31 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 31 жовтня вшановували Луку, який вважався покровителем іконопису. Цього дня вже звозили сіно з далеких відстаней, бо за день починався місяць, що замикає ворота осені, а тому й казали: «Як не подбаєш до Луки, то не буде ні хліба, ні муки».

Народні прикмети й традиції:

  • якщо сніг не випаде, то зима настане нескоро;
  • якщо корови скриплять в хліві зубами, то зима очікується холодною і довгою;
  • якщо в кінці жовтня «роги» місяці на небі орієнтовані на північ, то буде сухо і швидко ляже сніг, а якщо вони спрямовані на південь, то до листопада буде сльота;
  • якщо в цей день хмари пливуть з півночі на південь – до сонячної погоди, а з півдня на північ – до негоди;
  • сьогодні не можна переїдати;
  • сьогодні  заборонено спилювати дерева, обривати кору і гілки;
  • сьогодні не можна також позичати гроші і їжу. При цьому потрібно відмовитися від гострої їжі та категорично не можна вживати алкоголь.

За церковним календарем 31 жовтня вшановується пам’ять святого Луки, якого вважають автором чотирьох Євангелій. Також він відомий як один з 70 апостолів і сподвижник апостола Павла. Згідно з переказами, Лука був покликаний на першу проповідь про Царство небесне, яку при своєму земному житті проводив Ісус. Уже значно пізніше Лука супроводжував Павла в подорожах. Сам Лука прийняв мученицьку смерть на території Фів. Написав за життя не тільки 4 Євангелія, а й Діяння святих апостолів. Крім того, згідно з історичними відомостями, саме Лука є першим іконописцем.

У день Луки вранці люди вирушали до церкви для того, щоб помолитися Луці про благополуччя в родині. За допомогою до святого також зверталися і городники.

Іменинники 31 жовтня:
Йосип, Юлій, Лука, Марина, Злата та Юліана.

31 жовтня народились:

1853 – Микола Кибальчич – винахідник і революціонер-народник. Автор схеми першого у світі реактивного літального апарату. Страчений за співучасть у замаху на імператора Олександра II.
1883 – Михайло Злобинець (кобзар Домонтович) – культурно-освітній діяч, поет, бандурист. Організатор та керівник ансамблю бандуристів, майстер з виготовлення бандур. Автор «Самовчителя гри на кобзі або бандурі», збірника творів для бандури.

31 жовтня відзначається:

  • Міжнародний день економії.
  • Міжнародний день Чорного моря.

Події 31 жовтня:

1517 – чернець-августинець, філософ і теолог Мартін Лютер оприлюднив 95 тез проти індульгенцій.
1625 – почався штурм поляками Куруківського козацького табору.
1815 – британець Гемфрі Деві запатентував шахтарську лампу.
1864 – Невада стала 36-м штатом США.
1902 – прокладений перший телеграфний кабель через Тихий океан – з Канади в Австралію.
1903 – у Парижі відкрито перший Осінній салон, створений на противагу консервативному Паризькому салону.
1929 – газета «Правда» закликала до проведення «загальної колективізації».
1941 – На горі Рашмор (США) завершене спорудження найбільшого пам’ятника світу – 18-метрові голови чотирьох президентів (англ. Mount Rushmore National Memorial).
1944 – в Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері.
1952 – у Тихому океані США провели випробування першої водневої бомби.
1956 – американський адмірал Г. Дуфек став першою людиною, яка приземлилася на літаку на Південному полюсі.
1961 – почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція — Придніпровська ТЕС.
1968 – Президент США Ліндон Джонсон оголосив про припинення бомбардувань  Демократичної Республіки В’єтнам.
1973 – Собор єпископів Української Автокефальної Церкви прийняв постанову про єдність Української Православної Церкви.
1984 – Сикхський терорист убив прем’єр-міністра Індії Індіру Ґанді.
1992 – Папа Римський Іван Павло II оголосив рішення про церковну реабілітацію італійського астронома Галілео Галілея, котрий стверджував, що Земля не є центром Всесвіту і був змушений зректись своїх поглядів під тиском суду інквізиції.
1995 – Україна завершила виконання умов договору про звичайні озброєння, ліквідувавши останній, передбачений договором, танк Т-62.
1995 – Верховна Рада України ухвалила Закон України про приєднання до  Статуту Ради Європи.

Чи знаєте ви, що:

Перші згадки про Чорне море зустрічаються у документах, що датуються V століттям до нашої ери. Саме по Чорному морю Ясон і аргонавти йшли в Колхіду за золотим руном.

Характерною рисою Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150–200 м. Річ у тому, що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем.

Єдиний великий півострів Чорного моря – Кримський.

У Чорному морі живе 2500 видів тварин. Це дуже небагато (для порівняння, у Середземному – близько 9000 видів). На дні Чорного моря живуть мідії, устриці й молюск – хижак рапан, занесений з кораблями з Далекого Сходу.

Єдина масова акула, що живе в Чорному морі – це колюча акула катран. Вона боїться людей і рідко підходить до берега. Для людини ж небезпеку становлять спинні плавці катрана з великими отруйними шипами.

Гори навколо Чорного моря постійно ростуть, а саме море збільшується. І, якщо гори підростають усього на кілька сантиметрів за сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20–25 сантиметрів за той же час. Древні міста Тамані вже зникли на дні морському.