляних або фарфорових свиней, що іноді є скарбничками.

Греція
Новий рік – це день святого Василя. Святий Василь був відомий своєю добротою, і грецькі діти залишають свої черевики біля каміна в надії, що святий Василь заповнить черевики подарунками. Греки, крім важких від шампанського й вина традиційних корзин, останнім часом все частіше дарують один одному нову колоду карт.

Італія
У Італії в кінці року, що йде, зі всіх вікон летять старі або непотрібні речі. Італійці завжди піклуються про те, щоб вступити в Новий рік не тільки у оновленому інтер’єрі, але і одягнувшись у все нове. Досить цікаво виглядає стародавній звичай: 31 грудня чоловіки й жінки дарують близьким червону білизну. Саме цей колір символізує новизну. А маленькі італійці чекають подарунків від жінки Діда Мороза, яку звуть Ла Бефана.

Іспанія
Напередодні свята в Іспанії, відправляючись у будь-який будинок, слід покласти в подарункову корзину шампанське. Сам Новий рік для іспанців – свято суспільне. Адже саме в цю ніч любителі ритуальних обрядів і традицій поспішають на центральну площу до величезної ялинки поласувати виноградом. Під час удару годинника кожен з тисячі присутніх біля ялинки намагається з’їсти 12 виноградин. Кожна виноградинка символізує один із прийдешніх місяців, а коли встигнути з’їсти всі 12 – «гарантоване» виконання заповітного бажання. Ця забавна традиція розповсюджується і на тих, хто зустрічає Новий рік у будинку. Виноград кладеться на кожну тарілку.

Індія
На Новий рік потрібно збити паперового змія палаючою стрілою. Коли змій спалахує, свято можна вважати відкритим. Індуси залежно від місця проживання святкують Новий рік по-різному. Жителі північної Індії прикрашають себе квітами рожевих, червоних, фіолетових або білих відтінків. У південній Індії матері ставлять солодощі, квіти і невеликі подарунки на спеціальній таці. Вранці нового року діти із закритими очима чекають, поки їх не підведуть до таці. Тільки тоді вони отримують свої подарунки.

Туреччина
Мусульманам не забороняється зустрічати Новий рік, проте не рекомендується наряджати ялинку і запрошувати Діда Мороза. Про це йдеться у новорічній заяві глави турецьких мусульман. Традиція зустрічі Нового року визнана у всьому світі і є частиною світової культури, проте Різдво є релігійним святом і не має нічого спільного з Новим роком.

Франція
Французи у новорічну ніч вважають за краще не цілуватися, а наїдатися і напиватися. За традицією, хороший господар-винороб неодмінно повинен цокнутися з бочкою вина, привітати її зі святом і випити за майбутній врожай. А оскільки вино у Франції не робить тільки ледачий, можете собі уявити, як у них там весело. У Франції на Noеl (Різдво) дарують все що завгодно, хоча і дотримуються декілька суворіших правил, ніж за океаном. Так, парфуми може своїй дружині подарувати тільки чоловік, такий подарунок від іншого чоловіка вважається не дуже пристойним.

Японія
У Японії серед новорічних аксесуарів величезною популярністю користуються амулети на щастя – граблі. Кожен японець вважає за необхідне їх придбати, щоб під Новий рік було чим загрібати щастя. Також існує традиція: перед Новим роком дарувати листівки з зображенням тварини, яка відповідає цьому року. Однією з найяскравіших прикрас японського будинку перед Новим роком є кадомацу («сосна біля входу»). Кадомацу, вітання Божеству Новорічного свята, переважно виготовляють з сосни, бамбука, сплетених рисових соломинок. Прикрашають вітками папороті й мандарина.

Comments

215 Переглядів