4 червня: це цікаво знати

У народі про червень говорили: «Коли червень сухий – купуй бджілку, а мокрий – корівку», малося на увазі, якщо червень сухий, то буде багато меду, однак мало хліба.

4 червня з давніх часів називали Солов’їним днем. Наші пращури ходили слухати спів солов’я, вважали, що «хороший ранок зі співу птахів розпочинається». Якщо на Василіска соловейко співає всю ніч, то день погожий буде. А якщо у цей день добре пахне жимолостю – на дощ. 4 червня наші пращури слідкували за комахами: якщо масово з’являлись павуки та ґедзі – до урожаю огірків. На хороший урожай вказували й сильні роси.

У цей день слід було відмовитися від городніх робот, щоб не виросли одні волошки.

Чому виникла традиція не проводити ніяких робіт в цей день? 4 червня відзначали день Ярила – бога природи та животворящих сил. Згодом він злився зі святом Трійці. Була поширена традиція 4 червня прикрашати стрічками молоду березу і дома.

За церковним календарем 4 червня вшановується пам’ять мученика Василіска, який у 308 році постраждав за віру в Христа, оскільки не побажав принести жертву язичницьким богам. В результаті, був обезголовлений. У народі 4 червня називали по-різному: Волошковий день, День Василіска, день святого Васси, Солов’їний день. Зустрічалися 4 червня в будинку і розважали один одного жартами, примовками, цікавими розповідями.

Іменинники 4 червня:
Дмитро, Іван, Софія, Володимир.

4 червня народились:

1863 – Лешек Дезидерій Владислав Городецький – архітектор, меценат. Автор Будинку з химерами, собору Святого Миколая в Києві та ін.
1909 – Олександр Ільченко – український письменник, сценарист. Автор химерного роману з народних вуст «Козацькому роду нема переводу, або ж Козак Мамай та чужа молодиця», повісті «Петербурзька осінь», п’єси «Завтра вранці». А книга «Місто з Химерами» описує життя Владислава Городецького.
1925 – Микола Плав’юк – український політичний і громадський діяч, останній Президент УНР в екзилі (1989–1992), Голова ОУН (1979–2012).

4 червня відзначають:

  • Міжнародний день безневинних дітей – жертв агресії.

Події 4 червня:

907 – завершення періоду правління в Китаї династії Тан.
1070 – перша письмова згадка про сир Рокфор.
1286 – королівство Єрусалимське об’єднане під владою короля Кіпра Генріха II.
1500 – Київ, згідно з Магдебурзьким правом, був звільнений від усіх торгових мит.
1630 – на ріці Альті під Переяславом козаки на чолі з Тарасом Трясилом розбили шляхетське військо.
1664 – Новий Амстердам перейменували на Нью-Йорк.
1665 – Іспанська королева Марія Анна Австрійська (Mariana de Austria) підписала указ про перейменування Розбійничих островів (так названих  Фернаном Магелланом) на Маріанські.
1771 – Дансько-норвезький мореплавець Вітус Йонас Беринг відкрив Аляску.
1775 – 4-5 червня (за іншими даними 15-16 червня) за наказом Катерини II російські війська під командуванням генерала П.Текелі зруйнували Запорізьку Січ.
1865 – в американському штаті Огайо скоєно перше в історії пограбування  поїзда.
1874 – перші загальні збори Літературного товариства ім. Т. Г. Шевченка, головою обрали Корнила Сушкевича.
1920 – підписано Тріанонський договір з Угорщиною, за яким, зокрема, Закарпаття перейшло під владу Чехословаччини.
1921 – у Франції вперше представлено парфуми «Шанель» («Chanel № 5»).
1942 – почалась битва за атол Мідуей, одна з найвидатніших битв 2-ї Світової війни.
1944 – частини 5-ї армії США війська вступили до Рима.
1946 – Хуан Перон став президентом Аргентини.
1954 – Прем’єр-міністри Франції та В’єтнаму Жозеф Ланьє і Буу Лок підписали у Парижі договір «про повну незалежність В’єтнаму».
1973 – новітній радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144 потерпів катастрофу під час демонстративного польоту на авіасалоні в Ле Бурже. Літак загорівся в повітрі, впав і вибухнув, весь екіпаж загинув.
1989 – акція протесту на майдані Тяньаньмень в столиці Китаю, Пекіні, була  жорстоко придушена танками, загинуло сотні громадян.
1989 – залізнична катастрофа біля Уфи – найбільша в СРСР. Під час проходження двох пасажирських потягів відбувся вибух паливно-повітряної суміші, яка утворилася в результаті аварії на трубопроводі, що проходив за 900 метрів. Загинуло 575 осіб (за іншими даними — 645), поранено понад 600.
1992 – дата прийняття герба Казахстану.

Чи знаєте ви, що:

Соловей – віртуозний співак, якому в природі немає рівних. У найбільш «талановитих» солов’їв в мелодіях можна почути до 40 колін. Коліно – це повторюване звукосполучення, вироблене птахом, і, чим більше колін у пісні, тим вона багатослівніша й приємніша для сприйняття і тим вище цінується соловей.

Заливисті мотиви цієї співочої пташки можна послухати тільки ранньою весною. І пов’язано це виключно з поведінковими особливостями солов’їв.

Коли навесні, на початку травня, солов’ї повертаються після зимівлі на батьківщину, то відразу по прильоту займають густі чагарникові порослі, в’ють гнізда. І лише через 4–5 днів після «новосілля», коли пробиваються перші листочки на деревах, солов’ї починають заливатися своїми чудовими трелями.

Співають тільки самці. І співають вони для того, щоб завоювати самку. Пісня – це знак залицяння до подруги, яка в цей час мовчки сидить неподалік від співака і уважно слухає. І чим віртуозніше соловей буде закликати самку, тим імовірніше їх союз. Співає соловей, сівши на гілочку невисоко від землі. Під час закличного «концерту» він забуває про небезпеку і демонструє своє вміння настільки самовіддано, що до птаха можна підійти впритул і навіть помацати рукою.

При цьому, спростовуючи легенди, придумані поетами про те, що солов’ї співають лише вночі, співоча пташка виконує трелі і в денний час, просто вдень її трохи заглушають звуки інших птахів.

Завоювавши самку, соловей продовжує свої концерти до того моменту, поки його подруга не висидить пташенят. Це триває трохи більш як 2 тижні. Своїм співом батько сімейства ніби підбадьорює самку в її нелегкій справі, а також повідомляє їй, що навколо все спокійно. Замовкає соловей після появи на світ пташенят, щоб не привертати увагу до свого гнізда тварин і птахів. Тепер він насторожі та буде видавати лише короткі вигуки, що попереджають самку про небезпеку.

Солов’їний спів можна почути лише навесні, оскільки відносно короткого літа солов’ям вже буде не до залицянь і виконання пісень. Їм же необхідно вигодувати, виховати, навчити літати своїх нащадків. Адже восени вже з підрослими пташенятами солов’ям знову доведеться мігрувати в теплі краї.

Comments

301 Переглядів