4 січня: це цікаво знати

Posted by

4 січня відзначається день Анастасії Путорозрішниці. До цієї святої звертались у молитвах для легкого протікання вагітності та пологів. Цього дня, з молитвою до святої, жінки вишивали рушник, який мав допомогти благополучно народити.

У народі примітили, яким буде день на Анастасію, таким буде і жовтень. Наші пращури спостерігали за хмарами: якщо вони пливли проти вітру, то очікували снігопаду.

За християнським календарем вшановують великомученицю Анастасію Путорозрішницю. Народилася в Римі сім’ї язичника Претекстата, який був сенатором, та таємної християнки Фавсти. Мати довірила виховання дочки відомому на той час Хрисогону, який відзначався глибокими знаннями в християнській вірі.

Коли мати померла, батько віддав Анастасію заміж за багатія, противника християнської релігії, Помплія. Цей шлюб був дуже важким для Анастасії, але дівчині навіть вдалося зберегти свою невинність (вона розповіла йому, що хворіє на невиліковну недугу). Вона активно допомагала всім знедоленим та християнам, які перебували у в’язниці. Анастасія часто приходила туди, одягнена в жебрацьку одежу, давала їжу, мила і перев’язувала рани.

За вміння втішати, позбавляти суму та забирати відчай, Анастасія отримала своє прізвисько Пусторозрішниця. Коли її чоловік дізнався про діяння дружини, то жорстоко побив її, зачинив в кімнаті і поставив вартових. Після смерті батька Анастасії, чоловік почав постійно катувати її, бажаючи після смерті дружини отримати багату спадщину.

Анастасія неперестанно молилася і змогла пережити свого ката. Всю отриману спадщину жінка віддала біднякам та нужденним. Про ці її дії дізнався імператор Діоклетіан і наказав спалити Анастасію. Її прив’язали до стовпа і підпалили гілляччя. Коли вогонь доторкнувся ніг великомучениці, її душа спочила з миром.

Іменинники 4 січня:
Анастасія, Еводій, Евтіхіан, Феодотія.

4 січня народились:

1837 – Павло Житецький – перший історик української літературної мови, автор наукових досліджень і публікацій про українські писемні пам’ятки, зокрема Пересопницьке Євангеліє, «Енеїду» І. Котляревського, народні думи та ін. Лінгвістично обґрунтував концепцію безперервного розвитку українського народу, його мови та традиційної культури з часів Київської Русі.
1920 – Мирослав-Іван Велигорський – дослідник історії української культури, освіти, організатор громадського життя українців Канади.

Події 4 січня:

1493 – Христофор Колумб, відкривши Америку, попрямував назад до Іспанії.
1494 – виданий звід православних пісень «Осмогласник» – перша книга в південнослов’янських державах, надрукована кирилицею.
1873 – у Львові засновано Літературне товариство імені Тараса Шевченка.
1885 – у штаті Айова доктор Вільям Грант провів першу у світі успішну операцію з видалення апендикса.
1905 – у ході російсько-японської війни російські війська здали обложену  японцями фортецю Порт-Артур.
1912 – місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі  (348 249 км).
1919 – Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.
1919 – Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських,  німецьких і австрійських грошей.
1936 – «Billboard» надрукував перший чарт, незабаром цей чарт одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду.
1943 – американський журнал «Тайм» підбив підсумки 1942 року і назвав «людиною року» Сталіна.
1948 – після понад 60 років британської окупації, Бірма (нині М’янма) проголошує незалежність і стає незалежною федеративною республікою. Главою уряду обрано У Ну, що виконував обов’язки прем’єр-міністра в перехідному уряді.
1951 – війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайців повторно взяли Сеул.
1954 – Елвіс Преслі записав свої перші пісні.
1958 – після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі «Спутник 1» – перший зроблений людиною космічний об’єкт.
1959 – Луна-1 стає першим космічним апаратом, який досяг другої космічної швидкості, наблизився до Місяця і вийшов на геліоцентричну орбіту.
1970 – учасники гурту «The Beatles» востаннє спільно зібрались на студії для запису пісні «Let It Be».
1985 – в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон — першої у світі сурогатної матері.
1991 – гурт «Nirvana» підписав контракт із компанією «Geffen».
1992 – Албанія та Узбекистан визнали незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією  та Китаєм.
2004 – марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі.
2004 – після «революції троянд» у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96 % громадян підтримали Михаїла Саакашвілі.
2010 – відкрито найвищий хмарочос у світі – Бурдж Дубай.

Чи знаєте ви, що:

Бурдж Халіфа (стара назва «Бурдж Дубай») – найвищий хмарочос у світі, розташований у місті Дубай, Об’єднані Арабські Емірати. На сьогодні він є найвищою спорудою планети. Хмарочос сягає 828 метрів і складається зі 162 поверхів. Вартість спорудження – 4,1 млрд доларів США.

Проект хмарочосу був розроблений американською компанією Skidmore, Owings and Merrill. Архітектор Адріан Сміт був дизайн-партнером до 2006 р. Особливості споруди охоплювати Y-формові плани поверхів, які будуть максимізувати вид на Перську Затоку. Зовнішній дизайн споруди буде складатись з 142 000 м² дзеркального скла, яке спеціально виготовляють у Сирії. Екстер’єр будинку спроектований таким чином, щоб конструкції скла та металевих рам могли витримати екстремальні температури регіону.

Бурдж Халіфа збудовано південнокорейською компанією Samsung, яка також будувала Вежі Петронас у Малайзії. 17 січня 2009 р. будівля досягла своєї цільової висоти 828 метрів, а 4 січня 2010 р. вона була офіційно відкрита. Якщо до 4  січня робочою назвою будівлі було Бурж Дубаї, то під час відкриття башту було перейменовано на «Бурж Халіф» на честь президента ОАЕ шейха Халіфа.

Засклена площа будівлі рівна п’яти футбольним полям. У будівлі 162 поверхи, а площа його внутрішніх приміщень становить понад 1 млн кв.м. Висота будівлі – 828 метрів. У хмарочосі 57 ліфтів найшвидшої у світі системи, рухаються кабінки зі швидкістю 18 метрів на секунду. Також тут є автономна система електропостачання – 60-метрова повітряна турбіна і величезні сонячні батареї.

Вежу видно з відстані 90 кілометрів. Хмарочос зводили шість років. Завдяки тому, що продаж почався задовго до завершення будівництва, забудовнику вдалося реалізувати 90% площі. Кожному покупцю-іноземцю автоматично видається резидентська віза, від якої до громадянства ОАЕ – всього один крок.

Зараз велика частина будівлі, в якій розташовані шикарні квартири та готель, дизайн якого розробив Джорджіо Армані, пустує, але забудовник розраховує, що у вежі будуть жити та працювати 12 тисяч людей. З часом навколо вежі з’являться готелі, торговий центр, офісні та житлові будівлі, а також, як обіцяють, найвищий у світі «танцюючий фонтан».