4 січня: це цікаво знати

4 січня відзначається день Анастасії Путорозрішниці. До цієї святої звертались у молитвах для легкого протікання вагітності та пологів. Цього дня, з молитвою до святої, жінки вишивали рушник, який мав допомогти благополучно народити.

У народі примітили, яким буде день на Анастасію, таким буде і жовтень. Наші пращури спостерігали за хмарами: якщо вони пливли проти вітру, то очікували снігопаду.

За християнським календарем вшановують великомученицю Анастасію Узорішительницю; мучеників Хрисогона, Феодотію, Євода, Євтихіана та інших.

Іменинники 4 січня:
Анастасія, Еводій, Евтіхіан, Феодотія.

4 січня народились:

1837 – Павло Житецький – перший історик української літературної мови, автор наукових досліджень і публікацій про українські писемні пам’ятки, зокрема Пересопницьке Євангеліє, «Енеїду» І. Котляревського, народні думи та ін. Лінгвістично обґрунтував концепцію безперервного розвитку українського народу, його мови та традиційної культури з часів Київської Русі.

1920 – Мирослав-Іван Велигорський – дослідник історії української культури, освіти, організатор громадського життя українців Канади.

Події 4 січня:

1493 — Христофор Колумб, відкривши Америку, попрямував назад до Іспанії.

1494 — виданий звід православних пісень «Осмогласник» — перша книга в південнослов’янських державах, надрукована кирилицею.

1873 — у Львові засновано Літературне товариство імені Тараса Шевченка.

1885 — у штаті Айова доктор Вільям Грант провів першу у світі успішну операцію з видалення апендикса.

1905 — у ході російсько-японської війни російські війська здали обложену  японцями фортецю Порт-Артур.

1912 — місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі  (348 249 км).

1919 — Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.

1919 — Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських,  німецьких і австрійських грошей.

1936 — «Billboard» надрукував перший чарт, незабаром цей чарт одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду.

1943 — американський журнал «Тайм» підбив підсумки 1942 року і назвав «людиною року» Сталіна.

1948 — після понад 60 років британської окупації, Бірма (нині М’янма) проголошує незалежність і стає незалежною федеративною республікою. Главою уряду обрано У Ну, що виконував обов’язки прем’єр-міністра в перехідному уряді.

1951 — війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайців повторно взяли Сеул.

1954 — Елвіс Преслі записав свої перші пісні.

1958 — після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі «Спутник 1» — перший зроблений людиною космічний об’єкт.

1959 — Луна-1 стає першим космічним апаратом, який досяг другої космічної швидкості, наблизився до Місяця і вийшов на геліоцентричну орбіту.

1970 — учасники гурту «The Beatles» востаннє спільно зібрались на студії для запису пісні «Let It Be».

1985 — в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон — першої у світі сурогатної матері.

1991 — гурт «Nirvana» підписав контракт із компанією «Geffen».

1992 — Албанія та Узбекистан визнали незалежність України.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією  та Китаєм.

2004 — марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі.

2004 — після «революції троянд» у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96 % громадян підтримали Михаїла Саакашвілі.

2010 — відкрито найвищий хмарочос у світі — Бурдж Дубай.

Чи знаєте ви, що:

Бурдж Халіфа (стара назва «Бурдж Дубай») – найвищий хмарочос у світі, розташований у місті Дубай, Об’єднані Арабські Емірати. На сьогодні він є найвищою спорудою планети. Хмарочос сягає 828 метрів і складається зі 162 поверхів. Вартість спорудження – 4,1 млрд доларів США.

Проект хмарочосу був розроблений американською компанією Skidmore, Owings and Merrill. Архітектор Адріан Сміт був дизайн-партнером до 2006 р. Особливості споруди охоплювати Y-формові плани поверхів, які будуть максимізувати вид на Перську Затоку. Зовнішній дизайн споруди буде складатись з 142 000 м² дзеркального скла, яке спеціально виготовляють у Сирії. Екстер’єр будинку спроектований таким чином, щоб конструкції скла та металевих рам могли витримати екстремальні температури регіону.

Бурдж Халіфа збудовано південнокорейською компанією Samsung, яка також будувала Вежі Петронас у Малайзії. 17 січня 2009 р. будівля досягла своєї цільової висоти 828 метрів, а 4 січня 2010 р. вона була офіційно відкрита. Якщо до 4  січня робочою назвою будівлі було Бурж Дубаї, то під час відкриття башту було перейменовано на «Бурж Халіф» на честь президента ОАЕ шейха Халіфа.

Засклена площа будівлі рівна п’яти футбольним полям. У будівлі 162 поверхи, а площа його внутрішніх приміщень становить понад 1 млн кв.м. Висота будівлі – 828 метрів. У хмарочосі 57 ліфтів найшвидшої у світі системи, рухаються кабінки зі швидкістю 18 метрів на секунду. Також тут є автономна система електропостачання – 60-метрова повітряна турбіна і величезні сонячні батареї.

Вежу видно з відстані 90 кілометрів. Хмарочос зводили шість років. Завдяки тому, що продаж почався задовго до завершення будівництва, забудовнику вдалося реалізувати 90% площі. Кожному покупцю-іноземцю автоматично видається резидентська віза, від якої до громадянства ОАЕ – всього один крок.

Зараз велика частина будівлі, в якій розташовані шикарні квартири та готель, дизайн якого розробив Джорджіо Армані, пустує, але забудовник розраховує, що у вежі будуть жити та працювати 12 тисяч людей. З часом навколо вежі з’являться готелі, торговий центр, офісні та житлові будівлі, а також, як обіцяють, найвищий у світі «танцюючий фонтан».

Comments

121 Переглядів